Kolejne motopodsumowanie. Nowe modele, auta wchodzące do salonów, dane rynkowe, technika, statystyki, wszystko w kompaktowej niemęczącej formie.
BMW ruszyło z produkcją nowego elektrycznego Mini Countryman
Wraz z początkiem marca BMW uruchomiło produkcję nowego, elektrycznego Mini Countryman. Model ten miałem okazję obejrzeć jeszcze podczas pokazu premierowego w Monachium, odsyłam zainteresowanych do rzeczonego materiału. w tej chwili produkowane są w Lipsku cztery modele z trzema rodzajami napędu dwóch marek, wszystkie na jednej linii montażowej: BMW serii 1, BMW serii 2 Active Tourer (w tym wersja hybrydowa plug-in), BMW serii 2 Gran Coupé i Mini Countryman zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej. Nowy Mini Countryman dostępny jest w dwóch w pełni elektrycznych wariantach: Countryman E (150 kW, 204 KM; zużycie energii elektrycznej 17,4 – 15,7 kWh/100 km) oraz mocniejszy Countryman SE ALL4 z napędem na wszystkie koła (230 kW, 313 KM; zużycie energii elektrycznej 18,5 – 16,8 kWh/100 km).
Oto nowe Mini Cooper i Mini Countryman. W pełni elektryczne. Widziałem też Mini Aceman Concept
Peugeot E-2008 GT (fot. Dariusz Hałas / iMagazine.pl)
Kolejne #Auto tygodnia – tym razem zmodernizowany, elektryczny Peugeot E-2008
Zmiany w elektrycznym, miejskim SUV-ie francuskiej marki oznaczają wiele wzrostów. Wzrosła moc silnika elektrycznego, wzrosła dynamika, wzrosła też bateria, wzrósł zasięg. Gabaryt ten sam, ostrzejszy design, pazury zamiast kłów i sporo techniki. Niestety, cena też wzrosła. Po szczegóły odsyłam do materiału:
Auto tygodnia #37 – Peugeot E-2008 GT po odświeżeniu
Cupra przedłuża współpracę z FC Barcelona
Wygląda na to, iż Robert Lewandowski w najbliższym czasie nie zmieni marki swojego auta służbowego. Hiszpańska marka przedłużyła współpracę z renomowanym, piłkarskim klubem do 2029 roku. Podczas ogłoszenia rozszerzenia współpracy Robert Lewandowski zajął miejsce za kierownicą pokazowego modelu Cupra DarkRebel.
Nissan zamierza oferować usługi autonomicznej jazdy
Brzmi świetnie prawda? Ale wstrzymajcie konie, bo rzecz nie zadzieje się od razu. Japońska marka deklaruje, iż nową usługę uruchomi w roku finansowym 2027 (czyli może to być i I kwartał kalendarzowego 2028) oraz usługa dotyczy Japonii. Nissan testuje nowe usługi mobilności w Japonii i innych krajach od 2017 r. Testy realizowane są między innymi w dzielnicy Minato Mirai w Jokohamie oraz w mieście Namie w Prefekturze Fukushima, gdzie od 2021 r. funkcjonuje system transportu osobowego z obsługą ludzką Namie Smart Mobility. Poza Japonią Nissan testuje mobilność opartą na autonomicznej jeździe w Londynie i innych miejscach w Wielkiej Brytanii, przy wsparciu tamtejszych władz. Według ogłoszonych planów najpóźniej do końca I kwartału roku 2028, Nissan zamierza świadczyć usługi autonomicznego (bez kierowców) transportu osób z wykorzystaniem floty kilkudziesięciu pojazdów w czterech japońskich gminach, w tym również na obszarach wiejskich.
Volvo C40 Twin Recharge (fot. Dariusz Hałas / iMagazine.pl)
Volvo z technologią ostrzegania o wypadkach nie tylko w nowych modelach
Volvo poprzez aktualizację systemu rozszerza funkcjonalność systemów bezpieczeństwa w swoich autach. Co istotne dotyczy to nie tylko najnowszych modeli, ale również tych samochodów, które już od kilku lat są w posiadaniu użytkowników. Szczegóły we wcześniejszym materiale:
Volvo i technologia ostrzegania o wypadkach – nie tylko dla nowych modeli
Najmocniejszy Mercedes-AMG SL już dostępny w Polsce
W polskich salonach Mercedesa można już zamawiać topową i najmocniejszą w historii wersję roadstera z gwiazdą. Mercedes-AMG SL 63 S E Performance z napędem hybrydowym plug-in (4,0-litrowy silnik V8 biturbo AMG i elektryczna jednostka napędowa) generuje moc 816 KM oraz 1420 Nm momentu obrotowego. Czas od 0 do 100 km/h to 2,9 s. Prędkość maksymalna 317 km/h. Do tego aktywna aerodynamika, aktywne zawieszenie z cyfrowo kontrolowaną stabilizacją przechyłów i skrętną tylną osią. Cena samochodu wynosi od 1 115 500 zł. Oczywiście marka przygotowała do wyboru szeroką gamę opcji personalizacji. Więc ta kwota to dopiero wstęp do rozmowy.
Polski rynek motoryzacyjny w lutym 2024
IBRM Samar podzielił się danymi za luty 2024. Liczba zarejestrowanych samochodów osobowych zwiększyła się o niemal 7,5%. W porównaniu z lutym ubiegłego roku wzrost przekroczył poziom 19,3%. Wynik za dwa miesiące tego roku to 88 767 zarejestrowanych nowych aut, o 20,7% więcej niż rok wcześniej. Wśród dziesięciu najchętniej wybieranych w Polsce marek są 4 marki premium. Liderem ogólnie pozostaje Toyota. Na drugim miejscu Škoda, na trzecim: Kia. Ponadto Top 10 to także: Hyundai, BMW, Audi, Volkswagen, Mercedes, Dacia i Volvo. Wojciech Drzewiecki z IBRM Samar podkreśla, iż dane pokazują, iż problemy z dostępnością aut (poza nielicznymi wyjątkami) praktycznie się skończyły. Auta są i czekają na klientów. Problemem są ceny, stąd dużo ofert promocyjnych mających na celu zniwelowanie efektu wcześniejszych wzrostów. Najpopularniejszym modelem lutego jest Toyota Corolla, a w segmencie premium Volvo XC60. Ten model Volvo to jakiś rynkowy fenomen, jest to najpopularniejsze auto segmentu premium w Polsce od niemal 15 lat.
Nowe ładowarki w latarniach ulicznych w Polsce, dokładniej – w Gdyni
Gdyński magistrat uruchomił ładowarki samochodów elektrycznych zamocowane bezpośrednio w słupach latarnii ulicznych. Oczywiście nie we wszystkich, ale i tak to dobry pomysł. Nie są to szybkie punkty, ale w sam raz do powolnego ładowania zaparkowanego auta elektrycznego. Szczegóły we wcześniejszym materiale:
Ładowarki w latarniach ulicznych – Gdynia idzie w ślady Holandii
Fiat Panda, a adekwatnie Fiat Pandina – Włosi nie chcą zmieniać na nowszy model
Fiat Panda to doskonale znane Włochom auto. Mały, miejski samochód szturmem zdobył serca mieszkańców bardzo wąskich, często krętych i ciasnych uliczek miast Italii. Fiat zaprezentował limitowaną edycję Fiat Pandina, która jest rzekomo najbardziej zaawansowaną technologicznie Pandą w historii. Jednak ciekawsze jest to, iż Fiat Panda będzie dłużej produkowany. Fabryka Pomigliano d’Arco ma wytwarzać ten model co najmniej do 2027 roku, na dodatek produkcja wzrośnie o 20%. Tylko przypomnę iż najnowsza generacja Fiata Panda zadebiutowała w 2012 roku.
Aplikacja nawigacyjna Waze z nowymi funkcjami
Google, mimo iż przejął Waze już jakiś czas temu, cały czas wspiera rozwój tej konkurencyjnej dla Google Maps aplikacji. Społecznościowa nawigacja Waze cieszy się uznaniem wielu kierowców. prawdopodobnie ucieszy ich informacja o nowych funkcjach w tym programie. Szczegóły we wcześniejszym materiale:
Waze ogłasza 6 nowych funkcji
Ekstremalny Porsche Taycan
1108 KM, 1340 Nm, 2,2 sekundy 0-100 km/h. Te liczby mówią bardzo wiele na temat tego, czego mogą się spodziewać klienci, którzy zdecydują się na najbardziej ekstremalną wersję Porsche Taycan. O szczegółach w odrębnym wpisie opowiada Wojtek Pietrusiewicz:
Ekstremalny Taycan Turbo GT – 1108 KM, 1340 Nm i 2,2 s do 100 km/h – oraz app na Vision Pro od Porsche
Zmodernizowany Hyundai IONIQ 5
Hyundai unowocześnił model Hyundai IONIQ 5, wśród nowości jest funkcja, której brak krytykował chyba każdy dziennikarz, który miał okazję testować to auto: tylna wycieraczka. Oczywiście zmian jest więcej. Zaktualizowany IONIQ 5 ma większą pojemność akumulatora i wydłużony zasięg. Ponadto gama modelu zwiększyła się o nową wersję IONIQ 5 N Line wyróżniającą się sportową i dynamiczną stylizacją i podrasowanymi wrażeniami z jazdy. Akumulator wzrósł z 77,4 kWh do 84 kWh. Model po modernizacji wydłużył się o 20 mm, pozostałe wymiary są identyczne jak w wersji sprzed zmian. Więcej wam o tym modelu opowiem, jak trafi do naszej redakcji na testy.