W Czechach odkryto sporych rozmiarów cmentarzysko kultury z epoki brązu

menway.interia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat


Podczas prac przy budowie autostrady D35 w pobliżu Ołomuńca archeolodzy natknęli się na jedno z najważniejszych znalezisk związanych z kulturą Nitra w środkowych Morawach. Odkryte cmentarzysko, liczące ponad 130 grobów z epoki wczesnej epoki brązu, rzuca nowe światło na życie i obyczaje ludzi sprzed ponad 4 tys. lat.

Zespół archeologów z centrum archeologicznego w Ołomuńcu prowadził wykopaliska na trasie przyszłej autostrady D35. Ich prace zaowocowały odkryciem dwóch ważnych cmentarzysk, z których jedno jest największym znanym stanowiskiem pochówkowym kultury Nitra z wczesnej epoki brązu, datowanym na lata 2100-1800 p.n.e. Znalezisko to uważane jest już teraz za jedno z najważniejszych odkryć w badaniach nad tą kulturą.

Wśród 130 odkrytych grobów archeolodzy znaleźli szczątki ludzkie oraz liczne przedmioty, które niegdyś towarzyszyły zmarłym w podróży do zaświatów. W grobach znajdowały się m.in. ozdoby z miedzi, koraliki i igły z kości oraz kamienne groty strzał.

Reklama

Nietypowe obyczaje kultury Nitra

Badania prowadzone przez zespół Venduli Vránovej pozwalają na głębsze zrozumienie rytuałów pogrzebowych oraz życia codziennego ówczesnych mieszkańców. interesujące jest to, iż niektóre z grobów wykazują ślady pewnych manipulacji po śmierci, co sugeruje, iż nawet po pogrzebie przez cały czas przeprowadzano nad grobem skomplikowane rytuały.

Analiza grobów ujawniła także różnice w pochówkach mężczyzn i kobiet. Mężczyźni często byli grzebani wraz z kłami dzików oraz narzędziami myśliwskimi, podczas gdy kobietom towarzyszyły przede wszystkim metalowe ozdoby i koraliki z poroża.

Pokojowe współistnienie kultur

Odkryte cmentarzyska wskazują również na współistnienie dwóch różnych kultur - kultury Nitra oraz kultury ceramiki sznurowej. Co ciekawe, groby obu kultur znajdowały się blisko siebie, jednak nie zakłócały się nawzajem. Archeolodzy sugerują, iż mogło to świadczyć o wzajemnym szacunku między tymi społecznościami. Starsze groby były prawdopodobnie “oznaczane" kurhanami, co pozwalało młodszym pokoleniom zachować szacunek dla dawnych tradycji.

Znaleziska rozciągające się na tysiąclecia

W okolicy Křelov-Břuchotín archeolodzy odkryli także pochówki z czterech innych okresów, rozciągających się na ponad 3 tys. lat, od późnej epoki kamienia aż do IX wieku n.e., kiedy to w regionie obecni byli już Słowianie. Szczególnie interesujące były groby kultury ceramiki sznurowej, w których znaleziono bogate dary grobowe, w tym ceramikę i narzędzia z krzemienia.

Jednym z najbardziej znaczących odkryć był natomiast grób germańskiego wojownika z III wieku n.e., wyposażonego w tarczę i żelazną włócznię. Jest to jedyne podobne znalezisko na terenie Moraw. Zdecydowanie pomoże ono nakreślić bogatszy ryt militarnej historii regionu. W okolicy znaleziono również kilka grobów z akcesoriami typowymi dla kultury celtyckiej. Doskonale ukazuje to spore zmiany, jakie zachodziły w regionie na przestrzeni tysiącleci.

Teraz czas na głębszą analizę znalezisk

Prace terenowe prowadzone od sierpnia 2023 roku do kwietnia 2024 roku zakończyły się, ale jak podkreśla Vendula Vránová, teraz przed naukowcami najważniejszy etap - szczegółowa analiza odkrytych artefaktów i szczątków ludzkich. Badania laboratoryjne mają dostarczyć nowych informacji o wyglądzie, zdrowiu, diecie oraz relacjach genetycznych starożytnych mieszkańców regionu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Idź do oryginalnego materiału