W ostatnich dniach grudnia minionego ubiegłego roku, Lei Jun (chin. 雷军), założyciel i prezes koncernu XiaoMi (chin. 小米), znanego producenta telefonów i różnego rodzaju sprzętu ułatwiającego codzienne życie, zaprezentował zapowiadany od kilku lat pierwszy samochód elektryczny sygnowany marką jego firmy. Xiaomi SU7 powstał w ciągu niecałych trzech lat od fazy pomysłu, poprzez prace studyjne nad wieloma modelami (od mini aut, po limuzyny), do realnej produkcji seryjnej. Lei Jun zapowiedział przy tym, iż jeżeli Xiaomi będzie pracować ciężko przez następne 15-20 lat, to stanie się jednym z 5 największych producentów samochodów na świecie, przyczyniając się do podniesienia ogólnego poziomu chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Co więcej oświadczył, iż celem Xiaomi jest stworzenie samochodu marzeń, porównywalnego z Porsche czy Teslą.
Czy te ambitne plany mają swoje odzierciedlenie w parametrach pierwszego modelu XiaoMi?
SU7 to sedan o modnej, sportowej stylistyce. Będzie dostępny w dwóch wersjach>
- z zasięgiem do 668 km na jednym ładowaniu i
- z zasięgiem do 800 km na jednym ładowaniu.
Dla porównania – Model S Tesli ma zasięg do 650 km.
Wymiary nadwozia SU7 to 4997 mm / 1963 mm / 1440 mm, rozstaw osi 3000 mm, waga od 1980 do 2205 kg. Pojemność bagażnika 517 litrów. Prędkość maksymalna 265 km/godz. Przyspieszenie do 100 km w ciągu 2,78 sekundy.
Samochód jest wyposażony w super silnik Xiaomi V6 i system wysokiego napięcia z węglika krzemu, a także inteligentne systemy:
podwozie Xiaomi z wbudowanym sprzężonym systemem hamowania,
system jazdy Xiaomi Pilot (możliwości autonomicznej jazdy, który zawiera, stawia ten samochód w czołówce branży).
Kokpit oparty jest na własnym systemie operacyjnym OS Xiaomi HyperOS (chin. 小米澎湃).
Fakt, iż SU7 ma wspólny system operacyjny z popularnymi telefonami i innymi urządzeniami elektronicznymi XiaoMi, może stanowić przewagę konkurencyjną nad innymi „elektrykami”. Jego użytkownicy będą mieli pełny dostęp do portfolio aplikacji mobilnych Xiaomi, z których korzystać będzie można poprzez auto, nie poprzez telefon, czy tablet.
Inną zaletą SU7 jest jego zdolność do szybkiego ładowania, szybszego niż oferuje Tesla, czy Porsche.
Xiaomi SU7 kosztować ma w Chinach:
- od 199.800 RMB (ok. 112.000 PLN) – wersja podstawowa;
- 299.800 RMB (ok. 166.000 PLN) – wersja MAX.
Prezes Lei Jun w czasie prezentacji zauważył, iż cena auta Xiaomi będzie nieco wysoka, ale klienci uznają ją za uzasadnioną, patrząc na to, co w zamian otrzymają.
Uruchamiając ten projekt w 2021 roku Xiaomi zadeklarowało zainwestować weń 10 mld USD (ok. 40 mld PLN) w ciągu dziesięciu lat.
Samochód SU7 jest produkowany przez jedną z fabryk koncernu Beijing Automotive Group Co., Ltd. (chin. 北京汽车集团越野车有限公司), z której taśm może rocznie zjechać 200 tysięcy Xiaomi SU7. Auto będzie dostępne na chińskim rynku w pierwszej połowie 2024 roku.
Eksperci z branży motoryzacyjnej zwracają uwagę, iż samochód ten zadebiutuje w czasie, gdy chiński rynek samochodowy – największy na świecie – walczy z nadmiarem mocy produkcyjnych i spowolnieniem popytu. Te i inne czynniki stały się przyczyną wojny cenowej między największymi producentami aut w Chinach. Na tym niezwykle konkurencyjnym rynku pojazdów elektrycznych, największą konkurencją dla SU7 będą prawdopodobnie auta BYD i oczywiście Tesli.
Źródła:
- https://www.dongchedi.com
- https://www.xiaomiev.com
- https://www.autohome.com.cn
- https://baijiahao.baidu.com
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com