Xbox One obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Czy warto w tej chwili kupić taką konsolę? Czy Xbox One poradzi sobie z najnowszymi grami?
Xbox One to konsola do gier stworzona przez firmę Microsoft. Została zaprezentowana publicznie 21 maja 2013 roku. Xbox One został zaprojektowany z myślą o oferowaniu graczom najlepszej możliwej ówcześnie jakości rozrywki, poprzez wykorzystanie najnowszych technologii i funkcji. Konsola początkowo sprzedawana była z kontrolerem ruchowym Kinect i przez to oferowała graczom wiele innowacyjnych funkcji, takich jak sterowanie głosem czy ruchem. Xbox One została również zaprojektowana z myślą o integracji z innymi produktami firmy Microsoft, takimi jak Windows 10.
Xbox One – podstawowe dane techniczne
Xbox One jest konsolą do gier wyposażoną w procesor AMD 1,75 GHz z ośmioma rdzeniami i 8 GB pamięci RAM. Na jego pokładzie znajdziemy kartę graficzną AMD Radeon o częstotliwości taktowania 853 MHz. Konsola posiada również dysk twardy o pojemności 500 GB. Xbox One posiada wiele złącz, między innymi 3x USB 3.0, HDMI 1.4 (wejście i wyjście), Ethernet 1 Gbps oraz oczywiście moduł Wi-Fi. Konsola obsługuje rozdzielczość ekranu do 1080p, a także dźwięk 7.1. Oprogramowanie konsoli poza funkcjami związanymi z uruchamianiem gier, umożliwia graczom dostęp także do takich jak zakupy w sklepie Xbox, przeglądanie profili i ustawień, a także integrację z innymi urządzeniami firmy Microsoft.
Xbox One kontra PlayStation 4 – porównanie techniczne, historia
Xbox One, mimo doskonałych jak na te czasy parametrów technicznych oraz całej gamie świetnych gier, przegrał z kretesem wojnę konsol ze swoim głównym rywalem – PlayStation 4. Ocenia się, iż na każdego sprzedanego Xboxa przypadały dwa sprzedane PS4. Wg analityków, w ciągu całego cyklu życia obu konsol sprzedano 58,6 mln Xboksów i 117,2 mln egzemplarzy PS4. Co było przyczyną tak spektakularnej porażki? Przez pierwszy okres sprzedaży, Microsoft upierał się, żeby wszystkie Xboksy sprzedawano w zestawie z Kinectem. To spowodowało, iż po pierwsze cena była wyższa o 100$ w porównaniu do PS4, po drugie gracze kojarzyli (i słusznie) Kinecta z gadżetem dla dzieci i uważali, iż jest im zbędny. Po trzecie, Kinect wyposażony był w kamery i mikrofon i pozostawał cały czas w trybie nasłuchu – użytkownicy obawiali się o swoją prywatność i bezpieczeństwo. Oczywiście, rozwiązaniem było odłączenie Kinecta od Xboxa, ale wtedy traciło się część funkcjonalności (chociażby takich, jak zdalne włączenie konsoli dzięki gestów czy komend głosowych).
Początkowy okres sprzedaży był dla Xboksa bardzo słaby. Po jakimś czasie Microsoft zdecydował się na rezygnację z obowiązkowego Kinecta i obniżył cenę Xboxa. Później wprowadził do sprzedaży tańszą wersje konsoli (Xbox One S), następnie mocniejszą z obsługą 4K (Xbox One X). Te działania pozwoliły odzyskać nieco rynku, ale przez cały czas przewaga Sony w tej generacji konsol była miażdżąca.
Xbox One w tej chwili – jak wygląda sytuacja na rynku?
Obecnie nie są już sprzedawane fabrycznie nowe Xboksy One. Za około 300 zł możecie kupić używane egzemplarze na serwisach aukcyjnych. Zdarzają się i tańsze oferty (jest też trochę droższych). Na co trzeba uważać, kupując Xboksa One? Po pierwsze, czy w zestawie (jeżeli to Xbox z pierwszych serii) jest Kinect (podnosi wartość przy odsprzedaży). Po drugie – czy jest zasilacz. o ile go nie ma, będzie problem z jego dokupieniem w rozsądnej cenie. Ale o ile mamy Xboxa 360, to dzięki taniej przejściówki (ok. 20 zł) możemy dopasować starszy zasilacz do nowszego modelu konsoli.
Po trzecie – kontroler. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to blisko 10-letni sprzęt. Co oznacza, iż kontroler może być albo bardzo zmęczony, albo wręcz zepsuty. Dlatego kupując taką używaną konsolę, może się okazać koniecznością kupno nowego pada. Najlepsze są oryginalne, pasują te od Xbox Series S i X, więc bez problemu można dostać fabrycznie nowe urządzenie (kosztuje około 260 – 290 zł).
Xbox One – czy warto teraz kupić?
Mimo tego, iż na rynku od ponad 2 lat zadomowiła się już nowa, dużo mocniejsza generacja konsol (Xbox Series X i S oraz PlayStation 5), wiekowy Xbox One może przez cały czas być ciekawą, budżetową propozycją. Przede wszystkim przez cały czas jest dla niego dostępna cała masa świetnych gier, w które warto zagrać i które prezentują się dosyć dobrze. Fani samochodówek powinni spróbować świetnych Forza Motorsport 6 oraz Forza Horizon 5. Nie zabraknie także produkcji z serii Need for Speed, czy świetnych rajdówek Dirt i WRC. Fani F1 mogą pograć w kolejne wersji serii F1, wraz z najnowszym F1 22. adekwatnie jedyne czego może zabraknąć to seria Gran Turismo (dostępna jedynie na konsole od Sony).
Posiadacze Xbox One mogą w tej chwili kupić wiele gier „używanych” w dosyć niskich cenach. Warto zapoznać się z grami z serii Halo i Gears of War. Fani strzelania z wartką akcją powinni sprawdzić zawsze emocjonującą fabułę w Call of Duty. Gracze nastawieni na przeżywanie przygody koniecznie powinni kupić polskiego Wiedźmina 3, czy gry z serii Mass Effect. Oferta tanich i świetnych gier na Xbox One jest naprawdę ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie.
Ale co z grami, które wydane zostały na najnowszą generację konsol? Otóż część z nich możemy uruchomić na Xbox One w chmurze, korzystając z usługi Xbox Game Pass Ultimate. Wystarczy mieć odpowiednio szybkie łącze internetowe i oczywiście opłacić abonament. Warto skorzystać z tej opcji przynajmniej co jakiś czas, tak by zapoznać się z najnowszymi grami. Dokładny opis Xbox Game Pass znajdziecie TUTAJ.
Właściwie obecnie, jedyną poważną wadą jaką ma Xbox One jest głośność konsoli. W trakcie rozgrywki szum wentylatora jest wyraźnie słyszalny i można choćby powiedzieć, iż nieco uciążliwy. Drugą wadą, z którą trzeba się pogodzić jest to, iż nic już na niej nie możemy postawić (by nie zasłaniać chłodzenia). Warto wiedzieć też, iż Xbox One nie powinno się stawiać w pionie.
Xbox One – emulacja starszych systemów
Do niedawna konsole Xbox (One i Series X/S) były idealnym urządzeniem do emulacji starszych systemów (Nintendo, PlayStation, Atari, Commodore itp.). Niestety, ostatnia aktualizacja uniemożliwiła korzystanie z tych emulatorów. Jest to przez cały czas możliwe w trybie developerskim – niestety, dostęp do niego jest dodatkowo płatny.
Xbox One w 2023 roku – podsumowanie
O ile przy premierze Xbox One nie okazał się sukcesem, jednak kolejne lata i wprowadzanie nowych usług spowodowało, iż konsola ta jest tanim i dobrym rozwiązaniem dla graczy, którym nie do końca zależy na nadążaniu za najnowszymi trendami. o ile macie ograniczony budżet i nie za dużo czasu w granie, Xbox One może się okazać idealnym rozwiązaniem – niezbyt drogi, z tanimi już grami w promocyjnych cenach (bądź używanymi) i całkiem niezłymi parametrami technicznymi. Pamiętajcie tylko, iż może pojawić się konieczność kupienia nowego, oryginalnego kontrolera – używane prawdopodobnie nie pożyją długo, a te oferowane przez zewnętrznych producentów czasem nie zapewniają odpowiedniej jakości i precyzji.
Polecamy również:
PlayStation 5 kontra Xbox Series X – którą konsolę wybrać w 2022 roku?
Xbox Cloud Gaming – jak działa, jaki internet? Czy warto kupić xCloud?
Czy warto kupić konsolę Xbox Series X? Plusy, minusy, opinia