Olaf Scholz wezwał Ursulę von der Leyen do ograniczenia biurokracji i wsparcia przemysłu motoryzacyjnego. O liście kanclerza Niemiec do przewodniczącej KE poinformował „Sueddeutsche Zeitung”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do ograniczenia biurokracji oraz wsparcia przemysłu motoryzacyjnego i metalurgicznego – podał „Sueddeutsche Zeitung”. Opowiedział się też za dodatkowymi zachętami do zakupu samochodów elektrycznych.
Obecnie istnieje pilna potrzeba (dania) wspólnego europejskiego impulsu, aby zmniejszyć koszty biurokracji i zwiększyć zdolności innowacyjne naszych firm
— napisał Scholz w liście do szefowej KE.
Scholz oczekuje również innych działań
Podkreślił, iż konieczne są również działania w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych, które są regulowane dyrektywą UE. W obecnej formie wartość dodana jest „nieproporcjonalna do obciążenia biurokratycznego dla firm” – ocenił Scholz. W zamian zaproponował odroczenie obowiązku sprawozdawczego o dwa lata i podniesienie progów obrotu i liczby pracowników.
Kanclerz skupił się w liście również na przemyśle motoryzacyjnym. Jego zdaniem konieczne są „dodatkowe zachęty do zakupu” samochodów elektrycznych. W tym celu chciałby wprowadzić „niebiurokratyczną ulgę podatkową dla pojazdów wyprodukowanych w Niemczech” dla klientów indywidualnych na poziomie krajowym. Na szczeblu UE domaga się „odpowiedniej inicjatywy krótkoterminowej”.
Sprawa samochodów elektrycznych
W odniesieniu do obowiązujących od jesieni ceł nałożonych przez UE na produkowane w Chinach samochody elektryczne Scholz wezwał do rozmów z Chinami w celu osiągnięcia „polubownego zakończenia”. Agencja dpa przypomniała, iż Niemcy głosowały przeciwko unijnym cłom na elektryki z obawy przed konfliktem handlowym i możliwymi środkami odwetowymi wobec niemieckich producentów.
W liście do szefowej KE Scholz opowiedział się też za wsparciem przemysłu metalurgicznego w zakresie przyjaznej dla klimatu produkcji stali. W jego opinii przede wszystkim należy umożliwić wykorzystanie gazu ziemnego i tzw. niebieskiego wodoru. Podczas gdy zielony wodór jest wytwarzany z odnawialnych źródeł energii w sposób neutralny dla klimatu, niebieski wodór jest wytwarzany z gazu ziemnego, a powstający w tym procesie dwutlenek węgla jest trwale magazynowany
— czytamy w dpa.
aja/PAP