To DeLorean DMC-12 z 1981 roku, który został starannie wbudowany wehikuł czasu z Powrotu do przyszłości i, co ciekawe, faktycznie jest w stanie poruszać się w czasie – ale tylko w kierunku do przodu ze standardową prędkością czasu. Więc dotarcie gdziekolwiek zajmuje trochę czasu.
Dzięki filmom Powrót do przyszłości DeLorean DMC-12 przeszedł z postrzegania jako nieudacznika do bycia jednym z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych samochodów filmowych wszechczasów. DeLorean został niedawno ponownie uruchomiony jako firma zajmująca się samochodami elektrycznymi, a ich nowa Alpha 5 ma wejść do produkcji w 2024 roku.
Szybkie fakty – wehikuł czasu DeLorean DMC-12
DeLorean DMC-12 został pomyślany przez Johna DeLoreana jako pojazd przyszłości. Rozwój samochodu był pełen problemów, ale wbrew wszelkim przeciwnościom trafił do produkcji, z prawie dziesięcioma tysiącami wyprodukowanymi, zanim firma upadła. DMC-12 został zaprojektowany przez wielkiego Giorgetto Giugiaro, a większość prac inżynierskich pod powłoką ze stali nierdzewnej wykonał Colin Chapman i jego zespół z Lotus. Seria problemów z kontrolą jakości w połączeniu z niższymi niż oczekiwano wynikami i wysoką ceną wywoławczą doprowadziła do wczesnego upadku DeLorean Motor Company. Samochody są dziś kolekcjonerskie i zwykle nie są szczególnie drogie. DeLorean, którego tu widzisz, został całkowicie przebudowany na replikę wehikułu czasu z trylogii filmowej „Powrót do przyszłości”. W zestawie znajdują się również komponenty potrzebne do zmiany samochodu pomiędzy specyfikacją Powrót do przyszłości I i II.
DeLoreana DMC-12
Historia DeLoreana DMC-12 rozpoczęła się pod koniec lat 70., kiedy John DeLorean, były dyrektor generalny General Motors, postanowił stworzyć własną firmę samochodową. Wizją było wyprodukowanie samochodu sportowego, który byłby stylowy, szybki i niedrogi.
Ten DeLorean jest dostarczany ze wszystkimi częściami potrzebnymi do przełączenia go ze specyfikacji Powrót do przyszłości I lub II.
DeLorean skorzystał z usług znanego włoskiego projektanta samochodów Giorgetto Giugiaro, który był odpowiedzialny za elegancki, kanciasty projekt DMC-12. Najbardziej charakterystycznymi cechami pojazdu były panele nadwozia ze stali nierdzewnej i drzwi skrzydłowe, które przyczyniły się do jego futurystycznego wyglądu.
Produkcja DMC-12 rozpoczęła się w 1981 roku w fabryce DMC w Dunmurry w Irlandii Północnej. Firma wybrała tę lokalizację ze względu na wykwalifikowaną siłę roboczą i znaczące zachęty finansowe zapewniane przez rząd brytyjski.
Niestety, DMC-12 był nękany opóźnieniami w produkcji i przekroczeniami kosztów, co doprowadziło do wyższej ceny detalicznej niż pierwotnie przewidywano. Niemniej jednak pierwszy DMC-12 zjechał z linii montażowej w styczniu 1981 roku, a samochód zadebiutował publicznie jeszcze w tym samym roku.
DeLorean DMC-12 otrzymał mieszane recenzje zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych, jak i konsumentów. Chociaż projekt samochodu i drzwi typu mewa były powszechnie chwalone, krytykowano jego osiągi i jakość wykonania.
Powyżej wideo: „Powrót do przyszłości” stał się jedną z najbardziej pamiętnych serii filmowych lat 80. i dzięki niemu DeLorean DMC-12 stał się gwiazdą, ale niestety było już za późno, by uratować firmę.
DMC-12 był napędzany 2,85-litrowym silnikiem V6 firmy Peugeot-Renault-Volvo (PRV), który według wielu był zbyt słaby jak na samochód sportowy. Ponadto niektóre wczesne modele produkcyjne miały problemy z kontrolą jakości, które wcześnie nadszarpnęły reputację marki.
Sprzedaż DMC-12 początkowo była obiecująca, w 1981 roku sprzedano około 6000 sztuk. Jednak firma walczyła o utrzymanie tempa, ponieważ rynek motoryzacyjny przeżywał spowolnienie na początku lat 80-tych. Połączenie recesji gospodarczej, wysokich stóp procentowych i negatywnych relacji w prasie przyczyniło się do spadku sprzedaży, a DMC ostatecznie zaprzestało produkcji pod koniec 1982 roku. W sumie wyprodukowano około 9000 DeLorean DMC-12.
W 1985 roku DeLorean DMC-12 zyskał światową sławę jako wehikuł czasu w przebojowej trylogii filmowej Powrót do przyszłości, wyreżyserowanej przez Roberta Zemeckisa, z Michaelem J. Foxem i Christopherem Lloydem w rolach głównych. Sukces filmu zmienił DMC-12 w ikonę popkultury i ożywił zainteresowanie pojazdem.
Wnętrze samochodu zostało w pełni udekorowane, łącznie z datownikiem na desce rozdzielczej i wszystkimi ważnymi kondensatorami strumienia między siedzeniami.
Od tego czasu DeLorean przez cały czas cieszy się kultem wśród entuzjastów i kolekcjonerów samochodów. Kilka firm i osób prywatnych podjęło się zadania przywrócenia i konserwacji ocalałych DMC-12.
Pokazany tutaj wehikuł czasu DeLorean DMC-12
Chociaż DMC-12 jest sam w sobie słynnym pojazdem, to wersja pojazdu zbudowana na potrzeby trylogii Powrót do przyszłości jest dziś najlepiej pamiętana — z kondensatorem strumienia i innymi fikcyjnymi ozdobami, które pozwoliły mu podróżować w czasie naprawić (lub dodatkowo skomplikować) oś czasu.
Rzeczywiste specyfikacje wehikułu czasu DMC-12 znacznie się zmieniły w ciągu trzech filmów, ponieważ każdy samochód został zmodyfikowany, aby lepiej pasował do jego okresu w historii. Samochód, który podróżował daleko w przyszłość, był w stanie latać i był napędzany przez reaktor Mr Fusion, a samochód, który wrócił na Dziki Zachód, mógł jeździć po torach kolejowych, gdy był pchany przez lokomotywę, aby osiągnąć 88 mil na godzinę.
Samochód, który tu widzisz, nie był używany w oryginalnych filmach, jest jedną z nielicznych dokładnych replik, które powstały w ciągu lat od debiutu filmów.
Samochód ma również maszynę do dymu, pozwalającą właścicielowi na dramatyczne wejścia do Cars & Coffee.
Ten DeLorean został zaprojektowany, aby móc przełączać się między specyfikacją Powrót do przyszłości I i II, i jest wyposażony we wszystkie części potrzebne do przejścia. Co ważne, do zestawu dołączona jest również kopia Grey’s Sports Almanac.
Samochód jest wyposażony w oryginalny 2,8-litrowy silnik V6, który współpracuje z 5-biegową manualną skrzynią biegów, manualna skrzynia biegów jest bardziej pożądaną wersją, ponieważ automatyczna zauważalnie zmniejsza osiągi samochodu.
Ma działające neony, światła stroboskopowe w tylnych otworach wentylacyjnych i kreator efektu dymu, a podpisany jest przez Christophera Lloyda – aktora, który grał Doca Browna.
Ten DeLorean ma teraz pojawić się na aukcji wraz z Mecum w połowie maja, a jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub zarejestrować się do licytacji, możesz odwiedzić listę tutaj.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Mecum
Artykuły napisane przez Bena były publikowane w CNN, Popular Mechanics, Smithsonian Magazine, Road & Track Magazine, oficjalnym blogu Pinterest, oficjalnym blogu eBay Motors, BuzzFeed, Autoweek Magazine, Wired Magazine, Autoblog, Gear Patrol, Jalopnik, The Verge , i wiele więcej.
Silodrome zostało założone przez Bena w 2010 roku, odkąd strona stała się światowym liderem w sektorze motoryzacji alternatywnej i zabytkowej, z ponad milionem czytelników miesięcznie z całego świata i setkami tysięcy obserwujących na portalach społecznościowych głoska bezdźwięczna.