Pierwszy odcinek autostrady A2 zaczyna się na granicy województw, a kończy 3 km przed węzłem Grodzisk Mazowiecki. Drugi na węźle Konotopa.
Na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków autostrada A2 będzie miała po trzy pasy ruchu w obu kierunkach, a dalej, do węzła Konotopa, po cztery pasy. Poza rozbudową jezdni zaplanowano też prace na wysokości węzła Łódź Północ (A1/A2). Są tu już po trzy pasy, ale na fragmencie liczącym 3 km zostaną wymienione nawierzchnia i oświetlenie drogi na energooszczędne. Trasa będzie przebudowana na długości 92 km (89 – budowa nowych pasów, 3 km – prace dodatkowe).
Podczas projektowania planowano nie tylko dobudowę pasów, ale także sposoby zasilania instalacji związanych z autostradą (m.in. oświetlenie czy stacje meteo). Założono samowystarczalność energetyczną, która ma zostać osiągnięta przez montaż odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów energii elektrycznej.
Podczas robót budowlanych ruch drogowy ma być utrzymany na dwóch pasach obu jezdni. Konieczne będzie opracowanie skutecznej organizacji przejazdu pojazdów. W ramach inwestycji zostanie zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości.
Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą ma już 13 lat i należy do najczęściej używanych odcinków dróg w Polsce. Natężenie ruchu, zależnie od miejsca i pory, wynosi od 50 tys. do 100 tys. pojazdów na dobę. Prognozy wskazują na jego wzrost. Rozbudowa zwiększy przepustowość trasy.
W II połowie 2025 r. ma być ogłoszony przetarg, w I połowie 2026 r. podpisanie kontraktów, a zakończenie robót przewidziano na II połowę 2028 r.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S6 z tunelem. Oferty poznamy później