18-kilometrowa obwodnica Głogowa będzie drogą dwujezdniową klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Przebiegnie nowym śladem, ominie miasto od zachodu, przejdzie też przez gminy Radwanice, Żukowice, Kotla i Głogów. Zacznie się na rondzie węzła Głogów Zachód (przecięcie z S3 i DK12), a zakończy włączeniem do DK12 w Starych Serbach.
Powstanie most przez Odrę, który wyprowadzi ruch z centrum miasta, wybudowane będą wiadukty w ciągu i nad drogą główną (w tym z przejściami dla zwierząt średnich i dużych) oraz przepusty (również z przejściami dla zwierząt małych). Przebudowane zostanie rondo na węźle Głogów Zachód.
Zaplanowano budowę czterech węzłów:
- Nielubia, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 298 w kierunku Kłobuczyna i DK12 w kierunku Głogowa,
- Słone, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 292 Nowa Sól – Głogów,
- Głogów Lotnisko, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 321 Przyborów – Grodziec Mały,
- Serby, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 319 Stare Strącze – Głogów.
Realizację obwodnicy Głodowa w formule projektuj i buduj przewidziano na lata 2025–2028. Zadanie wykona Strabag za 798 mln zł. Trasa poprawi przepustowość układu komunikacyjnego, będzie też częścią połączenia nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5.
Obwodnica Głogowa będzie jedną z siedmiu w woj. dolnośląskim realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Przeczytaj także: Oświęcim. Otwarto pierwszą część obwodnicy