Zasada działania odblasków. Magia odbitego światła
Odblaskami nazywamy elementy zbudowane z materiału odblaskowego – najczęściej z folii retrorefleksyjnej. Retroreflektor, z kolei, jest układem optycznym, który odbija większość padającego światła w kierunku, z którego owo światło pada. Z uwagi na tę adekwatność, odblaski znajdują zastosowanie w warunkach pogorszonej widoczności. Tego typu elementy zwiększają widoczność pieszych czy rowerzystów. Stosuje się je również w samochodach, w celu poprawy widoczności po zmroku bądź w trudnych warunkach atmosferycznych.Reklama
Zaleca się, by elementy odblaskowe umieszczać na wysokości kolan i dłoni oraz w okolicy klatki piersiowej i pleców (na przykład z tyłu plecaka). Dzięki zaopatrzeniu się w te elementy można być dostrzeżonym przez kierowców z odległości choćby 150 metrów.
Rodzaje odblasków. Nie tylko zawieszki
Popularne elementy odblaskowe mogą przybierać różne postacie. To nie tylko zawieszki, ale również breloczki, opaski czy kamizelki. Mogą występować w różnych kolorach, takich jak żółty, czerwony czy pomarańczowy.
Bardzo często można spotkać się z odzieżą odblaskową – ubrania z wszytymi odblaskami są szczególnie wykorzystywane przez pracowników pracujących w miejscach, w których istnieje ryzyko potrącenia przez pojazd lub maszynę. Polary, kombinezony czy kurtki z elementami odblaskowymi noszą między innymi pracownicy budów, zakładów przemysłowych czy centrów logistycznych.
Kiedy jest mandat za brak odblasków?
Okazuje się, iż pieszy może otrzymać mandat za brak odblasków. Podstawą prawną jest tutaj ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretniej art. 11 traktujący o obowiązkach pieszego. Zgodnie z punktem 4a rzeczonego artykułu: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba iż porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów". W przypadku braku wspomnianego elementu odblaskowego, pieszy może otrzymać mandat w wysokości 100 zł.
Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy istnieje obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej w samochodzie. Okazuje się, iż tego rodzaju wyposażenie nie jest obowiązkowe. Jednak warto rozważyć zaopatrzenie się w kamizelkę z uwagi na bezpieczeństwo. W przypadku awarii samochodu, gdy konieczne jest opuszczenie pojazdu, lepiej mieć na sobie odblaskową odzież.