Granice pod kontrolą – transport czeka paraliż. Przewoźnicy ostrzegają przed skutkami decyzji rządu.

1 dzień temu

Od 7 lipca na granicach z Niemcami i Litwą zostaną tymczasowo przywrócone kontrole. Branża transportowa alarmuje: decyzja rządu wprowadza poważne utrudnienia w ruchu ciężarowym, zwiększa koszty operacyjne i może prowadzić do opóźnień w realizacji usług. Transport i Logistyka Polska apeluje o pilne wyjaśnienia i konsultacje z sektorem TSL.

fot. unsplash.com

Wraca kontrola graniczna

Donald Tusk Prezes Rady Ministrów zapowiedział wprowadzenie od 7 lipca br. kontroli na przejściach granicznych z Niemcami oraz z Litwą. Sposób w jaki ma być ona przeprowadzana regulować będzie – zgodnie z informacją, którą zamieszczono na stronach KPRM – rozporządzenie ministra adekwatnego dla spraw wewnętrznych. Z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu www. rozporządzenia wynika, iż kontrole będą prowadzone przez najbliższe 30 dni.

– Każda kontrola graniczna wiąże się z utrudnieniem ruchu, a w przypadku dużego jego natężenia, także z zatorami mogącym trwać od kilkunastu minut choćby do kilku godzin. Na dodatek wprowadzenie kontroli zbiega się z wakacyjnymi zakazami ruchu dla transportu ciężkiego. To wszystko oznacza poważne problemy dla przewoźników i ich kierowców. Ci pierwsi będą mieli problem z wywiązaniem się z przyjętych zobowiązań wobec swoich kontrahentów, a ci drudzy będą w upale oczekiwać na możliwość kontynuowania jazdy – mówi Maciej Wroński Prezes związku pracodawców Transport i Logistyka Polska.

– Czas oczekiwania na przejazd przez granicę powoduje realne skrócenie czasu pracy kierowcy i prowadzonego przez niego pojazdu. A to generuje zwiększenie kosztów związanych z wykonywaną operacją transportową. Biorąc pod uwagę bardzo niską rentowność firm transportowych, w skrajnych przypadkach oznaczać to będzie konieczność dopłaty przez przewoźnika do wykonywanej usługi transportowej – komentuje ekonomiczne skutki wprowadzonych kontroli Artur Kalisiak Dyrektor ds. Projektów Strategicznych w TLP.

TLP krytycznie ocenia decyzję Premiera. Na dodatek, związek zwraca uwagę, iż nie było jakichkolwiek konsultacji z branżą TSL przed podjęciem tej decyzji. Wydaje się także, iż nikt nie oszacował kosztów społeczno-gospodarczych wprowadzanych kontroli, a tym bardziej nie przeprowadził rzetelnego rachunku korzyści i strat.

– Problemu nielegalnej imigracji nie rozwiążą doraźne kontrole, a państwo nie powinno działać wyłącznie pod dyktando mediów kreujących przekaz inwazji cudzoziemców przez zachodnią i wschodnią unijną granicę. Zamiast tego Unia Europejska powinna bardziej chronić swoje zewnętrzne granice. A takie działania powodują coraz większą erozję Unii Europejskiej, stopniowo likwidują wszystkie jej benefity, do których należy wspólny jednolity rynek i swoboda przemieszczania się wewnątrz strefy Schengen – stwierdza Prezes TLP.

Dlatego też TLP skierowało w tej sprawie wystąpienie do Tomasza Siemoniaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym wystąpieniu TLP zwraca uwagę na potencjalne skutki wprowadzanych kontroli granicznych, a także na brak konsultacji społecznych.

Treść wystąpienia do pobrania tutaj:

<KLIK>

Idź do oryginalnego materiału