Woven City – pierwszy etap inteligentnego miasta ukończony

6 godzin temu

Toyota ukończyła budowę pierwszego etapu inteligentnego miasta Woven City. Jeszcze w tym roku będzie zamieszkałe.

Podczas niedawno zakończonych, tegorocznych targów CES 2025 Toyota Motor Corporation ogłosiła zakończenie pierwszej fazy budowy inteligentnego miasta Woven City. Miasto to może zbyt wielkie słowo, jak na miejsce, w którym docelowo ma zamieszkać około 2000 osób. Niemniej twórcy uznają to za modelowy projekt mini miasta, którego mieszkańcy na co dzień będą korzystać z cyfrowych i urbanistycznych technologii zasilanych czystą energią. Oficjalne otwarcie Woven City jest planowane jeszcze w tym roku, jesienią.

Projekt Toyota Woven City jest budowany przez Toyota Motor Corporation we współpracy z Woven Planet Holdings, spółką należącą do Toyota Group i odpowiedzialną za rozwój nowych technologii mobilności. Innowacyjna przestrzeń powstaje na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i ma mieć docelowo blisko 71 hektarów. Projektantem Woven City jest duński architekt Bjarke Ingels.

Koncepcja projektu Woven City prowadzonego przez Toyotę we współpracy z Woven by Toyota (WbyT) po raz pierwszy została zaprezentowana na targach CES w Las Vegas w styczniu 2020 roku. Po niespełna pięciu latach zakończono pierwszą fazę budowy miasta. W chwili oficjalnego otwarcia, które planowane jest na koniec 2025 roku, w mieście zamieszka około 100 osób – głównie pracowników Toyoty i WbyT oraz ich rodzin. Pierwsza faza Woven City obliczona jest na 360 mieszkańców i posłuży do dopracowania rozwiązań i technologii przewidzianych na kolejnych etapach funkcjonowania miasta. Docelowo w cyfrowym mieście ma zamieszkać około 2000 osób.

Powstaje pytanie, czemu za projekt architektoniczny bierze się jeden z gigantów motoryzacji. Wyjaśniają to sami przedstawiciele japońskiej marki w oficjalnym komunikacie.

Woven City to jeden z elementów transformacji Toyoty z producenta samochodów w dostawcę usług mobilności. Będzie to w pełni funkcjonalny prototyp, który pozwoli sprawdzić w praktyce działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

„Woven City to coś więcej niż tylko przestrzeń, w której będziemy mieszkać, pracować czy odpoczywać. To miejsce, w którym każdy może tworzyć nowe produkty i idee. Będziemy koncentrować się na czterech kluczowych obszarach: mobilności osób, towarów, informacji i energii” – powiedział Akio Toyoda, przewodniczący rady dyrektorów Toyota Motor Corporation.

Toyota deklaruje, iż projekt ten ma zademonstrować, jak tworzyć przestrzeń miejską skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W pojazdach poruszających się po ulicach Woven City zastosowany zostanie nowy system operacyjny Arene, platforma Digital Twin ma odwzorowywać rzeczywiste otoczenie, a Vision AI posłuży do analizy przemieszczania się i ludzkich zachowań z wykorzystaniem kamer i sztucznej inteligencji. Po Woven City będą poruszać się także pojazdy autonomiczne, które ułatwią transport i logistykę w mieście, jak przetestowane już podczas igrzysk olimpijskich pojazdy e-Palette.

Woven City ma być naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Od dronów dbających o bezpieczny powrót do domu nocą, przez roboty-zwierzęta zapewniające wsparcie i towarzystwo osobom starszym po wyścigowe wózki inwalidzkie (tak dokładnie ujmują to przedstawiciele Toyoty) czy latające samochody. Robotyka poprawi codzienny komfort w domach. W fazie testów są w tej chwili roboty, które przy pomocy kamer uczą się od ludzi wykonywania domowych obowiązków, choćby takich jak składanie ubrań.

Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata. Do momentu ogłoszenia stanu aktualnego projektu na targach CES 2025, Toyota potwierdziła sześć firm, które zaproponują nowe rozwiązania mieszkańcom Woven City. Eksperci od wentylacji i klimatyzacji z Daikin przygotowują technologię, która pozwoli na stworzenie przestrzeni wolnej od pyłków. DyDo Drinco przetestuje w mieście nowe automaty z jedzeniem i napojami, Nissin Food Products stworzy nową kulturę kulinarną, a UCC Japan zaproponuje zupełnie nowe doświadczenie miłośnikom kawy. Zoshinaki Holidngs pracuje z kolei nad nowoczesnymi metodami oraz przestrzeniami do nauki.

Toyota kontynuuje również rozmowy z ENEOS Corporation, Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) i Rinnai Corporation. Zewnętrzne startupy, przedsiębiorcy, uniwersytety i instytucje badawcze z czasem również mają zostać zaproszone do Woven City w ramach programu wspierającego innowacyjność, który rozpocznie się latem 2025 roku.

Trump popiera Elona Muska jako potencjalnego nabywcę TikToka

Jeśli artykuł Woven City – pierwszy etap inteligentnego miasta ukończony nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Idź do oryginalnego materiału