Jak poprawić działanie GoogleMaps w samochodzie?

1 rok temu

Słaby sygnał, działanie z opóźnieniem. Oto typowe bolączki nawigacji samochodowej opartej o telefon komórkowy. Jest na to sposób!

Powszechne wśród kierowców jest korzystanie z nawigacji w telefonie komórkowym zamiast wbudowanej nawigacji samochodowej. Szeroki wybór aplikacji i przede wszystkim aktualność map są wystarczającą zachętą do użytkowania nawigacji w telefonie. Sprawę przesądza CarPlay czy Android Auto, które pozwalają poprawić funkcjonalność i zapomnieć o wbudowanych nawigacjach.

Rozwiązanie to jednak ma jedną, istotną wadę. Działanie modułów GPS w telefonach pozostawia wiele do życzenia. Częstotliwość odświeżania pozycji jest niewielka, podobnie jak liczba satelitów, z którymi się łączą. Wiele zależy wprawdzie od modelu telefona, ale jest to generalna przypadłość, która dotyczy większości z nich.

Dodatkowy czujnik GPS

Czy jest zatem jakiś sposób, który pozwala na przynajmniej ograniczenie opóźnień w działaniu nawigacji w telefonie komórkowym? Otóż jest. Dość kosztowny, ale jest.

Istnieje możliwość sparowania z telefonem dodatkowego czujnika GPS o lepszych parametrach niż wbudowany w telefon. Z pomocą przychodzą urządzenia stosowane w lekkich samolotach. Urządzenia tego typu parowane są tam najczęściej z nawigacjami lotniczymi typu Garmin Pilot, ForeFlight, SkyDamon czy Air Navigation i służą jako nawigacja lotnicza.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju czujnik połączyć z telefonem komórkowym np. iPhonem czy dowolnym innym z systemem AndroidAuto.

Modele czujników GPS

Wśród popularnych rozwiązań warto wspomnieć Bad Elf Pro+ oraz Dual Electronics XGPS160, jednak jednym z najtańszych i najpopularniejszych jest czujnik renomowanej marki Garmin – GLO2.

Urządzenie to może odbierać sygnały z satelitów GPS i Glonass. Jest stworzone by utrzymywać łączność z większą liczbą satelitów niż nawigacja w telefonie oraz z oczywistych względów łączy się szybciej i utrzymuje połączenia przy większych prędkościach. Najistotniejsze jest jednak to, iż aktualizacja następuje z częstotliwością 10Hz, a nie 1Hz jak w wielu telefonach. Garmin Glo2 działa z dokładnością do 3m i do prędkości 1480 km/h.

Dane techniczne – Garmin Glo2

Wymiary (dług./szer./wys.): 7,72/4,19/1,78 cm
Systemy obsługiwane: GPS, GLONASS
Częstotliwość aktualizacji pozycji: 10 Hz
Dokładność: 3m
Poj. akumulatora: 1150 mAh
Masa: 60,1g

W zestawie: urządzenie Garmin Glo2, zasilacz 12V, kabel USB.

Zalety
– długi czas działania (ok. 12 godzin).
– niewielkie rozmiary.

Wady
– złącze mikro-USB.

Cena: ok. 500 zł.

Ocena

Oczywiście to czy warto wydać ok. 500 zł za większą dokładność nawigacji jest sprawą dyskusyjną. jeżeli jednak ktoś porusza się często w nieznanym terenie o skomplikowanej siatce dróg i przez zawieszenia działania nawigacji zdarzyło mu się pomylić drogę i stracić czas, może dojść do wniosku, iż jest to inwestycja warta tych pieniędzy. To bardzo indywidualna sprawa. Samemu urządzeniu trudno cokolwiek zarzucić. Być może z wyjątkiem stosowania nieco archaicznego złącza mikro-USB.

Idź do oryginalnego materiału