Na stacjach paliw ceny diesla i benzyny są coraz mniej zbliżone do siebie. Olej napędowy zaczyna drożeć i ten trend może tylko przybrać na sile. W żadnym regionie Polski średnie stawki dla ON nie są już na poziomie poniżej 6 zł/l.
Ceny diesla powoli odlatują
Od początku listopada hurtowe ceny oleju napędowego skoczyły bardzo dynamicznie. O ile benzyna także zaliczyła wzrost, to w ostatnim tygodniu obserwujemy obniżki. Zarysowuje się coraz większe zróżnicowanie między dwoma najpopularniejszymi paliwami na polskich stacjach. Z tego względu z każdym tygodniem użytkownicy aut z silnikami Diesla będą patrzyli z zazdrością na stawki za benzynę.
Właściciele stacji na razie nie reagują błyskawicznie na zmiany w hurcie, ale wydaje się to nieuniknione. W ciągu tygodnia średnia detaliczna cena diesla wzrosła o 1 grosz do 6,10 zł/l. Tymczasem benzyna 95-oktanowa utrzymała się na średnim poziomie 6,04 zł/l, a 98-oktanowa potaniała choćby o grosz (6,79 zł/l). Stabilność obserwowaliśmy także w przypadku autogazu, bo średnia ogólnopolska cena LPG poszła w górę o 1 grosz do 3,06 zł/l.
Tu paliwo kupisz najtaniej, tam najdrożej
Jak wskazał portal e-petrol.pl, na najniższe ceny benzyny można liczyć się jeszcze w województwach dolnośląskim, pomorskim, świętokrzyskim i lubuskim. Tam za Pb95 płaci się zwykle 5,96 zł/l. Najtańsze diesla zatankujemy w tej chwili na Opolszczyźnie, bo średnio za 6,03 zł/l. W poszukiwaniu najniższych średnich cen LPG tradycyjnie trzeba udać się do woj. świętokrzyskiego. Tam autogaz kosztuje zwykle 3,01 zł/l, czyli nie brakuje stacji oferujących jeszcze cenę z dwójką z przodu.
Z benzynową drożyzną muszą się już liczyć mieszkańcy Podkarpacia. U nich średnia cena bezołowiowej 95-tki wynosi 6,16 zł/l. Z kolei w woj. mazowieckim najwięcej płaci się za olej napędowy, bo przeciętna stawka za diesel to już 6,20 zł/l. Oferująca najtańszego diesla Opolszczyzna, ma z kolei najdroższy autogaz. W najmniejszym województwie w Polsce LPG sprzedaje się średnio po 3,13 zł/l.