Tu za brak winiety trzeba zapłacić 1000 euro! Ile wynoszą mandaty za brak winiet w Europie?

15 godzin temu
W sezonie wakacyjnym chętnie podróżujemy nie tylko po kraju, ale też za granicą. W wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłat za korzystanie z dróg znajdujących się na terenie danego kraju. A co jeżeli zapomnimy zapłacić? Jakiej wysokości mandat za brak winiety grozi w państwach europejskich? Sprawdzamy.
Podczas planowania podróży najczęściej skupiamy się na tym, co należy włożyć do walizek i może zdarzyć się, iż w poczuciu wakacyjnej beztroski zapomnimy o innych sprawach organizacyjnych. Brak winiety może nieść bardzo dotkliwe konsekwencje, które niestety odbiją się na zawartości naszego portfela. Dla przykładu - wysokość grzywny za brak ważnej winiety w Słowenii może wynosić choćby 800 euro! Jakiej wysokości mandaty grożą podróżnym w innych krajach europejskich?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?


Winiety - gdzie można nabyć? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Osoby podróżujące za granicę mają kilka możliwości zakupu winiety. Jeszcze kilka lat temu winiety miały formę naklejki, którą należało umieścić na przedniej szybie samochodu. W niektórych krajach przez cały czas są one sprzedawane (najczęściej na stacjach benzynowych znajdujących się w pobliżu granicy), jednak zdecydowanie popularniejsze są e-winiety. Można je zakupić online, najlepiej na kilka dni przed podróżą. Kupując winietę, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:


rodzaj pojazdu - są różne warianty dla różnych kategorii pojazdów
czas ważności winiety


W niektórych krajach winiety można nabyć w automatach, choć jest to coraz rzadziej spotykane. Bardzo istotne jest dokładne wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu - pomyłka może zostać uznana za równoznaczną z brakiem opłaty.


Mandat za brak winiety - Czechy
Przyjrzyjmy się, jak wysoki (w wybranych krajach europejskich) jest mandat za brak winiety. Czechy wprowadziły dotkliwe kary dla zapominalskich kierowców. Grzywna może wynosić choćby do 20 000 CZK (ok. 3500 zł), jednak w praktyce najczęściej wystawiany jest mandat na kwotę 5 000 CZK (ok. 870 zł).
Mandat za brak winiety - Słowacja
Jak widać z powyższego, nasz budżet może bardzo odczuć sytuację, kiedy zostanie na nas nałożony mandat za brak winiety. Słowacja - podobnie jak wiele innych państw - korzysta z zaawansowanego systemu elektronicznego, dzięki czemu monitoring kierowców korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu, jest bardzo skuteczny. Kara za brak winiety może dochodzić do choćby 600 euro. zwykle wystawiany jest jednak mandat na kwotę 150 euro, a opłacenie w ciągu 15 dni zmniejsza jego kwotę na 100 euro.


Mandat za brak winiety - Litwa
Jak dotkliwy może być mandat za brak winiety? Litwa - w zależności od okoliczności - karze kierowców grzywnami w przedziale od 200 do choćby 1000 euro. Warto zaznaczyć przy okazji, iż wysokość mandatów znacznie przewyższa opłaty za przejazd, więc nieposiadanie winiety może być bardzo ryzykowne.
Mandat za brak winiety - Austria
A jak z kierowcami obchodzi się Austria? Mandat za brak winiety w tym kraju (podobnie jak w innych) jest uzależniony m.in. od rodzaju pojazdu. Kara za brak winiety dla samochodów osobowych wynosi zwykle 120 euro, natomiast w przypadku motocykli jest to połowa tej kwoty.
Mandat za brak winiety - Węgry
Czy wiesz, który kraj znajduje się w czołówce państw wystawiających największą ilość mandatów za brak winiety? Węgry wiodą tutaj prym wraz z takimi państwami, jak Austria i Belgia. Brak opłaty za przejazd może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości ok. 16 000 forintów (ok. 170 zł).
Mandat z Węgier za brak winiety - zapłać jak najszybciej
Warto wiedzieć, iż mandat z Węgier za brak winiety najlepiej zapłacić jak najszybciej, ponieważ obowiązuje system dwóch stawek. Po upływie 60 dni kwota grzywny może wzrosnąć choćby czterokrotnie, co pozostało bardziej dotkliwe dla portfela.


Po jakim czasie przychodzi mandat za brak winiety?
Kierowcy, którzy przejeżdżają przez teren danego kraju bez wcześniejszego uiszczenia opłaty, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Skuteczność kontroli drogowych jest na bardzo wysokim poziomie, czego zasługą są m.in. rozbudowane systemy kamer znajdujących się przy autostradach. Dokonują one odczytu numerów rejestracyjnych, które następnie przekazywane są do bazy i w ten sposób następuje weryfikacja, czy przejazd został opłacony.
Po jakim czasie przychodzi mandat za brak winiety przy tego rodzaju kontroli? Czasem może się wydawać, iż sprawa jest już przeterminowana i tym razem "się upiekło", jednak w rzeczywistości może upłynąć kilka tygodni, a choćby miesięcy, zanim do kierowcy dotrze mandat. Wynika to z konieczności pozyskania danych właściciela danego auta, co w przypadku pojazdów na zagranicznych numerach może zająć sporo czasu. W przypadku kontroli przez policję lub inspekcję drogową, mandat wystawiany jest od razu.
Zobacz też: To nie Biały Dom w USA. Polskie uzdrowisko wygląda spektakularnie nie tylko na zdjęciach
Idź do oryginalnego materiału