Używany Hyundai Grandeur IV: koreański konkurent Toyoty Camry

4 godzin temu

Hyundai Grandeur – czyli komfort, mnóstwo miejsca i spory benzynowy silnik pod maską, cechy przez lata pożądane przez klientów w Stanach Zjednoczonych. Na naszym rynku wtórnym używany flagowiec Hyundaia to egzotyczna propozycja, ale warto dostrzec jej zalety, nie zapominając o wadach.

Hyundai Grandeur IV/Azera

  • lata produkcji: 2005-2011
  • ceny: od 11 500 zł

Dzisiaj klasa wyższa kojarzy się raczej z segmentem premium. Dawniej spore grono klientów szukało aut dużych i bardzo wygodnych, ale niekoniecznie imponujących wykończeniem czy stopniem zaawansowania technicznego. Ta część rynku do dzisiaj przetrwała w USA. I to właśnie z myślą o klientach z Ameryki Północnej powstał prezentowany model.

Grandeur jest dość miękki, ale nie „kanapowy”. Na autostradach nie ma uwag do jego stabilności. fot. Rafał Andrzejewski/Motor

Stworzony z myślą o USA

W USA nadano mu nazwę Azera, w Europie czy rodzimej Korei Południowej nazywał się Grandeur. Ale francuskojęzyczna nazwa mogła budzić kontrowersje w kraju nad Sekwaną. Dlatego tam również nazywano dużego Hyundaia Azera. Sprzedaż była słaba. Zabrakło prestiżu, wysokich lotów materiałów wykończeniowych, a ceny w Europie wcale nie były szczególnie atrakcyjne, mimo bogatego wyposażenia.

https://magazynauto.pl/uzywane/uzywany-lexus-ls400-ucf-10-11-pierwszy-i-jedyny-taki,aid,5013

To wcale nie znaczy, iż Grandeur nie ma poważnych atutów. Przestronnością może zawstydzać niektóre auta luksusowe. Jeździ się nim niezwykle komfortowo, a jednostki V6 są świetnie wyciszone. I imponują reakcjami na dodanie gazu, niezależnie od obrotów.

Trochę inne opinie zbierał diesel 2.2 CRDI powstały jeszcze we współpracy z włoską firmą VM Motori. Jest trwały, ale nie zachwyca dynamiką i spalaniem, a wyciszenie na tle V6 wypada blado. Jedynym plusem wysokoprężnych wersji może być dzisiaj niska cena zakupu.

Hyundai Grandeur IV: silniki, osiągi, spalanie Dane techniczne 3.3 V6 2.2 CRDi Silnik Pojemność skokowa Układ cylindrów/zawory Moc maksymalna Maks. moment obrotowy Osiągi Prędkość maksymalna Przyspieszenie 0-100 km/h Średnie zużycie paliwa
benzynowy turbodiesel
3342 cm3 2188 cm3
V6/24 R4/16
235 KM/6000 155 KM/4000
303 Nm/3500 343 Nm/1800
237 km/h 202 km/h
7,8 s 11,4 s
10,2 l/100 km 7,9 l/100 km

Egzemplarz medialny

Grandeur z naszych zdjęć może być znany śledzącym rodzimych youtuberów. Należy do twórcy znanego z kanału Złomnik, przez lata naszego redakcyjnego kolegi.

I niestety auto sprawiło sporo problemów. Podczas rozruchu zimnego silnika mocno hałasował łańcuch rozrządu. Cały układ wymieniono, ale nie przyniosło to poprawy. Dopiero trzecia rozbiórka silnika przez doświadczonego mechanika dała odpowiedź, skąd bierze się problem. Jednostka V6 musiała przejść w przeszłości remont. Splanowane głowice i być może blok sprawiały, iż fabryczny łańcuch okazał się odrobinę za długi, a hydrauliczne napinacze nie były w stanie skompensować luzu, dopóki nie wysunęła się następna zapadka blokująca napinacze podczas rozruchu.

Po uporaniu się z problemem duży Hyundai jeździ świetnie. Do tego zasilany LPG, porusza się stosunkowo tanio. Większość odmian V6 ma instalacje gazowe i użytkownicy nie narzekają. Trzeba jednak pamiętać, iż fabrycznie zaleca się kontrolę luzów zaworowych co 90 tys. km, ale w autach z LPG dwa-trzy razy częściej.

3.3 V6 imponuje elastycznością, ale nie grzeszy ekonomicznością. fot. Rafał Andrzejewski/Motor

Czasami słychać narzekania na hałasowanie (tylko na pojedynczych biegach) skrzyń automatycznych. Niepożądane dźwięki mogą też wydawać koła zmiennych faz rozrządu. Ale mimo to auta często pokonują olbrzymie przebiegi.

Zabezpieczenie antykorozyjne nadwozia nie jest złe. Są lepsi konkurenci, ale wiele japońskich modeli wypada gorzej. Zanotowano jednak wpadkę – w ramach akcji serwisowej Hyundai wymieniał klientom przednią ramę pomocniczą i belkę tylnego wielowahaczowego zawieszenia. Te elementy korodowały w szybkim tempie.

https://magazynauto.pl/uzywane/luksusowe-auta-uzywane-popularnych-marek-szansa-na-ciekawe-okazje-bo-na-segmencie-premium-swiat-sie-nie-konczy,aid,3995

Dzisiaj najpoważniejszym problemem Grandeura i Azery jest jednak słaba dostępność części. Te eksploatacyjne są, ale blacharskie, detale, elementy wyposażenia oraz mechaniczne (choćby zaciski hamulcowe) okazują się trudne do zdobycia. Często udaje się coś dopasować od Sonaty czy modelu Santa Fe.

1957

Hyundai Grandeur: historia modelu

  • 2005: 4. generacja modelu Grandeur zastępuje model oferowany w Europie jako XG, silniki 2.2 CRDI i 3.3 V6, w USA model nazywa się Azera (V6 3.3 i 3.8)
  • 2007: zmiany w tablicy przyrządów, debiut na rynku francuskim, ale pod nazwą Azera (2.2 CRDI i 3.3 V6)
  • 2010: model znika z Europy, w USA 3.3 V6 osiąga teraz 260 KM, a 3.8 V6 283 KM, pojawiają się tylne lampy w technologii LED i 6-biegowe skrzynie
  • 2011: debiut 5. generacji modelu Grandeur

1958

Używany Hyundai Grandeur: typowe usterki

  • Hałasujące napędy rozrządu w V6, mogą być zużyte, zdarzały się wadliwe napinacze
  • Wyjące skrzynie automatyczne (poza tym są trwałe, dużo lepsze niż w XG)
  • Psują się opuszczające się przy cofaniu lusterka, a także centralne zamki
  • Awarie kompresorów klimatyzacji
  • Korozja „sanek”, czasami nadkoli z tyłu

1956

Używany Hyundai Grandeur: sytuacja rynkowa

Hyundai Grandeur IV: orientacyjne ceny rynkowe (zł) Zakres cen Na co można liczyć 10 000-15 000 15 000-20 000 20 000-25 000
Zdarzają się diesle z dużymi przebiegami, ale popyt na nie jest w praktyce śladowy.
Benzynowe 3.3, z reguły z LPG. Stan dobry, ale przebiegi niemałe. Są też niezłe diesle.
3.3 V6 z małymi przebiegami, zdarzają się krajowe. Sporadycznie Azery 3.8 z USA.

Bardzo ograniczony wybór, ale można trafić na krajowe egzemplarze. Diesle są znacznie rzadsze, da się je kupić okazyjnie. Stan odmian 3.3 (i czasami 3.8) może być skrajnie różny. Nie warto skreślać wszystkich egzemplarzy z USA, niektóre przyjechały do Polski jako fabrycznie nowe.

Używany Hyundai Grandeur: podsumowanie

FOT. RAFAŁ ANDRZEJEWSKI/MOTOR

Limuzyna dla tradycjonalistów. Grandeur nikomu nie zaimponuje wyglądem, ale można go nabyć dość tanio, a przestronność i komfort są wysokich lotów. Jednak to propozycja dla świadomych użytkowników.

Ocena: 3/5

Idź do oryginalnego materiału