Zgodnie z przepisami motocykle, pojazdy osobowe i ciężarowe oraz do 3,5 tony wagi mogą poruszać się po autostradzie maksymalnie do 140 km/h, a na dwujezdniowej drodze ekspresowej 120 km/h. Niektórych kierowców dotyczą jednak dodatkowe ograniczenia, a w tym gronie są między innymi osoby korzystające z przyczep. To oznacza, iż w ich przypadku ryzyko otrzymania mandatu może być znacznie większe.
REKLAMA
Zobacz wideo Uciekał przed policją, rozbił BMW w centrum Gorzowa
Ograniczenie prędkości w Polsce dla samochodów z przyczepą. Kierowcy muszą zwolnić
Kierowcy poruszający się pojazdami z przyczepą zarówno na autostradzie, jak i drodze ekspresowej mogą poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h. Z art. 20. ustawy prawo o ruchu drogowym wynika również, iż takie osoby na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym muszą przestrzegać limitu 70 km/h. Jak wyjaśnia serwis motofakty.pl, specjalne ograniczenia mają związek przede wszystkim ze stabilnością pojazdu. Dodatkowa konstrukcja i ładunek mogą skutkować trudnościami w jego kontrolowaniu. Ponadto zwiększona masa zestawu pojazdów znacznie wydłuża drogę hamowania. Sama przyczepa przy dłużej prędkości jest także bardziej narażona na podmuchy wiatru. W konsekwencji może dochodzić do niebezpiecznych incydentów na drodze.
Mandaty za prędkość 2025. Przyczepa może nas kosztować choćby 1,5 tys. zł
Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów za przekroczenie prędkości można zapłacić od 50 do choćby 1,5 tysiąca złotych. w tej chwili za zbyt szybką jazdę grozi:
do 10 km/h - 50 złotych oraz 1 punkt karny,
od 11 do 20 km/h - 100 złotych oraz 2 punkty karne,
od 21 do 30 km/h - 200 złotych oraz 4 punkty karne,
od 31 do 40 km/h - 800 złotych oraz 6 punktów karnych,
od 41 do 50 km/h - 1000 złotych oraz 8 punktów karnych,
powyżej 50 km/h - 1,5 tysiąca złotych oraz 10 punktów karnych.
Zobacz też: Kierowcy dostają wezwania do zapłaty. Chodzi o autostrady. "Nie klikaj"
W związku z tym kierowca posiadający przyczepę, który będzie poruszał się po autostradzie ze standardową prędkością 140 km/h, może zostać ukarany najwyższym mandatem wynoszącym 1,5 tysiąca złotych. Wszystko dlatego, iż przekroczy wówczas dozwoloną prędkość aż o 60 km/h. Ponadto w przypadku recydywy kwota mandatu zostaje podwojona. Taki zabieg stosuje się w sytuacji, gdy kierowca w ciągu dwóch lat popełnia dwa razy to samo wykroczenie.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.