Przy projektowaniu samochodów Skoda kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój i stosowanie się do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym. W myśl tych działań fotele w autach z elektrycznej rodziny Enyaq mogą zostać obite skórą garbowaną przy pomocy ekstraktu z liści oliwnych.
Zrównoważona tapicerka jest tworzona przy użyciu dwóch materiałów: skóry, która trafiłaby na wysypisko jako odpad przemysłu mięsnego, oraz liści drzewa oliwnego, przeznaczonych do spalenia po zbiorze oliwek. Należy podkreślić, iż żadne drzewo nie jest w tym celu wycinane.
Specjalny proces produkcji odbywa się bez użycia chemikaliów, które są zwykle wykorzystywane do garbowania skóry. Zamiast tego stosowany jest specjalny ekstrakt z liści drzew oliwnych, zawierających substancję wytwarzaną przez rośliny w celu odstraszania szkodników. Proces produkcji ekstraktu przypomina zaparzanie herbaty i spełnia najsurowsze kryteria określone przez przemysł spożywczy.
– Kiedy zaczynamy opracowywać nowy model, zawsze staramy się innowacyjnie podejść do każdego szczegółu i komponentu. Oczywiście priorytetowo traktujemy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie produkty i materiały, których używamy, muszą spełniać najwyższe standardy – począwszy od wstępnych rysunków, wyboru tworzyw i optymalizacji rozwiązań technicznych, aż po końcowe fazy testów i dopuszczenie do sprzedaży przez zespół do spraw jakości – powiedział Johannes Neft, członek zarządu Skody odpowiedzialny za rozwój techniczny.
Do wytworzenia ekstraktu do garbowania skóry pokrywającej fotele jednej Skody Enyaq potrzeba około 215 000 liści. Powstały w ten sposób produkt Olivenleder® spełnia wszystkie wymagania jakościowe producenta samochodów w zakresie trwałości, wyglądu i wrażenia dotykowego materiału. Zostało to zweryfikowane w testach maszynowych oraz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów.
– Współpracujemy z partnerami, którzy podzielają naszą pasję i wizję przyszłej mobilności, zmniejszając przy tym negatywny wpływ na środowisko. Ekologiczny proces garbowania jest dobrym przykładem naszej dbałości o każdy detal. Podążanie w kierunku ekologicznej przyszłości jest głęboko zakorzenione w DNA Skody – dodał Karsten Schnake, członek zarządu Skody ds. zakupów.
Skóra garbowana ekstraktem z liści oliwnych to tylko jeden z wielu przykładów przyjaznych dla środowiska materiałów i procesów, które Skoda stosuje w swoich autach. Na przykład tapicerkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu można znaleźć nie tylko w Enyaqu, ale również w kompaktowym SUV-ie Karoq, dla którego oferowana jest tkanina wykonana w 70% z butelek PET pochodzących z recyklingu. Plany firmy na przyszłość zakładają, iż cała naturalna skórzana tapicerka w jej samochodach będzie produkowana w sposób wyjątkowo przyjazny dla środowiska.
Proces ekologicznej produkcji skórzanej tapicerki prezentuje krótki film (można przetłumaczyć napisy na język polski):