Czy ceny paliwa w 2025 roku utrzymają się na obecnym poziomie?

1 tydzień temu

Przełom roku nie spowodował większych zmian cen paliw. Nieznaczna podwyżka w hurcie doprowadziła do zrównania się cen obecnych z tymi z przełomu listopada i grudnia. Na stacjach benzynowych zanotowano natomiast minimalny spadek ceny “dziewięćdziesiątki piątki” – średnio o 2 grosze na litrze. W przyszłym tygodniu przewidywane są delikatne wahania (do 2 groszy na litrze) cen benzyny oraz oleju napędowego.

Na na giełdzie w Rotterdamie cena ropy Brent spadła w ostatnich dniach o 30 centów za baryłkę, utrzymując się od dwóch miesięcy w wąskim przedziale 70–74 USD za baryłkę. Co ciekawe, pomimo fluktuacji w ciągu roku, obecna cena różni się od tej z 2 stycznia 2024 roku jedynie o 40 centów za baryłkę. To pokazuje, jak dynamiczne, a zarazem przewidywalne potrafią być globalne rynki surowców.

Co wpłynie na ceny paliw w 2025 roku?

Nowy rok przynosi wiele pytań dotyczących przyszłości cen paliw. Eksperci wskazują trzy najważniejsze czynniki, które mogą wpłynąć na kształtowanie się cen:

  • Chiny pod lupą: Popyt na ropę w Chinach, który według prognoz osiągnie szczyt w 2025 lub 2027 roku, ma potencjał stabilizujący globalne ceny ropy w nadchodzącym roku.
  • Geopolityczne napięcia: Ewentualne zakłócenia w dostawach ze strony OPEC+ lub nowe sankcje nałożone na Iran mogą wywołać niestabilność na rynku surowców.
  • Indie i nadpodaż: Wzrost popytu na ropę w Indiach oraz ryzyko nadpodaży to kolejne najważniejsze elementy, które mogą wpłynąć na ceny ropy w 2025 roku.

W krótkim okresie ceny paliw w Polsce powinny pozostać względnie stabilne, choć przewidywana jest większa zmienność na rynku. Dla firm logistycznych oznacza to konieczność efektywnego zarządzania kosztami – regularne i dobrze zaplanowane tankowanie będzie kluczowe, aby zminimalizować wpływ choćby niewielkich wahań cen.

Na razie kierowcy i przedsiębiorcy mogą być spokojni – ceny paliw w Polsce pozostają stabilne, a ewentualne zmiany nie powinny przekroczyć kilku groszy na litrze. Czy stabilizacja utrzyma się w dłuższej perspektywie? To zależy od globalnych czynników, które w 2025 roku mogą zaskoczyć niejednego kierowcę.

Autorem powyższego materiału jest Marcin Wawrzkiewicz, Country Manager Malcom Finance.

Idź do oryginalnego materiału