Sejm uchwalił ustawę, która ma obniżać składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Według resortu skorzystać może aż 2,5 miliona przedsiębiorców, w tym także branża logistyczna.

Obniżenie składki zdrowotnej. Ustawa przechodzi przez Sejm.
Ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej przeszła przez Sejm, mimo dość sporego sprzeciwu. „Za” zagłosowało 213 posłów (głównie KO, Polska 2050 i PSL), przeciw było 190 posłów (PiS, Lewica, Razem), a 25 wstrzymało się od głosu (w większości posłowie Konfederacji). Projekt przechodzi teraz do Senatu.
Odrzucono także poprawki zgłaszane przez klub Konfederacji, które przewidywały, iż dla osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie byłaby naliczana dodatkowa składka 3,5% od nadwyżki. Partia Razem z kolei zgłaszała wniosek o całkowite odrzucenie projektu ustawy.
– Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki Polskiego Ładu. jeżeli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców. Chciałbym zadeklarować wyraźnie – całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa, NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania. –powiedział przed głosowaniem w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.
Jakie będą zmiany dla przedsiębiorców?
Ustawa przewiduje dwuelementową podstawę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Do pewnego poziomu składka ma być ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki ma wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część z kolei ma być obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego u przedsiębiorców rozliczających się na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego (stawka 4,9%). W przypadku ryczałtowego rozliczania, druga część będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa zakłada również obniżenie składki do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej.
Projekt uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Nie zmienia się z kolei składka płacona przez pracowników na etacie — tutaj w dalszym ciągu będzie ona wynosiła 9%. Podobna sytuacja dotyczy składek w przypadku świadczeń emerytalnych.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld złotych. Przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 roku.