Trwa rekrutacja na III edycję kierunku „Nowa Mobilność” na Politechnice Warszawskiej. Na studentów czekają 2 semestry nauki, 12 zjazdów, 30 przedmiotów oraz 240 godzin merytorycznej wiedzy. Szczególnie atrakcyjne warunki uczestnictwa przewidziano dla kobiet, których czesne może zostać obniżone choćby o kilka tysięcy złotych. To efekt prowadzonego przez PSNM oraz OTOMOTO programu eLiderki, którego celem jest rozwój kompetencji i podnoszenie aktywności zawodowej kobiet w branży e-mobility.
„Nowa Mobilność”, to kierunek dedykowany wszystkim zainteresowanym zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem umiejętności związanych z zeroemisyjnym transportem, rynkiem pojazdów elektrycznych i infrastruktury ładowania, rozwojem innowacyjnych technologii, a także wszelkimi kwestiami prawnymi, społecznymi i gospodarczymi związanymi z sektorem zrównoważonego transportu. W lutym 2025 r. ruszą zajęcia już trzeciej edycji studiów podyplomowych, zainicjowanych przez PSNM wspólnie z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
– Rozwój elektromobilności skutkuje nie tylko zmianami na rynku motoryzacyjnym, ale również szeroką transformacją rynku pracy. Stanowi także niepowtarzalną szansę na zdecydowany wzrost udziału kobiet wśród osób zatrudnionych w sektorze automotive. w tej chwili kobiety stanowią tylko ok. 20% pracowników branży motoryzacyjnej – i to mimo badań, które wskazują, iż to właśnie w różnorodności zespołów tkwi klucz do sukcesu – wskazuje Agata Wiśniewska-Mazur, zastępczyni dyrektora rozwoju PSNM.
Uczynienie sektora automotive bardziej atrakcyjnym dla kobiet ma istotne znaczenie dla m.in. produktywności i wzrostu gospodarczego. Jak wykazały badania brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów i Handlowców Motoryzacyjnych SMMT, firmy rozwijające silną współpracę pomiędzy personelem męskim i żeńskim osiągają lepsze wyniki, korzystając z różnorodności pomysłów, podstaw i podejść.
– W rozmowach z przedstawicielami i przedstawicielkami branży automotive, w których mam przyjemność uczestniczyć, coraz częściej wybrzmiewa przekonanie, iż różnorodne zespoły są niezwykle wartościowe dla każdej firmy. Wiem, iż nowoczesne organizacje z branży są otwarte na kobiety i doceniają wartość, jaką wnoszą do zespołów. Mam nadzieję, iż dzięki takim programom jak eLiderki grono kobiet chcących rozwijać swoje kariery w branży motoryzacyjnej będzie się sukcesywnie powiększać i cieszę się, iż OTOMOTO dokłada do tego swoją cegiełkę – mówi Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO/OLX Group.
Z opracowanego przez PSNM „Barometru Nowej Mobilności” wynika, iż wśród użytkowników aut elektrycznych w Polsce nieznacznie przeważają kobiety (50,3%), co wskazuje na otwartość na nowe technologie przy wyborze pojazdu. Jednak na podstawie analiz organizacji Plan International prawie połowa dziewcząt i młodych kobiet uważa, iż w przyszłości nie będą w stanie objąć kierowniczego stanowiska w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), a 39% ma obawy, iż decydując się na karierę w tym sektorze, nie byłyby traktowane poważnie.
Aby zmienić ten stan rzeczy i wspierać obecność kobiet w rozwijającym się sektorze nowej mobilności, PSNM oraz OTOMOTO w ramach studiów „Nowa Mobilność” uruchomiły program eLiderki. Podczas II edycji studiów w programie wzięło udział kilkanaście uczestniczek, co oznacza czterokrotny wzrost względem I edycji. Program eLiderki będzie kontynuowany również w ramach III edycji Studiów Podyplomowych „Nowa Mobilność”, która startuje w lutym 2025 r. Kandydatki zainteresowane uczestnictwem w programie otrzymają rabat w wysokości 3,3 tys. zł, stanowiący jedną czwartą czesnego.
Studia Podyplomowe „Nowa Mobilność” skierowane są m.in. do kadry zarządzającej, specjalistów firm i instytucji budujących kompetencje w przedmiotowym obszarze. Składają się z 2 semestrów, 12 zjazdów, 30 przedmiotów oraz 240 godzin merytorycznej wiedzy. Dzięki nowoczesnemu podejściu do procesu dydaktycznego absolwentkom i absolwentom zapewnia się unikalny na polskim rynku pracy, kompleksowy zasób wiedzy związanej z nową mobilnością, zrównoważonym transportem w ujęciu społecznym, prawnym oraz gospodarczym. W realizację programu zaangażowanych jest 60 wykładowców m.in. z Międzywydziałowej Kadry Politechniki Warszawskiej, a także 51 praktyków biznesu. W tym gronie po raz kolejny znalazły się autorytety wśród kobiet związanych z sektorem nowej mobilności, w tym dr Katarzyna Barańska – Kancelaria Osborne Clarke, Agnieszka Czajka – OTOMOTO, Małgorzata Kulis – Volvo Trucks Poland, dr Ewa Łabno-Falęcka – Mercedes Manufacturing Poland czy dr Alicja Pawłowska-Piorun – ING Bank Śląski. Partnerem studiów PSNM jest firma OTOMOTO.
Liczba miejsc w ramach programu eLiderki jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Źródło: Informacja prasowa