
Wygląda na to, iż w aplikacjach polskich banków niebawem będą trafiać karty eSIM. To przydatniejsze i potrzebniejsze, niż ci się wydaje.
Klasyczne karty SIM wciąż żyją i mają się dobrze. Przynajmniej w Europie, bo w USA iPhone’y wspierają tylko elektroniczne karty. Mimo tego, karty eSIM zyskują na popularności. Operatorzy sieci komórkowych mocno na nie stawiają i oferują coraz więcej usług. Na przykład udostępniają je w zegarkach. Rozwiązanie ma jedną ogromną przewagę – wygodę. Także, jeżeli potrzebujemy zagranicznego numeru.
Karty eSIM zaleją Polskę. Kupisz je w swojej aplikacji bankowej
Karta eSIM w lokalnych numerach nie daje ogromnej przewagi nad zwykłą fizyczną kartą SIM. zwykle jeden numer użytkujemy przez wiele długich lat i rzadko zmieniamy oferty. Instalujemy kartę i zapominamy o jej istnieniu – to wszystko. Polityka Unii Europejskiej również pozwala używać polskiego numeru w większości państw Europy.
Problem pojawia się, gdy wyjeżdżamy poza UE – np. do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy w inne zakątki świata. Wtedy mamy wybór: zakup numeru na miejscu, lub regionalny eSIM (wirtualna karta SIM obsługiwana przez nowoczesne telefony) z pakietem internetu. Takie usługi oferują np. Revolut, ale też inni dostawcy typu Carrefour. W niedalekiej przyszłości opcja też trafi do polskich aplikacji bankowych.
Polski dostawca usług Autopay wprowadził usługę eSIM. jeżeli wam ta nazwa nic nie mówi, dodam, iż jest to operator płatności i innych funkcji dostępnych w programach banków. Dzięki firmie Polacy mogą w swoich telefonach kupować np. bilety komunikacji miejskiej, opłacać parkingi, myjnie, ale też automatycznie płacić za autostrady. Teraz do portfolio Autopay dojdą regionalne eSIM.
Spółka w komunikacie przekazała, iż ma obsługiwać wirtualne karty z ofertami na cały świat w ponad 1200 wariantach pakietów. Do wyboru użytkownik będzie mieć konkretne państwa, regiony oraz globalny dostęp do internetu.
Nie zabrakło również potwierdzenia, iż Autopay umożliwi sprzedaż kart eSIM przez banki i inne firmy. Dla nas, użytkowników najważniejsza jest opcja zakupu poprzez aplikacje bankowe. w tej chwili jednak nie wymieniono konkretnych firm. Każdy bank będzie indywidualnie decydować, czy chce wprowadzić dla swoich klientów obsługę sprzedaży eSIM.
Możemy jednak spodziewać się, iż opcja trafi do najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce. Wiele z nich korzysta przecież z funkcji obsługi automatycznych płatności autostrad przez Autopay.
Co to oznacza dla ciebie i dla mnie?
W skrócie – wygodę. Przyzwyczailiśmy się, iż aplikacje bankowe nie są tylko prostymi programami do zarządzania pieniędzmi i wykonywania przelewów. Dziś potrafią znacznie więcej. Zakup eSIM ze strony apki instytucji finansowej to kolejna opcja, która ułatwi życie.
Podróżujemy coraz więcej, nierzadko wybierając bardziej egzotyczne kierunki spoza UE. Dlatego możliwość zakupienia eSIM w jednej aplikacji przydatne udogodnienie. Nie trzeba korzystać z innych programów, usług, stron internetowych. Nie musimy też kupować kart SIM na miejscu.
Dla mniej zaawansowanego użytkownika, który nie zna na pamięć najlepszych ofert to może być kluczowe. jeżeli rozwiązanie zostanie dobrze oznaczone i wytłumaczone w aplikacji bankowej, nie będzie powodu, aby korzystać z innych usług. Pytanie, czy ceny pakietów będą konkurencyjne. Musimy pamiętać, iż z podobną funkcją już wcześniej wystartował Revolut. Miejmy nadzieję, iż banki odpowiednio spopularyzują korzystanie z eSIM za granicą podczas wyjazdów poza UE.
Więcej o aplikacjach bankowych przeczytasz na Spider’s Web: