Tych urządzeń nie podłączaj do przedłużacza. Eksperci ostrzegają

6 godzin temu

Wiedza Polaków z zakresu elektryki jest raczej skromna i trudno się temu dziwić. Konsumenci niespecjalnie lubią zagłębiać się w specyfikacje techniczne produktów, co niestety często prowadzi do ich uszkodzenia. Przedłużacze i listwy zasilające są dostępne w każdym domu, ale niektórych urządzeń nie powinno się do nich podłączać. Czego nie podłączać do przedłużacza lub listwy zasilającej?

Czego nie podłączać do przedłużacza?

Przedłużacze i listwy zasilające są akcesoriami o wiele bardziej skomplikowanymi, niż wydaje się to przeciętnemu ich użytkownikowi. Podstawowym parametrem tych sprzętów jest maksymalne obciążenie, jakimi można je poddawać. Co ciekawe, maksymalne obciążenie zmienia się w sytuacji, gdy przedłużacz jest zwinięty! Kupując przedłużacz lub listwę zasilającą zawsze sprawdź maksymalne obciążenie, bo to w największym stopniu determinuje, czego do niego nie należy podłączać.

Elektrycy apelują, aby dla własnego dobra nie podłączać do przedłużaczy urządzeń o wysokim poborze mocy. Na czele listy znajdują się popularne w polskich domach air fryery (frytkownice beztłuszczowe) mikrofalówki oraz lodówki, a także wybrane inne urządzenia AGD – czajniki bezprzewodowe, piekarniki oraz grille. Jakie są inne urządzenia w domu o wysokim poborze mocy? Zmywarki, pralki, zamrażarki i klimatyzacje – ich także nie powinno podpinać się do przedłużaczy, a najlepiej bezpośrednio do ściany. o ile podepniesz je do przedłużacza lub listwy, zadbaj o akcesoria o odpowiednich parametrach i nie podłączaj zbyt wielu urządzeń o wysokiej mocy na raz.

Nie zwijaj przewodu listwy zasilającej ani przedłużacza w taki sposób. | Źródło: mat. własny

Tanie przedłużacze, które Polacy wprost uwielbiają, nierzadko mają kilka złączy, a obsługują maksymalną moc niższą niż 1500 W. Przykładowo, niektóre czajniki bezprzewodowe cechuje pobór mocy na poziomie ponad 2000 W.

Nie podłączaj także przedłużacza do przedłużacza. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy to przez nieuwagę lub niewiedzę do jednego „przeciążonego” akcesorium podepniesz kolejne „obciążone”, przekraczając znacząco maksymalne obciążenie.

Lepiej dmuchać na zimne

Dobrej klasy przedłużacze i listwy zasilające mają odpowiednie zabezpieczenia. Te najtańsze ulegną błyskawicznemu przegrzaniu lub innej awarii, mogącej skutkować pożarem lub uszkodzeniem podpiętych doń urządzeń.

Najlepiej uważajcie, nie kupujcie najtańszych akcesoriów, sprawdzajcie ich parametry i… rozwijajcie zwinięte przewody.

Samochód spalinowy dla dziecka? Polacy stworzyli Alpha Junior

Źródło: mat. własny

ciekawostki
Idź do oryginalnego materiału