Najdłuższa droga na świecie przecina sześć stref czasowych. Ciągnie się tysiące kilometrów

1 tydzień temu
Zdjęcie: Norbert Hentges/Istock.com


Najdłuższa droga na świecie ciągnie się przez dziesiątki tysięcy kilometrów i przecina dwa kontynenty, 14 państw oraz aż sześć stref czasowych. Nazywają ją Autostradą lub Drogą Panamerykańską i nie da się jej pokonać w całości "na kółkach". Na tę podróż trzeba zaplanować ponad 700 godzin.
Choć pokaźne autostrady oraz drogi ciągnące się przez wiele kilometrów aktualnie już nikogo nie dziwią, wciąż występują pewne wyjątki. Od wielu lat cały świat stale skupia się na rozwoju infrastruktury, która ułatwia ruch drogowy, ale istnieją inwestycje bijące pozostałe na głowę. Przejażdżkę tą trasą ludzie nazywają "przygodą życia".


REKLAMA


Zobacz wideo Mistrzowskie ratowanie 40-tonowej ciężarówki na S19. O krok od tragedii


Najdłuższa droga na świecie. 14 krajów, kilkadziesiąt kilometrów i setki godzin w drodze
Dla porównania najdłuższa droga w Polsce to DK8, która mierzy około 850 kilometrów. W Europie natomiast prym wiedzie trasa E40 biegnąca z Francji do Kazachstanu, której długość to aż 8,5 tys. kilometrów. Choć obydwie drogi z pewnością zasługują na wyróżnienie, przy najdłuższej trasie na świecie można je nazwać prawdziwymi miniaturami.
Droga Panamerykańska to system dróg i autostrad, które rozciągają się na ponad 30 tysiącach kilometrów, przy okazji biegnąc przez dwa kontynenty - Amerykę Północną i Południową. Słynna "higway" rozpoczyna się na północy Alaski, prowadzi przez Ameryką Północną i Południową, i dociera aż do Ziemi Ognistej - najdalej wysuniętego na południe punktu Argentyny W tym czasie kierowcy są w stanie przejechać przez łącznie 14 krajów, którymi są: Kanada, Stany Zjednoczone wraz z Alaską, Meksyk, Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kolumbia, Ekwador, Peru, Chile oraz Argentyna. Warto zaznaczyć również, iż Droga Panamerykańska to skomplikowany system dróg i autostrad, przez co jej długość nie jest jasno zdefiniowana. zwykle mówi się, iż ma 30 tysięcy kilometrów, jednak istnieje inny wariat uznający, iż najdłuższa droga świata mierzy jednak 48 tysięcy kilometrów.


Jak długo jedzie się najdłuższą drogą świata? Kierowcy mogą dać się zaskoczyć
Jak podaje serwis Jednoślad, pokonanie dystansu ponad 30 tys. kilometrów może zająć około 720 godzin, co daje jakieś trzy miesiące, jeżeli tylko po drodze nie spotkają nas żadne przeciwności losu. Kolejną przeszkodą jest to, iż Droga Panamerykańska nie została w całości pokryta betonem. Odcinek znany jako Darien Gap - łączący Panamę i Kolumbię i ciągnący się przez 160 kilometrów - to nieutwardzona droga, a raczej pewnego rodzaju wyzwanie. W tym miejscu napotkamy jedynie bagna oraz gęsty las. Na tym jednak nie koniec. Droga Panamerykańska przygotowała dla kierowców znacznie więcej.
W trakcie podróży muszą mierzyć się z nagłą zmianą temperatur, stromymi osuwiskami czy ulewnymi deszczami. Podczas jazdy warto na bieżąco kontrolować wszelkie komunikaty i starać się nie ignorować ostrzeżeń. Pomimo tego typu utrudnień, najdłuższa droga świata regularnie przyciąga miłośników adrenaliny oraz wycieczek samochodowych z całego świata. Zainteresowanie wzbudza również historia tej niezwykłej trasy. Otóż jej pomysłodawcą był Hinton Rowan Helper, amerykański konsul w Argentynie, który w 1866 roku podróżował statkiem z Buenos Aires do Nowego Jorku. Wówczas wymyślił, iż dwie Ameryki powinny zostać połączone trasą kolejową. Niestety na realizację musieliśmy trochę poczekać. W 1923 roku zdecydowano, iż zamiast pociągów warto postawić na samochody, a walka o budowę drogi trwała kolejne lata. Ostatecznie dopiero w 1937 roku 14 państw doszło do porozumienia w sprawie budowy Drogi Panamerykańskiej.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału