Jakie auta używane sprowadzamy z USA? Coraz droższe i coraz mocniejsze

1 rok temu

Do Polski napływa coraz mniej używanych aut z importu, ale tych sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych akurat przybywa. Wiele z nich kusi mocnymi silnikami, nabywcy powinni przygotować się jednak na wysokie ceny. W zamian za to mogą liczyć na wejście w posiadanie pojazdu, który pozwoli im wyróżnić się na polskich drogach.

Mimo odległości Stany Zjednoczone są jednym z ważniejszych źródeł używanych aut dla Polski. Samar podał, iż w pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowaliśmy blisko 20 tys. pojazdów z tego kraju, co daje USA piąte miejsce w rankingu państw, z których przywozimy używane auta.

https://magazynauto.pl/uzywane/import-uzywanych-aut-w-pierwszej-polowie-2023-r,aid,3377

Rynek aut używanych w USA

Globalizacja postępuje, ale w USA wciąż można kupić samochody inne niż w Europie. Różnice mogą dotyczyć zarówno całego modelu, jego wersji nadwoziowych, jak i silnika.

https://magazynauto.pl/uzywane/uzywany-ford-crown-victoria-ii-1997-2011-legenda-amerykanskiej-policji,aid,1847

Sytuacja na rynku pochodzących z USA samochodów w Polsce została podsumowana przez raport przygotowany przez serwis ogłoszeniowy otomoto.pl we współpracy z fundacją American Cars Mania. Jego wybrane elementy, potencjalnie najciekawsze z punktu widzenia osoby zainteresowanej zakupem sprowadzonego już auta, prezentujemy poniżej.

Warto dodać, iż w tabelach poświęconych cenom i wiekowi pojazdów wzięto pod uwagę samochody opisane przez sprzedających jako nieuszkodzone, bo to pozwala na realne porównywanie ich cen. Nienaprawione auta powypadkowe wpłynęłyby na wyniki.

https://magazynauto.pl/uzywane/uzywane-pick-upy-przeglad-rynku-polecane-wersje-usterki-ceny,aid,874

Przykładowe modele z USA

Analitycy otomoto.pl zauważają, iż wśród wystawianych na sprzedaż, a importowanych z USA aut dość często powtarzają się przedstawiciele trzech różnych segmentów – SUV-ów, minivanów i coupe. Wśród nich nie brakuje ciekawych propozycji, które nie zawsze były dostępne w Europie lub występowały pod innymi nazwami, o czym warto pamiętać, poszukując auta dla siebie.

Ford Mustang

  • Popularne roczniki: 2013-2017

Najnowsza generacja Forda Mustanga za oceanem była oferowana z niedostępnym u nas silnikiem 3.7 V6.

Chrysler Town&Country

  • Popularne roczniki: 2014-2016

Chrysler Town&Country dotarł też na Stary Kontynent pod nazwą Grand Voyager, a choćby pod szyldem Lancii.

Ford Fusion

  • Popularne roczniki: 2016-2017

Ford Fusion, czyli odpowiednik europejskiego Mondeo. Dość łatwo o oszczędną wersję hybrydową.

Chrysler Pacifica

  • Popularne roczniki: 2017-2018

Chrysler Pacifica jest następcą modelu Town&Country. W Europie w ogóle nie był oferowany.

Ford Escape

  • Popularne roczniki: 2017

Escape to amerykański odpowiednik cieszącej się dużą popularnością w Europie Kugi. Diesel – niedostępny.

Typ nadwozia

W Europie systematycznie rośnie zainteresowanie SUV-ami, są one zatem coraz częściej sprowadzane z USA, a więc i liczniejsze na rynku wtórnym. Warto zwrócić uwagę, iż spory udział w rynku wtórnym mają sedany i coupe.

Pojemność silnika

Amerykańskie samochody utożsamiamy z silnikami o dużych pojemnościach. Znajduje to potwierdzenie w parametrach aut wystawianych na sprzedaż w serwisie Otomoto.pl. Wiele z nich ma jednostki 2.0-3.0 oraz 3.0-4.0. Warto dodać, iż auta z jednostkami benzynowymi mają około 97% udziału w rynku, diesle – 2%, a „elektryki” niecały 1%.

Moc silnika

Statystyczny sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych i wystawiony na sprzedaż samochód jest mocny. Jego silnik najczęściej rozwija 150-300 KM. W ogłoszeniach zauważalnie spada liczba samochodów z silnikami o mocy do 150 KM. Towarzyszy temu przyrost tych, które oferują kierowcy 300-450 KM. Jeszcze mocniejsze samochody to już margines rynku.

Skrzynia biegów

Z wykończeniem i wyposażeniem aut z USA bywa różnie – zdarza się, iż jest gorsze niż w odpowiednikach z Europy. Jedno jest pewne – zdecydowana większość aut z Ameryki, bo ponad 90%, ma na wyposażeniu automat.

Top 20 marek i modeli z USA

Marka Udział Ford Audi BMW Mercedes Dodge Jeep Volvo Chrysler Mazda Volkswagen Chevrolet Toyota Honda Porsche Subaru Jaguar Nissan Mitsubishi Alfa Romeo Hyundai
13,24%
11,18%
11,16%
7,38%
7,07%
6,77%
5,64%
4,72%
3,70%
3,61%
2,86%
2,46%
1,86%
1,77%
1,57%
1,19%
1,05%
1,04%
0,93%
0,90%

Wystawiane na sprzedaż samochody, które przywieziono ze Stanów, są bardzo różnorodne. Niektóre modele, jak Chrysler Pacifica czy Dodge Challenger, sprowadzono, bo znaleźli się zainteresowani ich zakupem, a auta nie były dostępne w Europie. Z kolei propozycje niemieckich marek są importowane, bo jest to opłacalne – najczęściej w sytuacji, gdy auto było uszkodzone.

Model Udział Ford Mustang Jeep Grand Cherokee BMW serii 3 Audi Q5 Chrysler Pacifica Ford Escape BMW serii 5 Audi A4 Chrysler Town&Country Dodge Challenger Audi XC60 Audi A6 Ford Edge Ford Fusion Jeep Wrangler Volvo S60 BMW X3 Dodge Ram Audi A3 Dodge Durango
3,60%
3,01%
2,42%
2,15%
2,15%
2,00%
1,79%
1,70%
1,60%
1,60%
1,60%
1,48%
1,47%
1,44%
1,43%
1,38%
1,35%
1,35%
1,31%
1,25%
https://magazynauto.pl/uzywane/polscy-kierowcy-postradali-zmysly-a-moze-ida-z-duchem-czasu-tak-kupujac-auta,aid,3129

Średnie ceny i wiek pojazdów

W maju 2023 r. średnia cena auta sprowadzonego z USA, a oferowanego w serwisie Otomoto.pl była prawie 46% wyższa niż w maju 2020 r. Analitycy serwisu ogłoszeniowego zauważają, iż tak duży wzrost może wynikać ze specyfiki 2020 r. i zawirowań na rynku motoryzacyjnym wywołanych pandemią. Podobnie jak na całym rynku importowanych aut, także w przypadku samochodów sprowadzanych z USA daje się zauważyć systematyczny wzrost średniego wieku. To m.in. zasługa rosnącej mody na klasyki.

Wypadkowa przeszłość

Wiele aut z USA ma „barwną” przeszłość. Wypadki, podtopienia, efekty działalności wandali to tylko część z nich. Dobra informacja jest taka, iż uszkodzenia są zgłaszane nie tylko policji. o ile szkoda jest likwidowana z polisy ubezpieczeniowej, informacja o niej trafia do bazy Carfax, która udostępnia płatne raporty o autach. jeżeli pojazd został sprzedany na licytacji, czasami wystarczy wpisać do wyszukiwarki VIN, by zobaczyć zdjęcia uszkodzeń.

https://magazynauto.pl/porady/sprawdzanie-uzywanego-auta-na-odleglosc-o-co-pytac-sprzedajacego,aid,1547

PODSUMOWANIE

Samochody sprowadzane z USA jednych kupujących przyciągają, innych odstraszają. Ich bezdyskusyjną zaletą jest możliwość relatywnie łatwego prześwietlenia tempa narastania przebiegu oraz szkód, które miały miejsce za oceanem. Przy obecnych cenach robocizny sprowadzanie do Polski poważnie rozbitych aut przestaje mieć ekonomiczne uzasadnienie. Szukając używanego egzemplarza, warto zweryfikować jego stan. Przypominamy też, iż w okolicach 2008 r. kurs dolara sprzyjał importowi nowych aut.

Idź do oryginalnego materiału