LEGO 2K Drive – RECENZJA GRY

1 rok temu

W gamie gier LEGO od dawna brakowało dobrych wyścigów. Teraz to się zmieniło. Jakie jest LEGO 2K Drive? Czy to idealna gra samochodowa dla młodszych graczy?

Serie gier powiązanych z producentem najpopularniejszych klocków na świecie okazały się sporym sukcesem. Niezbyt skomplikowane, ale rozbudowane, urocze i pełne humoru gry przyciągały przed ekrany zarówno najmłodszych maniaków klocków jak i ich rodziców. Jednak od wielu lat brakowało pośród nich jakieś gry wyścigowej – wielu graczy do dziś wspomina wydane w 1999 roku Lego Racers.

Ale po latach oczekiwania pojawiła się w końcu gra wyścigowa osadzona w świecie klocków LEGO. LEGO 2K Drive to współczesna interpretacja hitu sprzed lat – stworzona wg zasady „Więcej, lepiej, ładniej”.

Bez ciągłego użycia dopalacza nie uda nam się wygrać żadnego wyścigu.

LEGO 2K Drive – ROZGRYWKA, FABUŁA

Na potrzeby gry o Lego przygotowaną prostą, ale dobrze opowiedzianą historię. Naszym zdaniem jako początkującego kierowcy jest oczywiście zdobyć puchar. A pomagać nam w tym będzie doświadczony kierowca (ze swoimi radami) i elektroniczny asystent.

Zaletą opowiedzianej historii w LEGO 2K Drive jest doskonała polska wersja językowa oraz świetnie wplecione żarty. To powoduje, iż zarówno młodzi jak i starsi gracze świetnie bawią się oglądając coraz to nowe przerywniki filmowe, czy słuchając komentarzy poszczególnych postaci.

Gdy wpadniemy do wody, nasz pojazd automatycznie zmieni się w motorówkę.

Sama mechanika gry jest klasyczna – czyli startujemy w wyścigach, zdobywamy za nie wirtualne pieniądze i punkty doświadczenia. Gdy osiągniemy odpowiedni poziom doświadczenia, odblokowane zostaną kolejne imprezy. W międzyczasie poruszamy się po otwartym świecie wyszukując szybkie wyścigi i inne tego typu wyzwania.

Pokonując kolejnych kierowców zdobywamy też coraz to nowe pojazdy. Te możemy także modyfikować w naszym garażu.

LEGO 2K Drive – STEROWANIE, WYŚCIGI

Największą bolączką LEGO 2K Drive jest sterowanie, a adekwatnie skupienie się na całkowicie zręcznościowym modelu zabawy. To powoduje, iż jazda samochodzikami zbudowanymi z klocków Lego jest zupełnie innym doświadczeniem niż w innych grach wyścigowych. Hamowanie jest bardzo gwałtowne i praktycznie zupełnie nie będziemy używać hamulca. Najważniejszy jest drift – wtedy jednocześnie trzymamy przycisk odpowiedzialny za gaz i hamulec, jednocześnie próbując opanować poślizg dzięki gałki analogowej.

Do całości dochodzą jeszcze nawroty na ręcznym, które wykonujemy wciskając kolejny przycisk. Z tym, iż są to po prostu ostre skręty, więc są trudne do dozowania.

Rozgrywka w trybie podzielonego ekranu jest idealnym rozwiązaniem dla współnej zabawy na kanapie.

No i oczywiście jak przystało na grę zręcznościową nie brakuje tu wszelkiego rodzaju dodatków. Przede wszystkim dopalanie – bez ciągłego wciskania przycisku dopalacza, nie mamy szans na zwycięstwo. Poziom dopalania uzupełniany jest przez wykonywanie różnych czynności podczas wyścigu – zbieranie klocków czy drift.

Kolejnym dodatkiem są różnego rodzaju pułapki, które możemy zastawić na naszych przeciwników. Czy będą to wybuchające kule, czy siatki pająków – wszystkie mają na celu pomóc nam w zdobyciu upragnionego zwycięstwa.

Zastosowano też, irytujący doświadczonych graczy, ale doskonały dla młodszych, system sztucznej inteligencji przeciwników, który zapewnia emocje przez cały wyścig, ale też wyraźnie oszukuje. Jak to działa? Otóż praktycznie przez cały czas przeciwnicy jadą podobnym tempem jak nasze, często nas wyprzedzając i walcząc o pozycje. Na ostatnim okrążeniu zwalniają, starając się pomóc nam w zwycięstwie… Jest to fajne na początku, ale jak rozgryziemy działanie mechanizmu, staje się irytujące.

LEGO 2K Drive – GRAFIKA, DODATKI

Kolorowa grafika, dużo efektów specjalnych i brak spadek płynności (testowane na PS4 i PS5) powodują, iż gra doskonale sprawdzi się dla młodszych graczy. Postacie i elementy gry są odpowiednio duże i wyraźne, więc choćby na mniejszym ekranie gra się przyjemnie.

Bardzo pomysłowo rozwiązano poruszanie się po różnych nawierzchniach. Kiedy pędzimy po asfalcie sterujemy wyścigówką. Gdy zjedziemy (nawet przypadkowo) poza drogę, nasz pojazd momentalnie zmieni się w terenówkę. A gdy wpadniemy do wody, stanie się motorówką. Dobrze zrealizowany i interesujący pomysł, który zdecydowanie uatrakcyjnia rozgrywkę.

Irytującym elementem LEGO 2k Drive są mikropłatności – wprowadzenie ich w grze dla dzieci jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy nie mówimy o darmowym produkcie, ale grze kosztującej ponad 250 zł.

Gra dostępna jest w wersji na PC, PlayStation 4 i 5, Xbox One i Series S/X oraz Nintendo Switch.

Wyścigowa kanapka z szynką? Wystarczy trochę wyobraźni, a taki pomysł stanie się rzeczywistością.

LEGO 2K Drive – PODSUMOWANIE

Gra samochodowa osadzona w świecie LEGO wydaje się produktem skazanym na sukces. I tak pewnie będzie, bo większości z młodszych graczy nie będzie przeszkadzało niewygodne, nierealistyczne sterowanie czy mikropłatności. Jednak trzeba przyznać, iż jest tu sporo straconego potencjału. Podoba nam się świetna, pełna humoru polska wersja językowa i rozbudowane opcje budowania samochodów z klocków.

Nasza ocena 7/10

Idź do oryginalnego materiału