
Na tylnych szybach lub klapach niektórych samochodów pojawiają się czasem tajemnicze napisy. Jedynym z nich jest READY napisane charakterystyczną czcionką. Co oznacza ten napis i w jakim celu jest naklejany?
Samochód często jest nie tylko przedmiotem, który umożliwia nam przemieszczanie się z punktu A do B. Często auto jest staje się także w pewnym sensie słupem ogłoszeniowym, który często manifestuje poglądy albo zainteresowania właściciela. Stąd różnego rodzaju szybowce na tylnej klapie, symbole ryby czy charakterystyczny kształt toru wyścigowego Nurburgring.
Co oznacza napis READY na aucie?
Jedynym z taki symboli, które są łatwe do rozszyfrowania dla wtajemniczonych, a nie do końca jasne dla postronnych jest napis READY na tylnej klapie lub szybie. Taki napis, wykonany jest charakterystyczną, nieco kanciastą czcionką.
Co on oznacza? Napis READY nawiązuje do starych, ośmiobitowych komputerów. Takim właśnie napisem witały swoich użytkowników komputery z lat 80-tych takie jak Atari czy Commodore. Należy się więc domyślać, iż właściciel takiej naklejki był dawniej właścicielem takiego urządzenia i dobrze go wspomina. Możliwe też, iż jest fanem retrokomputerów. Czcionka natomiast nawiązuje do charakterystycznej 8-bitowej grafiki – z powodu niskiej rozdzielczości wszystkie piksele z jakich składał się obraz były wyraźnie widoczne.

Atari XL/XE – retrokomputer z lat 80-tych
Atari XL/XE (800XL, 65XE, 130XE, 800XE) to domowe komputery produkowane przez firmę Atari w latach 80-tych XX wieku. Pierwszy z nich (800XL) był drugi model w serii ośmiobitowych komputerów Atari. Oferował wiele nowych funkcji i rozszerzeń w porównaniu z poprzednim modelem Atari 400/800.
Atari 800XL/65XE były wyposażone w procesor MOS 6502 (1.76 MHz) i 64 kilobajty RAM. Komputer ten oferował także możliwość podłączenia do telewizora, co umożliwiało korzystanie z niego jako konsoli gier. Oprogramowanie dostarczane było na kasetach magnetofonowych lub dyskietkach.

Popularność serii XL/XE w dużej mierze wynikała z jego stosunkowo niskiej ceny i łatwego użytkowania. Biblioteka programów była bardzo rozbudowana i obejmowała wiele rodzajów oprogramowania, w tym gry, programy edukacyjne i biznesowe.
Chociaż komputery z serii Atari XL/XE były produkowane w latach 80. XX wieku, ich popularność i kultowy status w dzisiejszych czasach jest przez cały czas silny. Emulatory i biblioteki systemu dla 8-bitowych Atari są przez cały czas rozwijane i używane przez entuzjastów komputerów z tamtego okresu, a wiele gier i programów z tej ery jest przez cały czas dostępnych na rynku.