Cybertruck samoczynnie rozpada się podczas jazdy. Tesla reaguje

1 dzień temu

Tesla Cybertruck to samochód wykonany w dużej mierze ze stali nierdzewnej, który na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz niezniszczalny. Wygląda jednak na to, iż Cybertruck ma wady konstrukcyjne, przez które dosłownie rozpada się na kawałki. Problematyczne są właśnie stalowe panele otaczające pojazd – czyli dokładnie to, co miało być jego największym atutem. W praktyce okazuje się, iż Cybertruck rozpada się i wymaga pilnej interwencji serwisowej. Tesla zareagowała na doniesienia, uruchamiając akcję serwisową.

Tesla Cybertruck rozpada się – odpadają stalowe elementy

Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) otrzymał od firmy Tesla komunikat o akcji serwisowej, którą objęto 46 tysięcy samochodów Tesla Cybertruck. Osoby interesujące się światem elektrycznej motoryzacji zdają sobie prawdopodobnie sprawę z tego, iż są to niemal wszystkie egzemplarze pojazdów. Mowa o autach wyprodukowanych pomiędzy 13 listopada 2023 i 27 lutego 2025 roku. Akcja serwisowa dotyczy odpadających paneli nadwozia – czyli realnego problemu, który sprawił, iż Cybertruck odpadające panele stał się tematem numer jeden wśród właścicieli i obserwatorów marki.

Akcja serwisowa dotyczy zewnętrznego elementu wykończenia o nazwie cant rail, który jest połączony z ramą stalową pojazdu dzięki kleju podatnego na tzw. „kruchość środowiskową”. Tak wynika z raportu przesłanego przez Teslę do NHTSA na początku tygodnia. Z dokumentu wynika również, iż panel nadwozia Cybertrucka wykonany ze stali nierdzewnej może się rozwarstwić i oddzielić od reszty pojazdu, a w skrajnych przypadkach spaść na jezdnię, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. w uproszczeniu – Cybertruck rozpada się, a najważniejsze elementy nadwozia mogą stanowić niebezpieczeństwo.

Źródło: Tesla

„Cant rail” to element strukturalny nadwozia, który biegnie wzdłuż górnej krawędzi pojazdu. W samochodach znajduje się on zwykle w miejscu, gdzie dach łączy się z górną częścią drzwi lub słupków bocznych (najczęściej słupków A i C). Można go uznać za część ramy dachu.

Jak wygląda naprawa?

Tesla zapowiada, iż bezpłatnie wymieni odpadające elementy Cybertrucków w ramach gwarancji. Nowy komponent będzie klejony innym rodzajem kleju. Producent twierdzi, iż ten klej nie jest podatny na wcześniej opisywane problemy z kruchością. Dodatkowo firma wzmocni mocowanie elementu. Do konstrukcji nadwozia zostanie przyspawany trzpień. Następnie technicy założą na niego nakrętkę, która dociśnie stalowy panel wykończeniowy.

Firma podaje, iż ta procedura obejmie nie tylko Cybertrucki wyprodukowane do 21 marca 2025 roku. Zmiany obejmą też samochody, które jeszcze nie trafiły do klientów. Tesla zamierza zmodyfikować je przed dostawą. Oby tym razem Cybertruck odpadające panele nie stały się ponownie powodem do zgłoszeń i krytyki.

Z raportu NHTSA wynika, iż Tesla po raz pierwszy usłyszała o problemie w styczniu tego roku. W odpowiedzi przeprowadziła inspekcje i testy wytrzymałościowe. Początkowo nie wykryła oznak odklejania się elementów. Jednak w lutym NHTSA przekazała firmie, iż właściciele zgłaszali przypadki oderwanych paneli. Sytuację potwierdziły zarówno wpisy serwisowe, jak i relacje w mediach społecznościowych. Wszystko wskazuje na to, iż problem faktycznie istnieje. Klienci nie pozostawiają złudzeń – Cybertruck rozpada się, a panele potrafią odpadać choćby podczas codziennej jazdy.

Elektryczny SUV BYD ATTO 2 w Polsce. Debiutuje w kusząco niskiej cenie

Źródło: NHTSA

cybertrucksamochody elektrycznetesla
Idź do oryginalnego materiału