Zasady obowiązujące kierowców w trakcie zatrzymania do kontroli policyjnej opisane zostały w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W dokumencie dokładnie określono, do czego zobligowane są osoby znajdujące się w kontrolowanym pojeździe. Jakie kary grożą zatem za ignorowanie poleceń funkcjonariuszy? Kwota nie należy do najniższych.
REKLAMA
Zobacz wideo 5000 zł kary za popisy na parkingu w Fordzie Mustangu
Kontrola drogowa w 2025 roku. Dwie ręce na kierownicy to podstawa
Jak informuje serwis Autokult, kontrolę drogową może przeprowadzać nie tylko policjant. Uprawnieni są do tego również strażnicy gminni, miejscy, leśni, funkcjonariusze Straży Parku oraz osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Warto jednak zaznaczyć, iż wszystkie osoby, z wyjątkiem policjantów, muszą posiadać specjalne upoważnienie do zatrzymania pojazdu. W trakcie kontroli kierowca jest zaś zobowiązany do wykonywania konkretnych poleceń oraz przestrzegania podstawowych zasad. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ruchu drogowego, w przypadku gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego bądź motoroweru, kierowca ma obowiązek:
zatrzymać pojazd,
trzymać ręce na kierownicy,
pozostać w środku, chyba iż kontrolujący zażąda, aby wysiadł.
Jak informuje portal Policja.pl, w myśl przepisów dotyczących kontroli drogowych, które obowiązują już od 7 listopada 2019 roku, ignorowanie poleceń dotyczących trzymania rąk na kierownicy lub nieopuszczania pojazdu grozi mandat w wysokości 500 złotych. Na polecenie kontrolującego kierujący pojazdem jest zobowiązany również:
wyłączyć silnik pojazdu,
włączyć światła awaryjne.
Co może kierowca podczas kontroli drogowej? W grę wchodzi zażalenie do prokuratora
KPP Koło informuje zaś, iż - zgodnie z przepisami - kontrolowany uczestnik ruchu drogowego ma natomiast prawo do:
złożenia zażalenia do adekwatnego miejscowo prokuratora na sposób przeprowadzenia czynności dokonanych przez policjanta,
odmowy przyjęcia mandatu karnego,
żądania okazania legitymacji służbowej policjanta wykonującego wobec niego czynności,
żądania okazania nagrania lub wyniku pomiaru urządzeń kontrolno- pomiarowych oraz do żądania okazania kopii świadectwa legalizacji tych urządzeń,
żądania przeprowadzenia powtórnego badania urządzeniami elektronicznymi, badania krwi lub moczu w celu ustalenia zawartości alkoholu, lub środka działającego podobnie do alkoholu oraz sporządzenia przez policjanta protokołu z przebiegu badania urządzeniami elektronicznymi.
Warto również pamiętać, iż od kilku lat kierowca zatrzymanego pojazdu musi również umożliwić osobie kontrolującej weryfikację komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.