W Polsce spełnia się najgorsza prognoza dla kierowców aut spalinowych. Tankowanie jeszcze bardziej uderzy po kieszeni

15 godzin temu

Już w zeszłym tygodni eksperci rynku paliwowego zapowiadali możliwość podwyżek. Niestety dla kierowców w Polsce prognozy sprawdziły się i to w najczarniejszych scenariuszach. Ceny benzyny, diesla i LPG osiągnęły najwyższe pułapy z przewidywanych widełek. To może nie być koniec wzrostu cen.

Powodów podwyżek jest jak zwykle kilka i pisaliśmy już o nich tutaj. Wyższa opłata paliwowa, słabsza złotówka czy najdroższa od 3 miesięcy ropa naftowe to tylko niektóre z czynników, które doprowadziły do wyższych cen w rafineriach. Podwyżki w hurcie w końcu zaczęły przekładać się na ceny detaliczne na stacjach. Od kilku dni ceny hurtowe nie rosną, ale na razie będziemy odczuwać skutki wcześniejszych notowań.

Ile kosztuje już kierowców tankowanie aut spalinowych?

Według ostatniej prognozy e-petrol.pl, benzyna 95-oktanowa miała w tym tygodniu kosztować średnio 5,97-6,08 zł/l. Sprawdził się ten gorszy wariant, bo analitycy wyliczyli, iż aktualna średnia ogólnopolska dla Pb95 to 6,07 zł/l. To o 8 groszy na litrze więcej niż tydzień temu. Gorzej niż w prognozach podniosła się średnia cena benzyny 98-oktanowej, bo do 6,88 zł/l (+9 gr).

fot. freepik.com / Nataliya Korchmar

W widełkach prognozowanych przed weekendem (6,08-6,19 zł/l) zmieścił się też diesel. Niestety ledwo, bo średnia cena oleju napędowego na 8 stycznia 2025 r. wynosi 6,19 zł/l. Powodów do zadowolenia nie mają także kierowcy aut spalinowych z instalacjami LPG. Gaz podrożał w ciągu tygodnia o 4 gr i kosztuje średnio 3,21 zł/l. To poziom zgodny z prognozami, które zakładały pułap 3,16-3,22 zł/l.

Gdzie przez cały czas tankuje się tanio?

Oczywiście średnia ogólnopolska cena paliwa oznacza, iż gdzieś jest taniej, a gdzieś drożej. Według e-petrol.pl, najtaniej benzynę, bo zwykle za 5,98 zł/l tankuje się w woj. dolnośląskim. Podwyżki oleju napędowego najmniej odczuwalne są w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie diesel kosztuje średnio 6,12 zł/l. Najtańszy autogaz tankuje się zwykle w woj. świętokrzyskim i tak jest też tym razem. Za LPG kierowcy płacą tam zwykle 3,14 zł/l.

fot. freepik.com – arminka19899

Które regiony zatem zawyżają średnią? W przypadku benzyny i diesla najbardziej robi to woj. mazowieckie (mimo iż w samej Warszawie zwykle jest taniej). Na Mazowszu za Pb95 płaci się najczęściej 6,18 zł/l, a za ON aż 6,30 zł/l. Nieprzyjemne rachunki za autogaz najczęściej opłaca się w woj. opolskim. Tam autogaz powszechnie kosztuje 3,34 zł/l.

Idź do oryginalnego materiału