Mercedes przechodzi od słów do czynów. W Jaworze wbito łopatę pod budowę nowej fabryki samochodów niemieckiej marki w Polsce. To rozbudowa kompleksu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To tam gigant ze Stuttgartu od 5 lat produkuje silniki i baterie do swoich aut hybrydowych. Teraz na Dolnym Śląsku będą powstawać też kompletne samochody.
Jakiego rodzaju Mercedes powstanie w Polsce?
Inwestycja w Polsce jest kluczowa dla przyszłości marki Mercedes-Benz, ponieważ dotyczy przyszłościowego sektora elektromobilności. Będą tam powstawać lekkie samochody dostawcze niemieckiej marki, jakich pełno widzimy na drogach, np. we flocie firm kurierskich. Elektryczne vany z Polski powstaną na nowej, modułowej, elastycznej i skalowalnej architekturze elektrycznej VAN.EA (Mercedes-Benz Van Electric Architecture).
– Dołączając do naszej globalnej sieci produkcyjnej w Europie, z zakładami w Niemczech i Hiszpanii, planowana w Polsce fabryka podkreśla ciągłą transformację, aby uczynić naszą sieć bardziej wydajną, elastyczną i ukierunkowaną na elektryczną przyszłość mobilności. Nowoczesne technologie zostaną wdrożone na liniach produkcyjnych, aby budować wysokiej jakości samochody dostawcze premium dla naszych klientów, w oparciu o architekturę VAN.EA – mówi Francesco Ciancia, szef Mercedes-Benz Vans Operations.
Platforma VAN.EA znajdzie zastosowanie we wszystkich nowo opracowanych samochodach dostawczych Mercedesa, począwszy od 2026 r. Za 2 lata elektryczne dostawczaki mają mieć 20-procentowy udział w procesie produkcyjnym. W 2030 r. ten odsetek ma wynosić aż 50 proc. Wówczas vany Mercedesa mają też osiągnąć czwarty poziom zdolności jazdy autonomicznej. Pierwsze dostawcze Mercedesy z Polski będą ją mieć na poziomie drugim.
Polska fabryka bez energii z węgla
Zakład w jaworskim „Invest Parku” (wchodzi w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) będzie wyznaczać światowe standardy w zakresie produktywności, zoptymalizowanych procesów i zrównoważonego rozwoju. Zapotrzebowanie na energię elektryczną i ogrzewanie pokryją w całości źródła odnawialne. Wykorzystane zostaną do tego takie fotowoltaika, energia wiatrowa, pompy ciepła i energia geotermalna. Tylko na rezerwy w godzinach szczytu planuje się wykorzystać niewielką ilość biogazu.
– Po symbolicznej ceremonii wbicia łopaty rozpoczniemy transformację naszego zakładu w Jaworze. Wraz z wysoko wykwalifikowanym zespołem i naszymi lokalnymi partnerami biznesowymi. Świętując ten kamień milowy, chcielibyśmy podziękować władzom miasta i regionu oraz instytucjom za owocną współpracę. Z niecierpliwością czekamy na dalsze przyspieszenie rozwoju tego ważnego zakładu produkcyjnego – mówi Sebastian Streuff, szef projektu Mercedes-Benz Vans w Jaworze.