BMW iX5 Hydrogen – bawarska marka próbuje z wodorem. Znowu

1 rok temu
Zdjęcie: BMW iX5 Hydrogen


Spis treści

  • BMW iX5 Hydrogen, a… BMW Serii 7 E38 zasilane wodorem
  • BMW iX5 Hydrogen – drugie, wodorowe otwarcie
  • BMW iX5 Hydrogen – co to za napęd?
  • BMW iX5 Hydrogen – ile paliwa? Jaki zasięg? Jaki czas tankowania?
  • BMW iX5 Hydrogen – na razie seria pilotażowa
  • BMW iX5 Hydrogen – dane techniczne
  • BMW iX5 Hydrogen – galeria

BMW poinformowało o planach uruchomienia pilotażowej floty BMW iX5 Hydrogen, czyli samochodów wodorowych. Nie jest to pierwsza próba zmierzenia się bawarskiej marki z wodorem, jako nośnikiem energii dla układu napędowego samochodu. Czy tym razem się uda?

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen, a… BMW Serii 7 E38 zasilane wodorem

Dziś już niewielu pamięta o tym, iż na początku XXI wieku to właśnie BMW wprowadziło pilotażową serię luksusowych limuzyn BMW 7 serii E38, które również były zasilane wodorem. Jednak poza samym gazem stanowiącym nośnik energetyczny zarówno w historycznych E38, jak i w najnowszych BMW iX5 Hydrogen, auta te różnią się praktycznie wszystkim.

Zasadnicza różnica polega na tym, iż wodorowe BMW 7 E38 było tak naprawdę samochodem spalinowym, w którym wodór mógł być wykorzystywany jako paliwo. Już wówczas samochód ten ogłaszano jako nie emitujący spalin, z którego rur wydechowych wypływa jedynie woda. Owszem, produktem spalania wodoru w tlenie jest wyłącznie woda. Problem polega na tym, iż powietrze na naszej planecie to nie tylko tlen, a w przeważającej większości azot. Spalanie wodoru w silnikach spalania wewnętrznego jest znane od dawna i właśnie na takiej zasadzie opierały swoje działanie wspomniane, wodorowe BMW 7 E38. Niestety, produktem ubocznym chemicznego spalania wodoru w powietrzu są – oprócz pary wodnej – również trujące tlenki azotu. Nic zatem dziwnego, iż BMW skasowało ten projekt, a żadna z wodorowych „siódemek” nie dotrwała do naszych czasów. Auta nie były sprzedawane, stanowiły nieudany eksperyment i wszystkie egzemplarze zutylizowano.

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – drugie, wodorowe otwarcie

Nowe BMW iX5 Hydrogen to zupełnie inna technologia. Przede wszystkim iX5 Hydrogen to samochód elektryczny. Na koła trafia moment obrotowy i moc generowana wyłącznie przez silniki elektryczne. Różnica w stosunku do coraz powszechniejszych na naszych ulicach elektrycznych aut z bateriami polega na tym, iż energii do silników elektrycznych nowego, wodorowego BMW dostarczają zasilane wodorem ogniwa paliwowe. To system analogiczny do tego, z jakiego korzysta np. Toyota Mirai. Zresztą wspomnienie tej japońskiej marki w tym miejscu jest jak najbardziej zasadne.

Już niedługo pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce.

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – co to za napęd?

Moc wodorowego iX5, czyli SUV-a zbudowanego na bazie spalinowego BMW X5, to 275 kW. Tyle jest w stanie uzyskać elektryczna jednostka napędowa BMW eDrive piątej generacji (silnik elektryczny, skrzynia biegów i elektronika mocy połączone w kompaktowej obudowie) na osi tylnej wraz z opracowanym specjalnie do tego pojazdu wysokowydajnym akumulatorem litowo-jonowym. Natomiast moc ciągła to 170 KM. Tyle jest w stanie uzyskać układ czerpiący prąd z reakcji zachodzących w ogniwach wodorowych. BMW Group pozyskuje pojedyncze ogniwa paliwowe od Toyota Motor Corporation. Jak działa taki napęd?

W ogniwie paliwowym reakcja chemiczna zachodzi między wodorem w postaci gazu ze zbiorników a tlenem z powietrza. Dla uzyskania wysokiej sprawności napędu najważniejsze znaczenie ma równomierne doprowadzenie obu mediów do membrany w ogniwie paliwowym. Oprócz technologicznych analogii do silnika spalinowego, takich jak intercooler, filtr powietrza, sterowniki i czujniki, BMW Group opracowała również specjalne komponenty wodorowe do nowego systemu ogniw paliwowych. Należą do nich np. wysokoobrotowa sprężarka z turbiną lub wysokonapięciowa pompa płynu chłodzącego. Co ważne, reakcja chemiczna zachodząca w ogniwach wodorowych, w przeciwieństwie do spalania wodoru w silniku spalinowym, nie produkuje ani grama tlenków azotu. Jedynym „odpadem” jest czysta chemicznie woda.

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – ile paliwa? Jaki zasięg? Jaki czas tankowania?

Wodór niezbędny do zasilenia ogniw paliwowych przechowywany jest w dwóch wysokociśnieniowych (700 barów) zbiornikach wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym. Łącznie mieszczą one 6 kg wodoru (1 kg wodoru pod ciśnieniem 700 barów zajmuje objętość równą 27 litrom). BMW szacuje, iż taki zapas pozwoli wodorowemu BMW iX5 Hydrogen pokonać 504 km w cyklu WLTP na jednym tankowaniu. Sam proces tankowania zbiorników wodoru trwa od trzech do czterech minut.

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – na razie seria pilotażowa

Produkcja pilotażowej serii niespełna 100 egzemplarzy wodorowego SUV-a BMW odbywa się w zakładzie BMW Group w Centrum Badań i Innowacji w Monachium. To właśnie w tym miejscu każdy nowy model BMW jest konstruowany po raz pierwszy. Czy pojazd zostanie skierowany do produkcji seryjnej? To zależy od wyników badań uzyskanych na bazie serii pilotażowej.

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – dane techniczne

  • Moc maksymalna całego układu napędowego: 295 kW (401 KM);
  • Ciągła moc elektryczna układu ogniw paliwowych: 125 kW (170 KM);
  • Moc maksymalna akumulatora litowo-jonowego: 170 kW (231 KM);
  • Pojemność zbiorników na wodór: 6 kg gazu pod ciśnieniem 700 barów;
  • Przyspieszenie 0-100 km/h: < 6 s;
  • Prędkość maksymalna: ponad 180 km/h;
  • Zużycie wodoru: 1,19 kg / 100 km;
  • Zasięg (wg WLTP): 504 km;

BMW iX5 Hydrogen – galeria

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

BMW iX5 Hydrogen – seria pilotażowa

Zobacz pozostałe 29 zdjęć

A na koniec zobaczcie jeszcze wideo prezentujące pilotażową flotę nowych BMW iX5 Hydrogen:

Idź do oryginalnego materiału