Płatne autostrady w Polsce: gdzie się znajdują i jak uiścić opłatę za przejazd? Wyjaśniamy

10 miesięcy temu
Zdjęcie: fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Płatne autostrady w Polsce zapewniają szybszą przepustowość i zmniejszają czas przejazdu. Kierowcy w Polsce mają do dyspozycji ponad 1800 km autostrad, ale przejazd tylko niektórymi odcinkami jest płatny. Istotne zmiany nastąpiły w lipcu 2023 roku.
Płatne autostrady w Polsce umożliwiają szybszy dojazd do celu, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia pojazdów dostawczych. W ciągu kilku dziesięcioleci infrastruktura drogowa w naszym kraju przeszła dużą metamorfozę, zmierzając do poprawy przepustowości i podniesienia jakości naszych jezdni.
REKLAMA






Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?



Autostrady w Polsce łączą najważniejsze miasta w kraju
Autostrady w Polsce to najważniejsze elementy infrastruktury drogowej w kraju, które spełniają bardzo istotną rolę. Zapewniają szybszą przepustowość i dotarcie do celu w znacznie krótszym czasie. Co więcej, autostrady łączą ze sobą najważniejsze miasta w kraju oraz granice państwa. w tej chwili kierowcy w Polsce mają do dyspozycji ponad 1800 km autostrad, a najbardziej rozpoznawalne są trzy najdłuższe autostrady:

A1 tzw. "bursztynowa", która biegnie z Rusocina (woj. pomorskie) do czeskiej granicy (dł. 568 km) i zarządzana jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz prywatnego właściciela (odcinek Rusocin-Nowa Wieś);
A2 tzw. "autostrada wielkopolska", która docelowo ma połączyć wschód z zachodem kraju. Jest zarządzana przez GDDKiA oraz prywatnego właściciela (na odcinku Konin-Świecko z pominięciem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód);
A4, która biegnie od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej i przechodzi m.in. przez Wrocław, Kraków i Katowice. Zarządcami autostrady są GDDKiA oraz prywatny właściciel (na odcinku Katowice-Kraków).



Opłata za autostradę - kiedy nasza podróż będzie kosztowała więcej?
Opłata za autostradę to dodatkowy koszt podróży, którym obciążeni są kierowcy. Jak już zostało to wspomniane wyżej, autostrady w Polsce zarządzane są zarówno przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak i przez prywatnych koncesjonariuszy. Informacja o tym, kto jest zarządcą danego odcinka drogi, jest bardzo istotna, ponieważ przekłada się na możliwość korzystania z danej trasy odpłatnie lub nie. w tej chwili kierowcy są zobowiązani do uiszczenia opłaty za autostradę na następujących odcinkach:

Konin-Świecko na autostradzie A2
Katowice-Kraków na autostradzie A4

Do września 2023 r. kierowcy musieli zapłacić także na przejazd odcinkiem Rusocin-Nowa Wieś na autostradzie A1. w tej chwili na tym odcinku drogi nie są pobierane opłaty od samochodów osobowych i motocykli i taki stan rzeczy ma się utrzymywać co najmniej do końca 2024 r.
Płatne odcinki autostrad w Polsce - ubiegłoroczne zmiany na autostradach państwowych
Które fragmenty tras nie należą już do grona płatnych odcinków autostrad w Polsce? Ważne zmiany w użytkowaniu autostrad państwowych wprowadzono w lipcu 2023 r. Wówczas do grona bezpłatnych odcinków dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zostały włączone następujące fragmenty autostrad:




A2 na trasie Stryków-Konin
A4 na trasie Wrocław-Sośnica

Powyższe zmiany dotyczą jednak wyłącznie samochodów osobowych, motocykli oraz zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to, iż kierowcy wymienionych wyżej pojazdów, mogą korzystać z autostrad państwowych bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków. Warto podkreślić jednak, iż przepisy nie dotyczą wszystkich pojazdów. Kierowcy ciężarówek, autokarów oraz innych pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony, przez cały czas są zobowiązani do uiszczenia opłaty za przejazd przez drogi zarządzane przez GDDKiA.
E-TOLL: osobowe auta do 3,5 t zwolnione z opłat
Elektroniczny pobór opłat za przejazd autostradą odbywa się w systemie e-TOLL. Osobowe auta, motocykle oraz zespoły pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony mają zagwarantowany bezpłatny przejazd drogami zarządzanymi przez GDDKiA. Pozostali kierowcy muszą uiścić stosowną opłatę. Obowiązujący od 2021 r. system poboru opłat e-TOLL zastąpił stosowany dotychczas system ViaTOLL. System e-TOLL jest oparty o technologię satelitarną, a do naliczania opłat wykorzystuje dane geolokalizacyjne pojazdów.


E-bilet autostradowy - czym jest i jak działa?
E-bilet autostradowy to forma elektronicznego biletu, która umożliwia uiszczenie zapłaty za przejazd płatnymi autostradami w Polsce. E-bilet autostradowy jest alternatywą dla systemu e-TOLL w przypadku kierowców, którzy korzystają z autostrad sporadycznie i nie mają potrzeby instalowania aplikacji mobilnej. Przy zakupie e-biletu autostradowego konieczne jest podanie takich danych jak m.in. numer rejestracyjny pojazdu, a także planowana trasa, data i godzina podróży.
Zobacz też: Winieta - Słowacja. Kupisz ją w wersji elektronicznej lub na stacji
Idź do oryginalnego materiału