Do jazdy skuterem (tj. motorowerem) niektórym kiedyś wystarczył dowód osobisty. A jak jest teraz? Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy? Oto aktualne przepisy.
Skuter lub inny pojazd jednośladowy stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu w porze letniej. Jest poręczny, zwinny, lekki, oszczędny i po prostu daje więcej frajdy z jazdy, przy okazji pozwalając uniknąć stania w korkach (pod warunkiem respektowania pewnych przepisów, np. mijania samochodów nie przekraczając przy okazji linii ciągłej na jezdni).
Wiele osób wraz z nastaniem ciepłych dni decyduje się kupić jednoślad. Ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszą się motorowery, które są najtańsze w zakupie i utrzymaniu (spalają mało paliwa, mają niedrogie stawki ubezpieczenia i przeglądy, które wykonywane są co dwa lata), a ich osiągi z powodzeniem wystarczają do żwawej jazdy od świateł do świateł. Kolejnym atutem motorowerów jest fakt, iż do poruszania się nimi w niektórych przypadkach nie trzeba mieć choćby prawa jazdy. Taki przywilej ma jednak pewna grupa osób, a wynika do ze zmian przepisów w styczniu 2013 roku. Biorąc pod uwagę częste zmiany prawa i związaną z tym niepewność nie dziwi jednak fakt, iż wiele osób zwyczajnie nie wie, czy trzeba mieć prawo jazdy na skuter (motorower). W tym artykule rozwiążemy jednak wszelkie wątpliwości.
Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy?
Takie zapytania bardzo często dotyczą skuterów, które w istocie są motorowerami. Oczywiście nie każdy motorower jest skuterem – może być nim również jednoślad o bardziej „motocyklowej” budowie (ze zbiornikiem paliwa umieszczonym w pobliżu kierownika), jak i pojazd przystosowany do jazdy terenowej (enduro, cross) i inne temu podobne. Tak samo nie każdy skuter jest motorowerem. To już zależy od głównie od pojemności skokowej napędzającego go silnika. jeżeli jest większa niż 50 cmł, skuter jest zaliczany do grona motocykli, do których prowadzenia uprawnia inne prawo jazdy. Ale to nie wszystkie kryteria, jakie musi spełnić skuter/jednoślad, by został sklasyfikowany jako motorower. Przypominamy, iż motorowerem nazywamy pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cmł lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Jakie trzeba mieć uprawnienia na skuter?
Skuterami można wobec tego nazwać całe mnóstwo jednośladów, na które trzeba mieć różne uprawnienia. Istnieją bowiem aż cztery kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania jednośladami (w tym skuterami) – AM, A1, A2 i A. Głównymi kryteriami określającym grupę pojazdów, do których kierowania zezwala dana kategoria, jest pojemność i moc silnika, a także stosunek mocy do masy własnej. Do prowadzenia najlżejszych i najsłabszych jednośladów (czyli motorowerów) uprawnia prawo jazdy kategorii AM, coraz cięższych i mocniejszych motocykli – A1 i A2, a wszystkich bez wyjątku – kategoria A.
Prawo jazdy na motocykl. Czym się różnią kategorie AM, A1, A2 i A?
Jakim skuterem można jeździć bez prawa jazdy?
Dawniej, jeszcze w czasach obowiązywania karty motorowerowej zamiast prawa jazdy kategorii AM, istniała możliwość legalnego kierowania motorowerami bez konieczności posiadania jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia pojazdów. Taki przywilej miały jednak tylko osoby pełnoletnie (mające co najmniej 18 lat), stąd mówiło się, iż skuterami można jeździć tylko na dowód (w tym przypadku – dowód osobisty). I tak też było w praktyce.
Duże zmiany w tej kwestii przyniosła nowelizacja przepisów z 19 stycznia 2013 roku, kiedy wprowadzono wspomniany podział kategorii praw jazdy na jednoślady. Ten przyniósł nowe prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do kierowania motorowerami (w tym skuterami). Przy okazji podniesiono wiek młodego kierowcy ubiegającego się o te uprawnienia (do 14 lat; wcześniej na kartę motorowerową trzeba było mieć 13 lat) i skorygowano kwestię tzw. jazdy na dowód.
Od tej pory (czyli 19 stycznia 2013 r.) zniesiono przywilej kierowania motorowerami przez osoby pełnoletnie, nieposiadające żadnej kategorii prawa jazdy. jeżeli więc ktoś skończył 18 lat po tym terminie, na skuter musi mieć uprawnienia – czyli w teorii prawo jazdy kategorii AM. W praktyce jednak na kierowanie motorowerami zezwalają także pozostałe kategorie prawa jazdy na motocykle (A1, A2, A), jak i prawo jazdy kategorii B (na samochody osobowe), więc nie trzeba wyrabiać uprawnień na motorowery osobno.
Więcej na temat prawa jazdy kategorii AM
Kto może jeździć skuterem na dowód osobisty?
Wprowadzone w 2013 r. zmiany nie działają jednak wstecz, stąd jeździć skuterem na dowód (o ile jest to motorower) przez cały czas mogą osoby, które ukończyły pełnoletność przed 19 stycznia 2013 r. Prawa jazdy na skuter (motorower) w praktyce nie muszą zatem posiadać osoby urodzone przed 19 stycznia 1995 roku. Mogą się poruszać nimi legalnie bez jakichkolwiek uprawnień.
Jazda skuterem na dowód. Jaki mandat za to grozi?
Przyłapanie na gorącym uczynku kierowcy motoroweru, który nie posiada uprawnień do kierowania nim i nie obowiązuje go przywilej jazdy na dowód, może się skończyć nie tylko pokaźnym mandatem (1500-5000 zł), ale i ograniczeniem wolności oraz aresztem. Gdy kierujący spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym, naraża się na grzywnę mogącą wynieść choćby 30 000 zł. jeżeli mundurowi zatrzymają osobę niepełnoletnią jadącą skuterem bez uprawnień (prawa jazdy AM), nałożą na jego rodziców karę finansową (300 zł) i skierują sprawę do sądu rodzinnego. Ten może np. orzec zakaz kierowania pojazdami do ukończenia określonego roku życia.
Polecamy również:
Badanie techniczne motoroweru. Terminy, ceny, kary za brak przeglądu
Aktualny taryfikator mandatów