100 tysięcy samochodów dziennie. To najbardziej ruchliwa droga w Polsce

5 dni temu
Najbardziej ruchliwa droga w Polsce to ważne połączenie, które chętnie wybierają kierowcy. Może choćby zbyt chętnie. Pokonanie tej trasy ma swoją cenę, przy czym tym razem nie chodzi o pieniądze. niedługo jednak ma się to zmienić dzięki planowanej rozbudowie. Co wiadomo do tej pory na ten temat?
Natężenie ruchu drogowego ma ogromny wpływ na komfort kierowców. Im jest on większy, tym częściej powstają korki, co z kolei może w końcu zirytować choćby najbardziej cierpliwą osobę. Do tego oczywiście dochodzą inne konsekwencje, jak chociażby dłuższy czas podróży. Problemy te są doskonale znane kierowcom, którzy mieli kiedykolwiek okazję jechać autostradą A2. To właśnie ona jest uznawana za najbardziej ruchliwą drogę w Polsce.


REKLAMA


Zobacz wideo Policja uruchomiła swoją tajną broń i obserwowała kierowców z powietrza


Ile samochodów przejeżdża dziennie przez A2? Najbardziej ruchliwa droga w Polsce służy tysiącom kierowców
Najbardziej ruchliwa droga w Polsce to konkretnie odcinek autostrady A2 między Łodzią a Warszawą o długości 98 km. Zgodnie z ostatnim Generalnym Pomiarem Ruchu 2020/2021, na które powołuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w zależności od miejsca i pory dnia liczba przejeżdżających tą trasą pojazdów mieści się w przedziale od ponad 50 do blisko 100 tysięcy samochodów dziennie. Eksperci przewidują, iż ruch na tym odcinku będzie stale wzrastał. Kierowców dodatkowo zachęca fakt, iż przejazd nim jest bezpłatny. W związku z tym podjęto decyzję o jego rozbudowie o dodatkowe pasy. Łączna długość przebudowy obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe trzy km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ (skrzyżowanie A1 i A2).
Poszerzenie trasy ma przede wszystkim na celu podniesienie przepustowości tej strategicznej arterii, a co za tym idzie, skrócenie czasu przejazdu i poprawę bezpieczeństwa
- wyjaśniał w rozmowie z tvn24.pl Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA. Docelowo autostrada A2 ma mieć po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. Niestety, zanim kierowcy będą mogli cieszyć się taką trasą, czekają ich pewne utrudnienia.
Zobacz też: 5 lat więzienia za 180 km/h. Z ekspresówki do aresztu trafisz w kilka sekund


Kiedy rusza rozbudowa A2? Realizacja tej ważnej inwestycji rozpocznie się już niebawem
Rozbudowa autostrady A2 to duże wyzwanie. Prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu drogowym. Konieczne będzie zatem opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, aby kierowcy w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany. dla wszystkich z kierunków (zarówno w stronę Warszawy, jak i Poznania) mają być dostępne po dwa pasy ruchu. Ponadto projekt będzie uwzględniać nie tylko budowę drogi, ale także zadbanie o samowystarczalność energetyczną zmodernizowanej trasy. Oznacza to, iż wszystkie elementy infrastruktury drogowej i oświetlenia na trasie będą zasilane z odnawialnych źródeł energii, co oczywiście wiąże się z montażem odpowiednich instalacji.


Rozwiązania zastosowane na tym odcinku autostrady mają stanowić wzór, który będziemy mogli zastosować przy budowie lub rozbudowie innych odcinków zarządzanych przez GDDKiA
- podsumowuje rzecznik Maciej Zalewski. Mimo to GDDKiA nie ma wątpliwości, iż rozbudowa jest konieczna.
Na rozbudowę autostrady między Łodzią i Warszawą czekają zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe, jak i zwykli kierowcy
- czytamy na stronie GDDKiA. Prace nad inwestycją zaczęły się już w sierpniu 2023 roku, kiedy to podpisano umowę na projekt. Pod koniec października 2024 roku złożono wniosek o decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), a w drugiej połowie 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Na pierwszą połowę 2026 roku zaplanowano podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie przebudowy, natomiast prace mają zakończyć się w pierwszej połowie 2029 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału