Umowa na budowę gdyńskiej Obwodnicy Witomina podpisana

3 godzin temu

Gdynia podpisała dziś umowę z konsorcjum firm Polimex Infrastruktura sp. z o.o. – Polimex Mostostal SA na budowę Obwodnicy Witomina. Wykonawca ma 20 miesięcy na realizację inwestycji, a pierwsze prace rozpoczną się wiosną.

Zachodnia część Gdyni to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów miasta. Obwodnica Witomina znacząco usprawni ruch w tej części, odciążając m.in. ul. Chwarznieńską, ul. Rolniczą i częściowo ul. Kielecką. Umowę na realizację inwestycji podpisali w Urzędzie Miasta Gdyni Aleksandra Kosiorek, prezydent miasta, Jacek Szuta, prezes zarządu Polimex Infrastruktura Sp. z o.o i Rafał Skrzypczak, dyrektor Biura Ofertacji i Wsparcia Technicznego firmy.

Obwodnica Witomina to sprawna komunikacja z dzielnic zachodnich, transport z Obwodnicą Trójmiasta, a przede wszystkich wytchnienie dla dzielnicy Witomino, które przestanie być przestrzenią dla tysięcy aut jadących w ruchu tranzytowym. Droga stanie się bardzo istotną arterią komunikacyjną, która posłuży tysiącom gdynianek i gdynian.

Plan orientacyjny Obwodnicy Witomina. Mat. WI UM Gdyni

To inwestycja, na którą gdynianki i gdynianie czekali bardzo długo. W znaczący sposób zmieni ona jakość życia zarówno mieszkańców Witomina, jak również dalszych dzielnic, którzy przemieszczają się codzienne w tej przestrzeni. W liczbach i kwotach to ponad 78 milionów złotych, w zamian za 20 miesięcy pracy i ponad 2,5 kilometra drogi – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni. – Przy zakończeniu budowy chcemy myśleć także o obszarze leśnym między granicami dzielnicy Witomino a Obwodnicą jak o miejscu zielonym, z zachowaniem funkcji leśnej, ale z uporządkowanym dostępem dla mieszkańców. Ta budowa jest spięta także z innymi inwestycjami, m.in. rozbudową ul. Chwarznieńskiej i remontem na Witominine – to jest zespół połączonych naczyń, a Obwodnica jest elementem, który nada im ostateczny kształt.

Dla nas to jest bardzo istotny projekt, drugi który realizujemy w Gdyni. Cieszymy się z podpisania umowy, bardzo liczymy na wyrozumiałość i cierpliwość mieszkańców w kwestii utrudnień, które pojawią się z pewnością na początku i końcu budowy Obwodnicy, natomiast w lesie będą prowadzone prace mniej widoczne. Mamy nadzieję, iż za 22 miesiące, spotkamy się tutaj wspólnie w tym samym gronie i przetniemy wstęgę – podkreśla Jacek Szuta, prezes Zarządu Polimex Infrastruktura Sp. z o.o.

Obwodnica Witomina będzie miała swój początek przed pętlą autobusową na ulicy Sosnowej, na odcinku leśnym ul. Chwarznieńskiej, natomiast jej zakończenie przewidziane jest ok. 400 metrów od skrzyżowania ulic Witomińskiej z Kielecką. W ramach inwestycji powstanie droga o długości 2 585 metrów, znajdą się na niej dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach i buspasy. Powstaną również: pięć obiektów inżynieryjnych, w tym kładka pieszo-rowerowa w ciągu leśnym, kładka technologiczna, 2 przejścia dla zwierząt, a także wiadukt nad ulicą Witomińską.

Pierwsze prace związane z inwestycją już się rozpoczęły. Na mocy porozumienia gminy Gdynia z Nadleśnictwem Gdańsk prowadzona jest wycinka drzew pod budowę obwodnicy, która zakończyć się ma pod koniec lutego.

Chciałem podziękować Lasom Państwowym, które nie czekając na podpisanie umowy, rozpoczęły w grudniu prace i w tej chwili jesteśmy na etapie wycinki drzewostanu, która powinna zakończyć się pod koniec lutego – mówi Barłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni. – Warto dodać, iż kwota jaką gmina zamierzała przeznaczyć na realizację zadania to 130 401 110,616 zł, a oferta konsorcjum Polimex Infrastruktura sp. z o.o. – Polimex Mostostal SA to 78 549 311,39 zł. Miasto planuje zrealizować inwestycję ze środków własnych, jednak będzie starało się uzyskać dofinansowanie w ramach unijnych funduszy, na przykład z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FeniKS). Władze liczą, iż pod koniec 2026 roku inwestycja będzie już w użytkowaniu mieszkańców.

Źródło: Gdynia.pl (Autor: Dorota Matejczyk)
Idź do oryginalnego materiału