Przepalanie motocykla – szkodzi, czy może pomóc?

9 miesięcy temu
Zdjęcie: przepalanie motocykla w zimie


Spis treści

  • Co zrobić z motocyklem na zimę, gdy nie mamy garażu?
  • Jak przygotować motocykl na zimowanie?
  • Jak zadbać o opony motocyklowe zimą?
  • Czy tankować motocykl do pełna przed zimą?
  • Czy zmieniać olej w motocyklu przed zimą?
  • Czy wyciągać akumulator z motocykla na zimę?
  • Przepalanie motocykla w zimie – szkodzi, czy może pomóc?

Chyba każdy motocyklista stara się odstawić motocykl na okres zimowy w bezpieczne i suche miejsce. Długotrwałe zimowe warunki, wilgoć i mróz, mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i stan techniczny elementów motocykla. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, czy przepalanie motocykla w zimie jest potrzebne – podpowiemy, jakie czynności serwisowe warto wykonać, żeby zabezpieczyć motocykl, podczas długich miesięcy zimowania.

Co zrobić z motocyklem na zimę, gdy nie mamy garażu?

W przypadku braku możliwości zabezpieczenia motocykla we własnym zakresie, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do innych pasjonatów motocykli (np. na grupach motocyklowych na facebooku) lub wkupić usługę zimowania motocykla w firmie, która ją oferuje. Każdy chciałby długo i bezawaryjnie korzystać z motocykla, a adekwatne jego przechowywanie zimą, właśnie do tego może się przysłużyć.

Jak przygotować motocykl na zimowanie?

Można zacząć od jego dokładnego umycia, ponieważ zanieczyszczenia, które przez parę miesięcy będą na motocyklu – staną się trudne do usunięcia, a choćby mogą zniszczyć / odbarwić powierzchnię lakieru czy felg. Następnie można zakonserwować elementy: gumowe i te z tworzywa, przeznaczonymi do tego preparatami oraz nasmarować elementy ruchome.

Warto się przyłożyć do wyczyszczenia łańcucha przez zimowaniem i ponownego jego nasmarowania. Ma to duży wpływ na jego stan techniczny i co za tym idzie – długość eksploatacji. Potrzebną wiedzę o tym, jak dobrze wyczyścić motocyklowy łańcuch można pozyskać w naszym poradniku: Jak zadbać o motocyklowy łańcuch?

Jak zadbać o opony motocyklowe zimą?

Stojaki motocyklowe są bardzo przydatne podczas zimowania motocykla. Opony, które są obciążone masą motocykla w jednym położeniu, będą podatne na odkształcenia. o ile nie mamy możliwości „podwieszenia” motocykla na stojakach, to warto zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach i co jakiś czas je obracać, zmieniając położenie.

Przepalanie motocykla w zimie: stojaki motocyklowe na zimę

Czy tankować motocykl do pełna przed zimą?

Dolanie paliwa do pełna w motocyklu ma na celu zabezpieczenie wnętrza baku przed korozją, spowodowaną skraplającą się wodą na ściankach, gdy bak zimą pozostanie pusty. Paliwo pozostawione w baku na czas zimowy nie zmieni swoich adekwatności. Dla tych, którzy jednak chcieliby się zabezpieczyć dodatkowo – stworzono stabilizatory paliwa. Preparaty, które w wyznaczonej ilości, dolewamy do baku, żeby paliwo nie ulegało procesom starzenia i utleniania.

Czy zmieniać olej w motocyklu przed zimą?

Wymiana oleju przed zimowaniem jest wykonywana po to, żeby nie zostawiać przepracowanego i zanieczyszczonego oleju na długie miesiące w motocyklu. Jednak są zwolennicy tego, by właśnie od świeżo zalanego oleju zaczynać sezon wiosną. Naszym zdaniem każda opcja jest dobra, o ile sprzyja regularnej wymianie oleju w motocyklu.

Czy wyciągać akumulator z motocykla na zimę?

Akumulator motocyklowy w zimie nie ma łatwo, szczególnie, gdy motocykl trzymamy w pomieszczeniu nieogrzewanym. Zimowe temperatury nie tylko przyspieszają rozładowanie, ale i nieodwracalne zasiarczenie, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora. Dlatego warto zabezpieczać motocyklowy akumulator przed negatywnym wpływem niskich temperatur.

Eksperci od akumulatorów zalecają wymontowanie akumulatora i przechowywanie go w temperaturze od 0° do +25°C. Podkreślając, iż należy okresowo sprawdzać jego naładowanie lub na stałe podłączyć do ładowarki z funkcją podtrzymywania naładowania.

Czy zawsze należy wyjmować akumulator na zimę z motocykla? Nie zawsze. w tej chwili są już dostępne takie modele automatycznych ładowarek do motocyklowego akumulatora, które nie wymagają jego wyjmowania z motocykla. Na stałe podłączone do źródła prądu będą dbały o stan akumulatora przez całą zimę.

Przepalanie motocykla w zimie: ładowarka akumulatora motocyklowego

Przepalanie motocykla w zimie – szkodzi, czy może pomóc?

Przepalanie motocykla w zimie może zaszkodzić, ponieważ krótkotrwała praca silnika motocyklowego podczas zimowego postoju niesie więcej szkody niż pożytku. Ładowanie akumulatora na biegu jałowym jest praktycznie znikome, a do tego przy każdym rozruchu motocykla spada napięcie. Krótka praca motocykla nie służy też świecom, które nie będą w stanie osiągnąć temperatury do samooczyszczenia.

I ostatni argument – takie nagłe skoki temperatur (zimno-ciepło-zimno) stwarzają warunki do skraplania się wody, która ma wpływ na tworzenie korozji, np. w wydechu.

Idź do oryginalnego materiału