Aby otrzymać zaświadczenie o zameldowaniu, trzeba złożyć stosowny wniosek. Można to także zrobić online. Dowiedz się więcej o zaświadczeniu o zameldowaniu.
Zaświadczenie o zameldowaniu może być potrzebne osobom zameldowanym pod danym adresem na stałe, jak i czasowo. Jest to niezbędny dokument do potwierdzenia obecnego adresu zameldowania podczas załatwiania różnych formalności. Można go zdobyć na dwa sposoby – tradycyjnie, w urzędzie, oraz przez internet.
Zaświadczenie o zameldowaniu w urzędzie. Jak je uzyskać?
Decydując się na pobranie zaświadczenia o zameldowaniu drogą wizyty w urzędzie miasta lub gminy, trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na dokument – około 7 dni. Usługa jest dodatkowo płatna (17 zł). Drugie tyle zapłacimy, jeżeli zdecydujemy się załatwić sprawę przez pośrednika, któremu wystawimy pełnomocnictwo (nie trzeba płacić, jeżeli upoważnimy członka najbliższej rodziny).
Pełnomocnictwo – jak powinno wyglądać? Wzór upoważnienia
Aby uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu, należy stawić się we adekwatnym urzędzie miasta/gminy z następującymi dokumentami:
- wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu;
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej;
- pełnomocnictwo (jeśli jest udzielone);
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (jeśli chcemy otrzymać zaświadczenie o ilości osób zameldowanych).
Poniżej przedstawiamy gotowe wzory wniosków o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu w formatach DOC i PDF.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu – PLIKI DO POBRANIA
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu – wzór (PDF)
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu – wzór (DOC)
Poprzez ten sam wniosek można także zwrócić się z prośbą o wydanie zaświadczenia o wymeldowaniu z lokalu. Dopuszcza się złożenie wniosku osobiście w urzędzie lub wysłanie go pocztą.
Zaświadczenie o zameldowaniu online. Jak je uzyskać?
Istnieje również możliwość pozyskania zaświadczenia o zameldowaniu drogą elektroniczną. Taka usługa nic nie kosztuje, a dokument otrzymamy niezwłocznie.
Aby uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu przez internet, trzeba wejść w opcję „Pobierz dokument o zameldowaniu” na stronie gov.pl i zalogować się dzięki Profilu Zaufanego albo przez aplikację mObywatel. Następnie należy sprawdzić swoje dane (w tym aktualne adresy zameldowania), wskazać rodzaj adresu, dla którego będzie wydany ten dokument, oraz kliknąć „Dalej” celem uzyskania zaświadczenia. Pojawi się ono od razu (lub w ciągu 10 minut) na skrzynce ePUAP.
Uwaga! Dokument będzie istotny tylko w formie elektronicznej, ponieważ zawiera kwalifikowaną pieczęć ministra adekwatnego do spraw informatyzacji, dlatego wydrukowane pismo będzie traktowane wyłącznie jako wizualizacja. jeżeli dokument chcemy przekazać dalej, trzeba go wysłać mailem lub poprzez skrzynkę Gov, dostarczyć na nośniku (np. płycie CD lub pendrivie) lub przez program do przesyłania plików elektronicznych.