Odśnieżasz samochód? Wystarczy 60 sekund, by dostać mandat

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Magda Pater / Agencja Wyborcza.pl


W ostatnim czasie znów powrócił temat odśnieżania samochodów. Polskę w końcu odwiedziła prawdziwa zima, co dla kierowców wiąże się z niemałymi komplikacjami. Śliska nawierzchnia to nie wszystko. Ich największym zmartwieniem jest zaś zasypane auto, które zgodnie z przepisami, powinno być odpowiednio przygotowane do jazdy. Uwzględniono w nich choćby ograniczenia dotyczące samego sposobu odśnieżania.
Od pewnego czasu w wielu regionach w Polsce występują dość intensywne opady, co całkowicie zmieniło warunki panujące na drogach. W efekcie kierowcy muszą zachować sporą ostrożność i zwracać jeszcze większą uwagę na to, jak "prezentuje się" ich pojazd. W tym przypadku nie chodzi jednak o walory estetyczne, a bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak zatem poprawnie odśnieżyć auto? Przepisy są w tej kwestii surowe.


REKLAMA


Zobacz wideo 5000 zł kary za popisy na parkingu w Fordzie Mustangu


Czy trzeba odśnieżać dach samochodu? Przepisy mówią jasno
Śnieżne poranki nie są zbyt dobrze wspominane przez kierowców, którzy przed wyjechaniem na drogę muszą odpowiednio przygotować swój samochód do jazdy. Zgodnie z przepisami śnieg nie powinien zasłaniać tablic rejestracyjnych, świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych. Odśnieżone zostać muszą również lusterka, szyby, maska oraz dach. Podstawę prawną w tym przypadku stanowi art. 66. Ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał uczestnikom ruchu.
Ponadto, jak informuje Kancelaria Lega Artis, w 2025 roku przepisy dotyczące utrzymania pojazdów w okresie zimowym zostały zaostrzone. od dzisiaj za nieprawidłowo odśnieżony samochód grozi mandat wynoszący choćby 3 tys. złotych oraz aż 12 punktów karnych. Wszystko dlatego, iż zalegający śnieg może ograniczać widoczność i zmniejszać efektywność oświetlenia, co zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drogach. Spadający z dachu śnieg lub lód może natomiast uszkodzić inne pojazdy, przestraszyć innego kierowcę lub ranić pieszych. To jednak nie wszystko, ponieważ znacznie ma również to, w jaki sposób samochód jest odśnieżany.


Odśnieżanie samochodu na włączonym silniku? Ucierpi na tym portfel i środowisko
W Polsce obowiązują przepisy, które regulują korzystanie z włączonego silnika podczas postoju, co może mieć znacznie także podczas odśnieżania. Otóż art. 60 Ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania "oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu". Zgodnie z przepisami postój pojazdu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym dozwolony jest wyłącznie przez minutę. W związku z tym takie odśnieżanie może zostać uznane za zbędne zanieczyszczanie środowiska lub generowanie nadmiernego hałasu, o czym mówią kolejne punktu art. 60.
Zobacz też: Czy na autostradzie możesz wyprzedzać z prawej strony? Ten przepis rozwiewa wątpliwości


Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. (...) Pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze


- czytamy w prawie o ruchu drogowym. Policja może zatem obarczyć kierowcę mandatem w wysokości do 300 złotych.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału