Większość kierowców raczej niechętnie płaci za parkowanie. Wśród nich są też i tacy, którzy nie uiszczają opłat w ogóle, licząc na to, iż ujdzie im to na sucho. Strefa płatnego parkowania w Lublinie mówi jednak "dość" takim nieuczciwym praktykom i od 18 listopada 2024 roku wprowadza e-kontrole. Na czym dokładnie będą one polegać i czy wyeliminują całkowicie tradycyjnych kontrolerów?
REKLAMA
Strefa płatnego parkowania w Lublinie wprowadza e-kontrole. Kierowców będą pilnować specjalne pojazdy
Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie na swojej oficjalnej stronie, e-kontrole będą wykonywane przez kontrolerów wyposażonych w dwa pojazdy ze wbudowanym systemem skanowania tablic rejestracyjnych. Dzięki temu częstotliwość kontroli ma zostać podwojona. Zeskanowane tablice są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. Ponadto kontrole wykonywane są dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, co ma wyeliminować ewentualne pomyłki lub sytuacje, gdy kierowca jest akurat w drodze do parkomatu. Należy podkreślić, iż poza skanem tablicy rejestracyjnej powstaje też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki czemu cały system pozostało dokładniejszy. Mimo to tradycyjne kontrole nie znikają całkowicie z Lublina. Objęte nimi będą przede wszystkim miejsca, gdzie dotarcie nowymi pojazdami byłoby utrudnione. W okresie przejściowym tradycyjne kontrole będą wykonywane przez 16 osób, a później przez co najmniej sześć.
W przypadku braku opłat wezwania do zapłaty będą wysyłane do właścicieli aut pocztą. Wcześniej informacja o tym była wkładana tylko za wycieraczkę przez kontrolera. Nowością są również nowe parkomaty w mieście. Wymieniono wszystkie urządzenia w trzech podstrefach (A, B i C), czyli w sumie 175 sztuk. jeżeli zaś chodzi o zmiany, które dopiero nadejdą, to niedługo pojawi się możliwość zakupu abonamentów parkingowych bez konieczności wizyty w punkcie obsługi. w tej chwili trwa przygotowywanie potrzebnego do tego e-sklepu. Niestety ZDiTM ma także nieco gorsze wieści.
Ile kosztuje parking w centrum Lublina? Mieszkańców i przejezdnych mogą czekać podwyżki
Lubelski ZDiTM zawnioskował o podniesienie opłat jednorazowych, abonamentowych oraz zryczałtowanych w strefie płatnego parkowania. Przykładowo, opłata za pierwszą godzinę parkowania wzrosłaby od 30 do 50 groszy, w zależności od strefy. Opłata za abonament miesięczny z kolei wyniosłaby 50 złotych, zamiast dotychczasowych 20 złotych. Projekt uchwały w sprawie nowych cenników trafi pod obrady na najbliższą sesję Rady Miasta. Na koniec warto przypomnieć, iż w przypadku braku opłaty za parking w Lublinie naliczana jest opłata dodatkowa w wysokości 200 złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.