Plany prywatnej spółki autostradowej na okres po koncesji

1 tydzień temu

180,5 mln zł – to kwota, która trafi do akcjonariuszy spółki giełdowej Stalexport Autostrady zgodnie z uchwałą czerwcowego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.

Decyzja dotyczy podziału zysku za rok obrotowy 2025 i wypłaty dywidendy. W trakcie zgromadzenia wybrano także skład Rady Nadzorczej. Przyjęta uchwała potwierdza utrzymanie przez spółkę polityki zapewnienia regularnego zwrotu z kapitału akcjonariuszom.

Dzień dywidendy ustalono na 15 czerwca br.

– Mimo zbliżającego się terminu wygaśnięcia koncesji na eksploatację odcinka autostrady A4 Katowice–Kraków, co nastąpi w marcu 2027 r., spółka zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowej praktyki dywidendowej. W ocenie zarządu organizacja posiada w tej chwili stabilną sytuację finansową oraz wysoką płynność pozwalającą na zabezpieczenie bieżącej działalności oraz dalszego funkcjonowania spółki. Kończąca się koncesja wymaga od nas dostosowania naszego modelu działania do potrzeb i realiów rynkowych dla każdej ze spółek Grupy. Obecną sytuację finansową i majątkową spółki oraz potwierdzone doświadczanie w sektorze infrastruktury traktujemy jako istotny punkt wyjścia do określenia obszarów aktywności w kolejnych latach – mówi Andrzej Kaczmarek, prezes Stalexport Autostrady SA.

Dzień dywidendy ustalono na 15 czerwca br., natomiast wypłata dywidendy z zysku za 2025 rok dla akcjonariuszy spółki Stalexport Autostrady została zaplanowana na 18 czerwca br. Kwota ta wyniesie 0,73 zł na jedną akcję.

Podsumowanie sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady SA na koniec 2025 r.

Podczas zgromadzenia wybrano także 7-osobowy skład Rady Nadzorczej XII kadencji. Nowy skład organu nadzorczego będzie wspierał spółkę w nadchodzącym okresie, wymagającym dostosowania operacyjnego spółki i Grupy po 2027 roku.

W raportach przedstawionych akcjonariuszom podsumowano sytuację finansową Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. na koniec 2025 r.:

  • Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku 2025: ok. 797,6 mln zł,
  • Przychody operacyjne: ok. 641 mln zł (w tym 628,5 mln zł z poboru opłat na A4),
  • EBITDA: 204,6 mln zł.

Według danych spółki w ub. roku udział państwa w zyskach z odcinka Katowice–Kraków wyniósł rekordowe 226 mln zł, a łącznie w latach 2016–2025 Skarb Państwa pozyskał z tytułu koncesji blisko 1 mld zł.

Kluczowym wyzwaniem dla spółki pozostaje kontynuowanie działalności po zakończeniu umowy na modernizację i zarządzanie autostradą A4.

– Spółka zamierza bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą, prowadząc projekty o charakterze nieruchomościowym na posiadanych nieruchomościach czy wdrażając rozwiązania technologiczne dla transportu (nowoczesne zastosowania technologii videotollingu).Będziemy też bacznie się przyglądać nowym projektom PPP oraz innym w sektorze infrastruktury, w tym w szczególności dot. infrastruktury podwójnego przeznaczenia tj. dla celów cywilnych i wojskowych (tzw. dual-use) – mówi Andrzej Kaczmarek.

Stalexport Autostrady SA jest spółką infrastrukturalną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, której podstawowa działalność obejmuje zarządzanie i eksploatację koncesyjnego odcinka autostrady A4 Katowice–Kraków realizowaną poprzez spółkę zależną Stalexport Autostrada Małopolska SA. Jej większościowym akcjonariuszem jest włoska grupa infrastrukturalna Mundys, globalny operator aktywów transportowych, podczas gdy pozostała część akcji znajduje się w wolnym obrocie giełdowym.

Więcej: https://www.stalexport-autostrady.pl/pl/
Wszystkie autostrady będą płatne: https://www.youtube.com/shorts/KJjwhVYovZU
Idź do oryginalnego materiału