Niegospodarność GITD? Jest zawiadomienie do prokuratury.

2 godzin temu

Organy skarbowe skierowały do prokuratury zawiadomienie dotyczące niegospodarności w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Według wyników audytu, wątpliwości budzi przede wszystkim sposób zarządzania Krajowym Systemem Poboru Opłat. Straty Skarbu Państwa związane z działaniami GITD oszacowano na ponad miliard złotych.

fot. GITD

Wątpliwości do wydanych przez GITD pieniędzy. Chodzi o ponad miliard złotych!

Zawiadomienie złożone przez Krajową Administrację Skarbową obejmuje m.in. zawarcie umowy na eksploatację systemu viaTOLL w trybie niekonkurencyjnym. Audyt wykazał, iż GITD przekazał wykonawcy środki trwałe systemu, których formalnie nie nabył, a także przyjął zabezpieczenie umowy od podmiotu nieuprawnionego. Dodatkowo, inspektorat nie egzekwował przysługującej Skarbowi Państwa kary umownej wobec projektanta systemu za opóźnienia w realizacji prac.

Z raportu wynika, iż podjęte decyzje doprowadziły do dodatkowych kosztów obsługi i utrzymania systemu viaTOLL, a także obniżyły wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego w 2020 roku. Wszystkie te działania miały znaczący wpływ na finanse publiczne i budzą poważne wątpliwości co do gospodarności środkami publicznymi.

W raporcie KAS można przeczytać, iż zawiadomienie dotyczy:

– Zawarcie w trybie niekonkurencyjnym umowy na świadczenie usługi przejęcia i eksploatacji Elektronicznego Systemu Poboru Opłat.
– Przyjęcie zabezpieczenia należytego wykonania umowy wniesionego nie przez Wykonawcę, tylko przez inną firmę (podmiot nieuprawniony).
– Przekazanie Wykonawcy środków trwałych dotyczących Elektronicznego Systemu Poboru Opłat, które nie zostały przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nabyte.
– Zawarcie umów w trybie niekonkurencyjnym na realizację zadania utrzymania Krajowego Systemu Poboru Opłat – umowy zawarte w trybie zamówienia z wolnej ręki.
– Odstąpienie od zastosowania wobec Projektanta, przysługującej Skarbowi Państwa kary umownej z tytułu zwłoki w wykonaniu prac związanych z Krajowym Systemem Poboru Opłat.
– Narażenie Skarbu Państwa na dodatkowe koszty obsługi i utrzymania systemu viaTOLL oraz obniżenie potencjalnych wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego w 2020 r.
Kwota zawiadomienia 1.163.419.742,56 zł.

Choć audytorzy wykazali szereg nieprawidłowości w różnych instytucjach państwowych, najważniejsze zarzuty dotyczą właśnie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Skala strat oraz charakter decyzji budzą pytania o odpowiedzialność osób zarządzających systemem. O wyższej kwocie mowa wyłącznie w przypadku Ministerstwa Spraw
Wewnętrznych i Administracji. Zastrzeżenia do gospodarności innych instytucji osiągają pułap maksymalnie “zaledwie” setek milionów złotych. Łączna kwota której dotyczą zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez KAS to prawie 5,3 mld zł. Zawiadomienie do prokuratury może oznaczać dalsze postępowania i ewentualne konsekwencje dla osób odpowiedzialnych.

Idź do oryginalnego materiału