W Katowicach stanęła ogólnodostępna stacja tankowania wodoru

1 dzień temu

Samochody wodorowe w Polsce nie cieszą się zbyt wielką popularnością. Trudno się temu dziwić, skoro Orlen w Katowicach otworzył właśnie dopiero drugą ogólnodostępną stację tankowania wodoru w kraju. Paliwo do katowickiej stacji jest dostarczane z hubu we Włocławku.

W Katowicach otwarto stację tankowania wodoru

Stacja tankowania wodoru w Katowicach stanęła na stacji Orlen przy ulicy Murckowskiej 22, w okolicach węzła Murckowska i węzła Bagienna. Na tej samej stacji od kilku lat znajduje się jedna z dwóch w Katowicach stacja ładowania Tesla Supercharger.

  • Nie przegap: Orlen z nową promocją na paliwa. Sama aplikacja nie wystarczy

Dostępny całodobowo obiekt wyposażono w dwa dystrybutory. Pierwszy o ciśnieniu 350 bar umożliwia tankowanie autobusów i samochodów ciężarowych. Ten o ciśnieniu 700 bar umożliwi tankowanie samochodów osobowych. W ciągu doby stacja może zatankować przykładowo 20 autobusów i 5 pojazdów osobowych – jej wydajność określana jest na minimum 630 kg wodoru.

Ze stacji tankowania wodoru w Katowicach korzystać będą przede wszystkim kierowcy autobusów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Niebawem na jej ulicach poruszać się będzie osiem wodorowych autobusów NesoBus, o których testach w tym mieście pisaliśmy w lutym tego roku.

Orlen stawia na wodór

Przypominamy, iż pierwszą ogólnodostępną stację wodorowa Orlen otwarto w czerwcu tego roku w Poznaniu. Tankuje się tam przede wszystkim autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Rok wcześniej uruchomiono stację wodorową w zajezdni autobusowej Wola Duchacka w Krakowie, która nie jest ogólnodostępna.

Kolejne stacje wodorowe w Polsce: w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie, będę oddawane do eksploatacji sukcesywnie w kolejnych latach. Do 2030 roku Grupa ORLEN planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Nissan i Honda łączą się. Pogłoski stały się faktem
ciekawostkipolskasamochody elektrycznesamochody wodorowe
Idź do oryginalnego materiału