W ostatnim czasie na stronie „Polski Obserwator” pojawił się artykuł pod tytułem „UE ustala maksymalny wiek kierowcy. Wielka zmiana w przepisach w 2025 roku”. Brzmi poważnie, ale czy faktycznie tak jest? Po analizie okazuje się, iż treść artykułu nie potwierdza tej tezy. W rzeczywistości Unia Europejska nie narzuca żadnego sztywnego limitu wiekowego dla kierowców.
Fałsz
Więcej o naszym systemie oceniania:
Czy UE faktycznie planuje wprowadzić limit wiekowy dla kierowców?
Kwestia ograniczeń wiekowych dla kierowców co jakiś czas wraca do debaty publicznej. Nagłówek artykułu może sugerować, iż UE chce ustalić maksymalny wiek kierowcy, ale to nieprawda. Aktualnie nie ma ani jednolitych przepisów unijnych w tej sprawie, ani planów ich wprowadzenia. Regulacje dotyczące starszych kierowców różnią się w zależności od kraju i koncentrują się na indywidualnej ocenie umiejętności prowadzenia pojazdów zamiast wprowadzania odgórnych ograniczeń. W tekście pojawia się stwierdzenie, jakoby niektóre państwa sąsiadujące z Francją wprowadziły już górną granicę wiekową kierowców, co również jest nieprawdą.
Czy w Unii Europejskiej starsi kierowcy muszą się badać?
Autorka tekstu twierdzi, iż w Hiszpanii i we Włoszech wprowadzono obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców, którzy ukończyli 70 lat, jednak jest to nieprecyzyjna informacja. Co prawda Parlament Europejski jednoznacznie odrzucił propozycję przymusowych badań kierowców przekraczających pewien wiek, uznając ją za potencjalną dyskryminację osób starszych, jednak każde państwo członkowskie UE ma własne przepisy dotyczące odnawiania uprawnień do prowadzenia pojazdów, a co za tym idzie – konieczności wykonywania badań lekarskich. Na przykład w Hiszpanii kierowcy muszą odnawiać prawo jazdy co 10 lat, a po ukończeniu 65 lat – co 5 lat. We Włoszech natomiast przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne i stopniowo skracają okres obowiązkowych badań lekarskich do 2 lat po 80. roku życia.
Podsumowanie
Nagłówek artykułu sugerujący, iż UE zamierza narzucić maksymalny wiek kierowcy, jest niezgodny z faktami. Unia Europejska nie wprowadziła takiego przepisu, a regulacje dotyczące kierowców są ustalane indywidualnie przez każde państwo.
Źródła
Komisja Europejska: https://road-safety.transport.ec.europa.eu/road-safety-member-states/driving-licence-member-states/driving-licence-models_en
Bezprawnik: https://bezprawnik.pl/starsi-kierowcy/