Nie żyje Osamu Suzuki, miał 94 lata, zarządzał firmą przez ponad pół wieku!

3 dni temu

Osamu Suzuki pracował w Suzuki od 1958 roku, a prezydentem firmy został w 1978 roku.

Osamu Suzuki pełnił rolę prezydenta firmy Suzuki (a w zasadzie Suzuki Motor Corporation) od 1978 roku! Funkcję tę przekazał swojemu synowi dopiero w 2015 roku, choć sam z firmy nie odszedł – o czym piszemy w dalszych akapitach.

Osamu Suzuki zmarł 25 grudnia, przyczyną śmierci był chłoniak. Pogrzeb odbył się w gronie najbliższej rodziny. Osamu miał 94 lata i przez większość swojego życia pracował w Suzuki. To on stał na czele firmy w momencie premiery wielu ważnych motocykli i samochodów z „Wielkim S” w logotypie.

Osamu Suzuki – kim był prezydent firmy Suzuki?

Urodził się w Japonii w 1930 roku jako Osamu Matsuda. Skończył uniwersytet i pracował jako bankier. Pod koniec lat 1950., Osamu wziął ślub z Shoko Suzuki, wnuczką Michio Suzuki – czyli założyciela, który rozpoczął historię Suzuki w 1909 roku produkując krosna. Osamu wżenił się do rodziny Suzuki i zgodnie z Japońskim zwyczajem, gdy w rodzinie nie ma męskiego potomka do odziedziczenia rodzinnej firmy, Osamu przyjął nazwisko Suzuki.

Osamu rozpoczął pracę w firmie Suzuki w 1958 roku, czyli niedługo po tym, jak założyciel firmy zaczął się mocniej skupiać na motoryzacji, a nie na przemyśle bawełnianym. W roku 1951 do produkcji wszedł pierwszy lekki motorower Suzuki, w 1954 roku pojawił się pierwszy pełnoprawny motocykl Suzuki Colleda CO, natomiast od roku 1955 produkowano pierwszy w historii samochód Suzuki.

Osamu Suzuki piął się po szczeblach kariery, aż w 1978 roku został mianowany prezydentem oraz przewodniczącym rady nadzorczej Suzuki, jako czwarty przybrany syn w historii firmy.

To właśnie on sprawił, iż Suzuki od lat znajduje się w światowym topie najbardziej rozpoznawalnych oraz największych producentów motocykli i samochodów. Osamu Suzuki znany jest z kilku sukcesów: to on wskrzesił rynek mini-samochodów (kei-car) w Japonii; rok po objęciu prezydentury wprowadził do sprzedaży model Alto. Najbardziej znany jest z wkroczenia na rynek indyjski (z modelem Maruti w 1983 roku), co nie tylko było sukcesem dla Suzuki, ale też spowodowało znaczny boom gospodarczy w Indiach. Pod kierownictwem Osamu, firma Suzuki przetrwała też kilka kryzysów.

W 2015 roku Osamu rolę prezydenta przekazał synowi Toshihiro, a sam zasiadł jako przewodniczący rady nadzorczej aż do wieku 91 lat. W 2021 roku ustąpił na rolę starszego doradcy – powodem odejścia był skandal związany manipulowaniem podczas testów konsumpcji paliwa.

„Dla mnie był kimś więcej niż podziwianym liderem biznesu: był jak ojciec” – powiedział prezes Toyoty, Akio Toyoda w oświadczeniu po śmierci Osamu. „Był ojcowską postacią, która rozwinęła japońskie kei-cary; sprawił, iż stały się one samochodami dla ludu Japonii.”

Idź do oryginalnego materiału