Kolejny nowy rozdział w historii SsangYonga. Do gry wchodzą Chińczycy!

8 godzin temu

Ogromna zmiana szykuje się u SsangYonga, który niedawno w Polsce oficjalnie przekształcił się w KGM. Teraz Koreańczycy rozpoczynają współpracę technologiczną z jednym z chińskich wytwórców.

Po zmianie właściciela, a potem nazwy z SsangYong na KGM (skrót od KG Mobility) Koreańczycy planują dalszy intensywny rozwój. Jak informuje serwis AutoHome, w siedzibie chińskiego koncernu Chery podpisano memorandum, na mocy którego obie firmy nawiążą współpracę w celu stworzenia średnich i dużych crossoverów.

Chery, które szykuje się do wejścia na polski rynek z własną linią modelową, jest właścicielem m.in. coraz bardziej u nas znanych marek Omoda i Jaecoo. Przyszłe samochody KGM mają bazować na globalnej platformie technologicznej Chińczyków.

https://magazynauto.pl/testy/omoda-5-1-6-t-gdi-7dct-premium-test-opinie-wymiary-bagaznik-dane-techniczne-spalanie,aid,4686

Pierwszy model już w 2026 r.

Pierwszy model stworzony wspólnymi siłami ma być pokazany już w 2026 roku. Według wstępnych ustaleń ma to być następca obecnego Rextona, wytwarzanego od 2017 roku. Ten duży SUV, który 4 lata temu przeszedł lifting, bazuje na ramie i w tej chwili jest do kupienia w cenie od 174 708 zł.

https://magazynauto.pl/testy/ssangyong-rexton-2-2-8at-4x4-test,aid,1545

Co istotne, przyszłe modele KGM mają korzystać zarówno z tradycyjnych silników spalinowych, jak i elektrycznych oraz z hybryd plug-in. W przypadku tych ostatnich Chińczycy chwalą się np. imponującymi zasięgiem 1200 km w przypadku przednionapędowego Jaecoo 7 Super Hybrid. Chery dysponuje również wariantem tego napędu z układem 4x4.

Rexton w 2021 r. przeszedł rozległy lifting. Do jego napędu służy 202-konny diesel 2.2. Fot. Archiwum

Partnerstwo KGM i Chery ma rozlać się następnie na kolejne modele koreańskiego wytwórcy. Obie firmy będą również ściśle współpracować w celu wzajemnego przyspieszenia rozwoju „inteligentnej mobilności”.

Obecnie w gamie KG Mobility znajduje się 6 linii modelowych. Obok Actyona i Rextona są to Tivoli, Korando, Torres oraz Musso. jeżeli doniesienia serwisu AutoHome rzeczywiście się potwierdzą, kolejne nowe auta Koreańczyków będą w coraz większym stopniu przejmować elementy Chery.

https://magazynauto.pl/testy/ssangyong-torres-1-5-gdi-turbo-6at-4x4-wild-zuchwaly-koreanczyk,aid,3550

Burzliwie dzieje SsangYonga

SsangYong ma niezwykle burzliwą historię. Wywodzi się od firmy Ha Dong-Hwan Motor Workshop, powstałej w 1954 roku. W 1986 roku została ona wchłonięta przez SsangYong Business Group, które uzyskało licencję na produkcję m.in. Jeepów oraz Mercedesów.

W 1997 roku przejęło ją Daewoo, natomiast w 2004 roku nastąpiła kolejna zmiana właściciela. Tym razem większościowy pakiet udziałów trafił do chińskiego SAIC Motor, co nie przyniosło nic dobrego. Coraz większe kłopoty i fala strajków sprawiły, iż SsangYong w 2011 roku stał się częścią indyjskiej Mahindry, aby w 2022 roku wejść w skład koncernu chemicznego KG Group.

Najnowszy model KGM to atrakcyjnie stylizowany Actyon. Cena? Od 159 900 zł. fot. KGM

Na wybranych rynkach w ostatnim czasie SsangYong powoli przekształca się w KG Mobility. W Polsce taka zmiana nastąpiła na początku tego roku przy okazji premiery zupełnie nowego Actyona, który w pewien sposób jest autem przełomowym.

Dlaczego? Choć bazuje na technologii Torresa, prezentuje się zaskakująco świeżo i atrakcyjnie. Poza tym przekonuje jakością wykonania, wyrastającą poza dotychczasowe standardy tej koreańskiej marki.

Idź do oryginalnego materiału