Za co warto dopłacić w nowym aucie?

1 rok temu

Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia dodatkowego mogą nie tylko uprzyjemnić eksploatację, ale także ułatwić późniejszą odsprzedaż używanego auta. Podpowiadamy, za co warto dopłacić w nowym samochodzie.

Współczesne samochody choćby w podstawowych wersjach mają coraz bogatsze wyposażenie i w standardzie oferują rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno były zarezerwowane dla flagowych modeli. przez cały czas jednak w cennikach można znaleźć sporo ciekawych opcji dostępnych za dopłatą, zwłaszcza w przypadku aut z niższych segmentów. Przedstawiamy kilka elementów wyposażenia, które naszym zdaniem warto wybrać podczas konfigurowania nowego samochodu.

Aktywny tempomat

Tempomat stanowi duże udogodnienie w trasie i większość nowych aut ma go na liście wyposażenia seryjnego. Zwykle jest to jednak proste rozwiązanie, którego działanie ogranicza się wyłącznie do utrzymywania zadanej prędkości. Dla kierowców często udających się w długie podróże znacznie lepszym wyborem będzie adaptacyjny tempomat, który dodatkowo potrafi utrzymywać stałą odległość od poprzedzającego pojazdu i dostosowywać do niego tempo jazdy.

Indukcyjna ładowarka

W sprzedaży jest coraz więcej telefonów, które posiadają funkcję bezprzewodowego ładowania. Dlatego choćby jeżeli nasz obecny telefon nie oferuje takiej możliwości, to warto myśleć perspektywicznie i dopłacić do indukcyjnej ładowarki w nowym samochodzie. Urządzenie w standardzie Qi obsługuje telefony wszystkich producentów, dzięki czemu nie trzeba wozić ze sobą kabli ani przejściówek.

Automatyczna klimatyzacja

Klimatyzacja manualna należy do wyposażenia standardowego choćby w najtańszych autach na rynku. Jej obecność można docenić nie tylko w największe upały, ale także w czasie deszczu, gdy szyby w samochodzie zaczynają parować. Jednak korzystanie z niej bywa dość upierdliwe – wymaga ciągłej regulacji siły nawiewu i temperatury. Z tego względu warto dopłacić do klimatyzacji automatycznej, najlepiej od razu dwustrefowej. Pozwala ona na osobne ustawienie temperatury dla kierowcy i pasażera, a dzięki funkcji Auto samodzielnie zarządza siłą i kierunkiem nawiewu.

Podgrzewane fotele i kierownica

W naszym klimacie nie warto oszczędzać na rozwiązaniach podnoszących komfort termiczny. Dlatego z listy opcji warto wybrać podgrzewanie foteli, które często jest oferowane w tzw. pakiecie zimowym wraz z ogrzewaniem wieńca kierownicy. Efekty ich działania czuć niemal od razu po włączeniu, dzięki czemu nie trzeba dłużej marznąć w oczekiwaniu aż z nawiewów zacznie lecieć ciepłe powietrze.

Dostęp bezkluczykowy

Dostęp bezkluczykowy jest jednym z najbardziej przydatnych na co dzień rozwiązań. Dzięki niemu nie trzeba szukać kluczyków w plecaku czy torebce za każdym razem, gdy chcemy otworzyć lub uruchomić samochód. Trzeba przy tym wiedzieć, iż działanie systemu keyless różni się w zależności od marki i modelu – może wymagać dotknięcia klamki (np. Skoda) lub wciśnięcia niewielkiego przycisku (np. Kia, Hyundai), a czasem wystarczy tylko zbliżyć się do auta (np. Renault, Dacia).

Światła LED

Jeszcze do niedawna najbardziej pożądane były reflektory ksenonowe, ale od kilku lat na popularności zyskują LED-y. W pełni diodowe światła przednie i tylne są nie tylko bardziej efektowne (głównie za sprawą tzw. dynamicznych kierunkowskazów), ale także podnoszą bezpieczeństwo, skuteczniej oświetlając drogę. Podczas konfigurowania auta warto rozważyć dopłatę do droższych, matrycowych reflektorów, które umożliwiają jeszcze bardziej precyzyjną regulację zasięgu świateł.

Hak holowniczy

Hak holowniczy to jeden z tych elementów wyposażenia, które znacząco zwiększają funkcjonalność i możliwości transportowe samochodu. Przyda się on zarówno do ciągnięcia przyczepy, jak i do celów bardziej rekreacyjnych – do montażu bagażnika rowerowego czy dodatkowego kufra. Choć hak można oczywiście zamontować już po wyjechaniu z salonu, to naszym zdaniem warto zdecydować się na rozwiązanie fabryczne, które zapewnia pełną integrację z autem, umożliwiając odblokowanie zaczepu po naciśnięciu przycisku w bagażniku i schowanie go pod zderzakiem.

Przeczytaj także:

Dlaczego nie warto kupować nowego samochodu?

Idź do oryginalnego materiału