Używany Chevrolet Epica (2006-2012) – opinie, dane techniczne, typowe usterki

1 rok temu

Chevrolet Epica to dość interesująca próba stworzenia przez amerykańskiego producenta dużego, komfortowego, ale rozsądnie wycenionego rodzinnego sedana. Jakie są opinie o tym modelu?

Chevrolet ma na swoim koncie kilka ciekawych prób stworzenia aut z wyższych segmentów, ale w rozsądnie wycenionej, skromniejszej formie. Epica to jedna z prób Chevroleta na stworzenia dużej rodzinnej limuzyny i podobnie jak inne modele firmy, koncentruje się na korzystnym stosunku jakości do ceny. Epica oferuje przestrzeń rywalizującą np. z Fordem Mondeo za pieniądze Focusa, jest również dobrze wyposażona; bazowe modele posiadają klimatyzację, tempomat oraz felgi aluminiowe. Wydaje się, iż oferowanie takiej przestrzeni za niewielkie pieniądze to strzał w dziesiątkę, ale niestety szara i nudna kabina oraz kiepskie wrażenia z jazdy mogą skutecznie zepsuć zapał. Poznajmy to auto nieco bliżej i odkryjmy jego największe zalety oraz irytujące wady.

Konfiguracja z ciemniejszym lakierem prezentuje się nieco lepiej i nosi znamiona elegancji.

Używany Chevrolet Epica – wymiary, nadwozie

Chevrolet Epica to klasycznie wyglądający sedan o bardzo łagodnych, odrobinę napompowanych kształtach. Nie jest to stylistyczny majstersztyk i z pewnością będziemy w stanie bezproblemowo wtopić się w tłum. Ładnie narysowane światła przednie są chyba jedynym elementem, na który warto zwrócić uwagę. Poza tym mamy standardowy grill z odrobiną chromu, klasyczny zderzak, nieśmiałe przetłoczenie na drzwiach na wysokości klamek, oraz tylne klosze lamp z dwoma okrągłymi wkładami wewnątrz. Jest również chromowana listwa na klapie, która dodaje odrobiny elegancji, szczególnie w parze z nieco ciemniejszym lakierem. Ale jeżeli dodamy do wszystkiego srebrny lakier, niewielkie felgi, które giną w dużych nadkolach i w porównaniu do sporego nadwozia, dostaniemy zupełnie przeciętnie wyglądającego sedana klasy średniej. Chevrolet Epica mierzy 4804 mm długości, 1807 mm szerokości i 1449 mm wysokości. Rozstaw osi to 2700 mm.

Jasny lakier również może wyglądać nieźle, ale niewielkie felgi stalowe z kołpakami zdecydowanie psują odbiór całości.

Używany Chevrolet Epica – wnętrze, bagażnik

Wnętrze również nie prezentuje się specjalnie stylowo i elegancko, ale w odpowiednich wersjach i pod warunkiem, iż dany egzemplarz będzie zadbany, a o to niestety będzie dość trudno. Dlaczego? Wszędobylski, raczej tani plastik przeciętnej jakości. Nie jest wielką tajemnicą, iż producent musiał oszczędzać, aby zaoferować większą przestrzeń w konkurencyjnej cenie. Poza tym rozglądając się po wnętrzu widać, iż większość rozwiązań jest raczej prosta i przestarzała, ale z drugiej strony, widać tą przestrzeń i poczucie komfortu. W kabinie jest jasno, widoczność we wszystkich kierunkach jest całkiem dobra, chociaż duży zwis tylny i poziomo biegnąca linia bagażnika utrudnia parkowanie tyłem.

1 z 2
Jasna tapicerka oraz wstawki imitujące drewno to typowe zabiegi stylistyczne w amerykańskich autach.
Wersja z czarną tapicerką i srebrnymi wstawkami wygląda skromniej, ale w tym minimalizmie jest odrobina stylu.

Chevrolet Epica jest większy niż oferowany wówczas Opel Vectra, jego obszerna kabina zapewnia dużą swobodę i komfort, a przestrzeń na nogi dla pasażerów z tyłu jest szczególnie imponująca. Dodajmy do tego mało angażującą, ale bezproblemową jazdę, która wygładza większość nierówności na drodze, a rezultatem jest idealny rodzinny środek transportu, który sprawdzi się świetnie szczególnie do użytku na długich dystansach. Dzięki dużemu rozstawowi osi zapewniającemu odpowiednią ilość miejsca w kabinie, producentowi udało się również wygospodarować sporo miejsca w bagażniku – aż 480 litrów. O ile udało się zastosować nieingerujące w przestrzeń bagażową zawiasy i oparcie kanapy dzielone w stosunku 60:40, tak mnóstwo załamań boczków i nieregularne kształty zdecydowanie utrudniają ułożenie bagażu. No cóż, mamy do czynienia z sedanem, więc ten aspekt musi zejść na dalszy plan.

1 z 3
Fotele, jak to w amerykańskich autach, są obszerne i bardzo wygodne. Idealne na dalekie podróże.
Również na kanapie jest bardzo przyzwoicie, szczególnie na skrajnych miejscach.
Bagażnik być może jest pojemny, ale jego kształty są wyjątkowo nieregularne i utrudniają ułożenie bagażu.

Używany Chevrolet Epica – silniki

Pod maską Chevroleta Epici może pracować jeden z trzech silników. Bazą jest sześciocylindrowy rzędowy silnik 2.0 24V o mocy 143 KM i momencie obrotowym 195 Nm. Tak, to dość nietypowa konstrukcja, bowiem niewielka pojemność, sześć cylindrów i wolnossąca architektura pracy nie są spotykane zbyt często. Tak czy inaczej, w połączeniu z automatyczną skrzynią i napędem na przednią oś, silnik ten pozwala rozpędzić dużą Epicę od 0 do 100 km/h w czasie 11,8 sekundy, a prędkość maksymalna to 199 km/h. Ze skrzynią manualną osiągi są zdecydowanie lepsze, tj. niecałe 10 sekund do setki i 207 km/h prędkości maksymalnej. Średnie spalanie – około 9 l/100 km. Alternatywą jest większy, również sześciocylindrowy motor 2.5 24V o mocy 156 KM i momencie obrotowym 237 Nm. W takiej samej konfiguracji napędu, tj. przód i skrzynia automatyczna, sprint do setki zajmuje 9,9 sekundy, a prędkość maksymalna to 209 km/h.

Mocniejsza wersja benzynowa to interesująca propozycja, szczególnie dla kogoś, kto ceni kulturę pracy i elastyczność.

Jest także silnik wysokoprężny 2.0 VCDi 16V o mocy 150 KM i momencie obrotowym 320 Nm. W połączeniu z sześciostopniowym automatem (jest również dostępna 5-biegowa skrzynia manualna), przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 10,1 sekundy, prędkość maksymalna to 207 km/h, a średnie spalanie to około 7,6 l/100 km. Jak widać nie jest to specjalnie oszczędna jednostka, ale osiągami dorównuje mocniejszej benzynie.

Wersja wysokoprężna może nie zachwyca spalaniem, ale imponuje osiągami zbliżonymi do mocniejszej odmiany benzynowej.

Używany Chevrolet Epica – opinie użytkowników

Zalety

„Sporo przestrzeni i wrażenie komfortowej limuzyny w rozsądnej cenie”.

„Bogate wyposażenie już w standardzie”.

„Zaskakująco przestronne wnętrze i bardzo duży (choć niepraktyczny) bagażnik”.

„Bardzo atrakcyjne ceny na rynku wtórnym”.

Wady

„Jakość materiałów i stylistyka niektórych wersji (same szarości i twarde plastiki)”.

„Wygląd zewnętrzny również jest przeciętny i mało atrakcyjny.”

„Prowadzenie jest komfortowe i neutralne, ale nie daje zbyt wiele satysfakcji”.

„Trudno znaleźć naprawdę zadbany egzemplarz”.

Używany Chevrolet Epica – awaryjność, typowe usterki

Biorąc pod uwagę, iż Chevrolet Epica to auto idealne do pokonywania dłuższych dystansów, większość egzemplarzy może mieć spore przebiegi i dość wyeksploatowane wnętrze. Podczas jazdy próbnej warto dokładnie sprawdzić prowadzenie w zakrętach. Epica jest bardzo wrażliwa na nieprawidłowo napompowane przednie opony, ich stan oraz stan zawieszenia, więc jeżeli prowadzenie wydaje się niepewne, warto dokładnie sprawdzić stan wspomnianych elementów. Zgłaszano również problemy z chłodnicami oleju oraz nieszczelnymi układami klimatyzacji, zaś po znacznych przebiegach pojawiają się również kłopoty ze zużywającymi się tulejami tylnego zawieszenia. Co prawda Epica nie jest autem bezproblemowym, ale jego eksploatacja oraz serwis nie należy do drogich.

Warto dokładnie sprawdzić działanie automatycznej skrzyni biegów, aby uniknąć kosztownych napraw.

Używany Chevrolet Epica – gdzie jest numer VIN?

Numer VIN w Chevrolecie Epica znajduje się za szybą w lewym dolnym rogu, jak również na naklejce umieszczonej w dolnej części słupka B pod drzwiami kierowcy. Numeru VIN powinniśmy również szukać pod maską na tabliczce znamionowej umieszczonej na wzmocnieniu przednim oraz na ścianie grodziowej.

Używany Chevrolet Epica – sytuacja rynkowa, ceny

W dniu publikacji na serwisie OTOMOTO.pl umieszczonych było zaledwie kilkanaście ogłoszeń dotyczących używanego Chevroleta Epica. Przykładowo egzemplarz z 2008 roku z silnikiem 2.0 24V o mocy 143 KM i z przebiegiem 160 000 kilometrów to koszt około 16 000 złotych. Za około 10 000 złotych znajdziemy egzemplarz z 2006 roku z tym samym silnikiem i z przebiegiem 190 000 kilometrów.

Chevrolet Epica - lifting
1 z 2
Chevrolet Epica przed liftingiem (2006-2009)
Chevrolet Epica po liftingu (2009-2012)

Używany Chevrolet Epica – podsumowanie

Chevrolet Epica to nietypowa, rzadko spotykana, ale w tej cenie bardzo kusząca propozycja na dużego, komfortowego sedana na dalekie podróże. Nie jest to samochód specjalnie oszczędny i dynamiczny, ale odwdzięcza się sporym komfortem, niezłym wyposażeniem i niedrogą eksploatacją.

Polecamy inne nasze artykuły o używanych Chevroletach:

Używany Chevrolet Captiva (2006-2018) – opinie użytkowników

Używany Chevrolet Trax (2013-2022) – opinie użytkowników

Chevrolet Epica – wymiary, pojemność bagażnika
Dł./szer./wys. 480/180/144 cm
Rozstaw osi 270 cm
Pojemność bagażnika 480-b.d. l
Chevrolet Epica – dane techniczne, osiągi, spalanie Silnik 2.0 24V 2.5 24V 2.0 VCDi 16V
Pojemność 1993 cmł 2492 cmł 1991 cmł
Paliwo benz. benz. turbodiesel
Maks. moc 143 KM 156 KM 150 KM
Maks. moment 195 Nm 237 Nm 320 Nm
Przyspieszenie 0-100 km/h 9,9 s 9,9 s 9,7 s
Prędkość maks. 207 km/h 209 km/h 200 km/h
Śr. zużycie paliwa 8,2 l/100 km 9,3 l/100 km 6,1 l/100 km

Używany Chevrolet Epica – galeria

1 z 16
Chevrolet Epica - przód
Chevrolet Epica - przód
Chevrolet Epica - tył
Chevrolet Epica - tył
Chevrolet Epica - tył
Chevrolet Epica - bok
Chevrolet Epica - przód
Wersja z czarną tapicerką i srebrnymi wstawkami wygląda skromniej, ale w tym minimalizmie jest odrobina stylu.
Przyciski na kierownicy zdecydowanie ułatwiają obsługę podstawowych funkcji.
Klasyczne, analogowe zegary ze srebrną obwódką prezentują się dość estetycznie.
Deska rozdzielcza nie grzeszy stylistyką i nowoczesnymi rozwiązaniami, ale jest wygodna i prosta w obsłudze.
Prosta obsługa i nienaganna ergonomia to spora zaleta tego modelu.
Automatyczna skrzynia biegów to niemal oczywisty wybór do tego auta, ale trzeba pamiętać, iż takie rozwiązanie zdecydowanie ogranicza osiągi - sprint do setki jest niemal dwie sekundy dłuższy.
Szerokie, obszerne i miękkie fotele z dość przeciętnym trzymaniem bocznym, ale w tym modelu to nie przeszkadza.
Obszerna i szeroka kanapa pomieści trzy dorosłe osoby, choć pasażer siedzący w środku może mieć niewielki problem z umieszczeniem stóp (niewielki tunel środkowy.
Bagażnik nie jest atutem tego modelu. Jest dość pojemny, ale trzeba się nakombinować, aby dobrze rozłożyć bagaż.
Idź do oryginalnego materiału