Wygląda na to, iż rynek motoryzacyjny wyjeżdża z dołka. W pierwszym półroczu tego roku zarejestrowano w Polsce o 12,4 proc. więcej aut niż rok temu. Kia obroniła trzecią pozycję, którą wypracowała sobie w czasie kryzysu. W zestawieniu najpopularniejszych modeli ma już dwóch przedstawicieli – Sportage’a i Ceeda.
W ostatnim przedpandemicznym roku 2019 na drogi w naszym kraju wyjechało 555 tys. nowych samochodów osobowych. Potem zaczął się ostry zjazd w dół. Koronawirus zatrzymał pracę w tysiącach fabryk na całym świecie. Pojawiły się poważne problemy z dostępnością wielu podzespołów. Producenci samochodów odczuli przede wszystkim deficyt półprzewodników, bez których żadne, choćby najtańsze i najprostsze współczesne auto nie może się obejść. Do tego wszystkiego doszedł lock-down i strach konsumentów. W efekcie w 2020 roku zarejestrowano w Polsce aż 22,9 proc. mniej samochodów niż w 2019. W 2021 mieliśmy lekkie odbicie (4,3 proc.), ale w 2022 r. znowu rynek dotknął spadek sprzedaży na poziomie 6 proc.
Nie każdego jednak ten kryzys poturbował. Jest marka, która wykorzystała go do ekspansji i zwiększenia swoich udziałów w rynku. O ile na koniec 2019 r. Kia zajmowała 7. miejsce w rankingu najpopularniejszych marek w Polsce, to już w 2022 r. była trzecia! Złożyło się na to kilka czynników – przede wszystkim większa dostępność samochodów niż u konkurencji, ale także nowe modele, które wniosły nową jakość do motoryzacji. Mówimy nie tylko o elektrycznym EV6, ale także o Sportage’u, którego Polscy klienci pokochali do tego stopnia, iż dzisiaj jest numerem 1. w segmencie kompaktowych SUV-ów (C-SUV) – najpopularniejszym nad Wisłą. A to niejedyne jego osiągnięcie.
W czerwcu 2023 Sportage był 4. najchętniej kupowanym nowym samochodem w Polsce w ogóle! Zarejestrowano 1322 egzemplarzy i zabrakło dosłownie 20 sztuk, aby wyprzedził Toyotę Yaris i wylądował na 3. pozycji. Z drugiej strony od piątego w zestawieniu Hyundaia Tucsona, dzieli Kię aż 429 sprzedanych samochodów, więc „kuzyn” z tego samego koncernu kompletnie jej nie zagraża.
Od początku roku do końca czerwca Sportage znalazł już 6170 nabywców i wyprzedza m.in. nie tylko wspomnianego Tucsona, ale także Dacię Duster, Toyotę C-HR i RAV4. I nie jest jedyną Kią, jaka znalazła się w rankingu 10. najchętniej kupowanych przez Polaków modeli. W czerwcu na 8. pozycji zaparkował kompaktowy Ceed (i to nie licząc XCeeda i ProCeeda). Tym samym Kia jest jedyną marką, obok Toyoty, która ma więcej niż jednego przedstawiciela na liście bestsellerów.
W największym i najważniejszym segmencie C-SUV też ma ich dwóch – obok zajmującego pierwsze Sportage’a pozostało XCeed na 9. miejscu. Doskonałe wyniki zważywszy na fakt, iż cały ten segment liczy aktualnie aż 48 modeli, więc klienci mają w czym wybierać. W pierwszym półroczu kupili 54,6 tys. kompaktowych SUV-ów, w tym prawie 9,4 tys. Kii (Sportage, XCeed i Niro). To daje marce aż 17,2 proc. udziałów w całym tym segmencie!
W całym rynku Kia miała w okresie od stycznia do czerwca solidne 7,8 proc. udziałów i w rankingu najpopularniejszych marek obroniła trzecie miejsce, zdobyte w kryzysowym 2022 roku. o ile chodzi o klienta indywidualnego, to jest druga i ulega jedynie Toyocie, a wyprzedza Skodę. Wszystko to dowodzi, iż szybki awans marki w latach 2019-2022 nie był dziełem przypadku. Wiele osób było zdania, iż dostępność samochodów się poprawi, popyt znowu wzrośnie, sprzedaż pójdzie w górę i Kia znowu spadnie w rankingu na dalsze pozycje. Ale nic takiego się nie wydarzyło – marka umocniła się na trzeciej pozycji w czasie, gdy rynek faktycznie odżywa. I to wyraźnie.
W pierwszych sześciu miesiącach 2023 w Polsce zarejestrowano 238,7 tys. nowych aut osobowych. To wynik o 12,4 proc. lepszy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. I analitycy nie przewidują, aby w drugim półroczu coś miało się popsuć. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar prognozuje, iż w całym 2023 r. sprzeda się 450 tys. aut osobowych – to przez cały czas wynik gorszy niż w roku 2019, ale lepszy niż w poprzednich trzech latach.
Dobre sygnały płyną z całego europejskiego rynku, który najgorsze wydaje się mieć za sobą. W maju (czerwcowych danych jeszcze nie ma) w krajach UE, EFTA i w Wielkiej Brytanii zarejestrowano o 18,2 proc. więcej samochodów niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego. Wynik skumulowany za pierwsze pięć miesięcy roku też jest optymistyczny – 5,3 mln sprzedanych aut, czyli aż 800 tys. więcej niż rok wcześniej (+17,4 proc.).
Zdecydowanie natomiast zmieniają się przyzwyczajenia europejskich kierowców – coraz chętniej przesiadają się z klasycznych samochodów spalinowych do elektryków i hybryd. W maju już 13,8 proc. wszystkich aut, jakie zostały zarejestrowane na Starym Kontynencie, było napędzanych wyłącznie prądem. Kolejne 7,4 proc. to hybrydy plug-in. To oznacza, iż już więcej niż co piąte nowe auto w Europie ma napęd zelektryfikowany. Z kolei zainteresowanie dieslami spadło do historycznie niskiego poziomu – od stycznia do końca maja sprzedano ich jedynie 692 tys., co do daje im zaledwie 13 proc. udziałów w rynku.
Wygląda zatem na to, iż najgorsze minęło, dostępność samochodów się poprawiła, klienci wracają do salonów a pomysł transformacji z motoryzacji spalinowej do elektrycznej zaczyna się materializować. A to szczególnie dobre informacje dla Kii, która przy pomocy modelu EV6 udowodniła, iż potrafi w elektryfikację znacznie lepiej niż jej konkurenci. Za chwilę na rynek wjedzie EV9, a potem kolejne modele z architekturą 800-voltową. Jednocześnie koreańska marka nie ma zamiaru żegnać się z klasycznymi silnikami spalinowymi. Przeciwnie, chce dać klientom możliwość wyboru tak długo, jak będzie to możliwe. I na tym również może opierać się jej siła. Zwolennicy motorów spalinowych, klasycznych hybryd, hybryd plug-in, elektryków – każdy znajdzie w ofercie Kii coś dla siebie. A to prawdopodobnie będzie wprost przekładało się na wyniki sprzedaży marki.