Z czym kojarzy nam się Seat? Wydaje mi się, iż przede wszystkim z miejskimi hatchbackami. jeżeli zapytać by przechodniów na ulicy, pewnie większość jako najbardziej popularny model Seata wymieniłaby Ibizę, lub Leona. Mowa tutaj zatem o mniejszych samochodach, jednak natchniętych iberyjskim duchem. Hiszpańskiemu producentowi zawsze dobrze wychodziło kładzenie akcentów na to, skąd te samochody pochodzą. Jak jest z tym konkretnym modelem?
Seat rzucił wyzwanie Volkswagenowi?
Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, iż w gruncie rzeczy „Seat rzucający wyzwanie Volkswagenowi„ to w pewnym sensie paradoks. Hiszpański producent jest bowiem częścią Grupy Volkswagena, podobnie jak chociażby Audi, Skoda, Lamborghini, czy Porsche. Z natury niezbyt rozsądnym byłoby, gdyby dwa podmioty wewnątrz tej samej grupy miały się zwalczać. Z drugiej strony – jak nazwać sytuację, w której trzech producentów z tej samej grupy produkuje bliźniaczy samochód? Być może nie chodzi tu o wzajemną rywalizację, tylko o absolutne zdominowanie rynku?
Chciałbym poruszyć dziś temat nieco zapomnianego w Polsce samochodu, jakim jest Seat Mii. jeżeli ktoś patrzyłby na niego z daleka… a już szczególnie od tyłu, z dużą dozą prawdopodobieństwa mógłby pomylić go z czymś innym. Teraz przechodzimy do sedna. Seat Mii miał premierę razem z… Volkswagenem up! oraz Skodą Citigo. Wszystkie trzy modele były produkowane na jednej linii produkcyjnej w Bratysławie. Różnią je tak naprawdę detale… no i zupełnie inny przód.
Który był najlepszy?
Jeśli chodzi o osiągi, to w dużej mierze są to bardzo podobne samochody. Wszystkie mają 1-litrowy silnik o mocy 60, lub 75 koni mechanicznych. Skoro mówimy o identycznym silniku i tych samych gabarytach, podobne jest również spalanie. Seat Mii – podobnie jak jego konkurencja – pali ok. 4,5 litra na 100 kilometrów. Skoro to teoretycznie to samo, to jak podjąć decyzję? Na którego z nich się zdecydować, który ma więcej zalet? I czy te auta czymś realnie się różnią?
Z zewnątrz różni się przede wszystkim przód, czy kształt lamp. Inny jest też środek. Skoda postawiła na minimalizm, Seat chciał podkreślić swój sportowy i iberyjski charakter, a Volkswagen był gdzieś pośrodku. Ceny też są podobne, więc w wielu przypadkach decydować może po prostu przywiązanie do danej marki. Koniec końców w dobrej cenie możemy kupić mały, miejski samochód, który będzie zachwycał nas oszczędnością. Czy będzie to up!, Citigo, czy Mii? Nie powinniśmy odczuć większej różnicy. Natomiast Volkswagen jednym ruchem zdominował niemal cały segment. Wybierając pomiędzy tymi trzema modelami tak naprawdę stawiasz na jedną grupę.