Motopodsumowanie tygodnia #74 – Lamborghini zmienia logo, jazda Passatem B9, Kia i Volvo z nagrodami, Mercedes z rekordem, a Xiaomi idzie na cenową wojnę

9 miesięcy temu

Kolejne motopodsumowanie. Nowe modele, auta wchodzące do salonów, dane rynkowe, technika, statystyki, wszystko w kompaktowej niemęczącej formie.

Lamborghini zmienia logo

Po ponad 20 latach legendarna marka z Sant’Agata Bolognese uznała, iż czas odnowić swoje logo. Bez obaw, rozjuszony byk wciąż jest. Zmiana jest subtelna, interesujące czy ją w ogóle dostrzegacie. Nowe logo powyżej.

Volkswagen Passat Elegance eTSI 1.5 150 KM (fot. Dariusz Hałas / iMagazine.pl)

Pierwsze jazdy najnowszą generacją VW Passata

Miałem okazję wypróbować najnowszego Volkswagena Passata. Niemiecka marka zorganizowała krótkie jazdy testowe po Warszawie. Podobno to ostatnia generacja tego modelu jaka jest planowana, auto jest większe, przestronniejsze i oczywiście nowocześniejsze. Więcej informacji w odrębnym materiale:

Ostatni Volkswagen Passat – pierwsze jazdy

BMW Neue Klasse będą jeżdżącymi powerbankami

Modele BMW Neue Klasse, których premierę zaplanowano na 2025 r. (pisałem o Neue Klasse bezpośrednio po światowym debiucie w Monachium), będą w stanie magazynować energię elektryczną i pełnić funkcję gniazdka elektrycznego. Będą wyposażone w tzw. technologię ładowania dwukierunkowego, która umożliwia zarówno przyjmowanie, jak i dostarczanie energii elektrycznej. Auta mają na początku obsługiwać tryb Vehicle to Home, czyli dostarczać energię elektryczną z własnych akumulatorów do domu właściciela auta, następny etap, wymagający również rozwoju sieci energetycznych to tryb Vehicle to Grid, kiedy to auto może pełnić rolę stabilizatora sieci energetycznej oddając jej niepotrzebną w danym momencie energię, wreszcie w trybie Vehicle to Load, energia zgromadzona w pojeździe może być wykorzystana do zasilania różnych urządzeń podłączanych bezpośrednio do auta.

KIA EV9 GT-line (fot. Dariusz Hałas / iMagazine)

Kia EV9 Światowym Samochodem Roku 2024

Ten potężny SUV zdobył wygrał właśnie tegoroczne rozdanie World Car Awards. Kia EV9 odniosła dwa zwycięstwa w konkursie World Car Awards 2024, zdobywając jednocześnie tytuł Światowego Samochodu Roku 2024 i Światowego Auta Elektrycznego. Ten elektryczny SUV to istny magnes na nagrody. Od chwili debiutu EV9 sięgnęła m.in. po tytuł:

  • Car of the Year 2024 w konkursie Women’s Worldwide Car of the Year
  • 2024 North American Utility Vehicle of the Year
  • Car of the Year w Wielkiej Brytanii
  • Niemiecki Luksusowy Samochód Roku 2024
  • Samochód Rodzinny w konkursie Złota Kierownica 2023
  • Gold Award w konkursie Good Design Awards
  • Rodzinny Samochód Roku według TopGear

Nie dziwię się, ja prezentowałem wam ten pojazd w poprzednim numerze iMagazine. To naprawdę duże auto, zmieści znacznie więcej nagród.

Volvo EX30 (fot. Volvo)

Volvo EX30 najlepszym samochodem miejskim 2024 roku na świecie

Pozostajemy w temacie nagród. Kolejny laur zebrał pojazd, którym nie tak dawno miałem okazję podróżować przy okazji pierwszych jazd testowych. O szczegółach przeczytacie w najbliższym wydaniu iMagazine. Tutaj tylko wspomnę, iż model ten zdobył właśnie prestiżową nagrodę w konkursie World Car of The Year 2024 podczas prezentacji na New York International Auto Show. Pokonując silną konkurencję, EX30 został uhonorowany tytułem Światowego Samochodu Miejskiego 2024 roku. Najmniejszy w historii Volvo SUV został nominowany przez jurorów w trzech kategoriach spośród 38 nominacji na świecie.

Wyróżnienia Euro NCAP dla ID. Buzza Cargo i dla Caddy Cargo

Dwa wyróżnienia od Euro NCAP dla modeli Volkswagen Samochody Dostawcze: ocena Platinum dla ID. Buzz Cargo i Gold dla Caddy Cargo. Oba te modele zrobiły wrażenie na inżynierach Euro NCAP zajmujących się bezpieczeństwem i testami. ID. Buzz Cargo uzyskał wysoki wynik dzięki systemom wsparcia utrzymującym ten elektryczny model na swoim pasie ruchu, dynamicznie dostosowującym prędkość pojazdu i zatrzymującym go we właściwym czasie przed nieruchomymi przeszkodami lub przechodzącymi pieszymi i rowerzystami. Caddy Cargo natomiast przekonał inżynierów testowych w szczególności w zakresie utrzymywania się na pasie ruchu i hamowania awaryjnego.

Ruszyły zamówienia na nowego Opla Astrę z 48-voltową technologią hybrydową

Elektryczny, hybryda plug-in lub wersja z oszczędnym silnikiem spalinowym – klienci obecnej generacji Opla Astry już wcześniej mogli wybierać spośród różnych rodzajów napędu. Teraz ofertę uzupełniono o kolejny wariant: od dzisiaj Opla Astrę i Opla Astrę Sports Tourer można zamawiać także w wersji z technologią hybrydową 48 V. Układ napędowy nowej Astry i Astry Sports Tourer Hybrid obejmuje akumulator litowo-jonowy, który ładuje się automatycznie w określonych warunkach jazdy, a także nowy turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra i mocy 100 kW/136 KM. Trzycylindrowy silnik opracowany specjalnie na potrzeby zastosowania w hybrydzie jest dostępny w połączeniu z nową, zelektryfikowaną sześciobiegową dwusprzęgłową skrzynią biegów i silnikiem elektrycznym o mocy 21 kW/28 KM. Ceny nowej Astry Hybrid z bogatym wyposażeniem zaczynają się od 135 500 zł (cena detaliczna w Polsce z VAT).

Wirtualne projektowanie opon

Goodyear otworzył oficjalnie Centrum Symulacji w swoim ośrodku badawczym w Luksemburgu, otwierając tym samym nowy rozdział w sztuce konstruowania opon. Centrum wyposażone w symulator jazdy DiM250 DYNAMIC klasy VI pozwoli zaoferować producentom aut wyższy poziom personalizacji produktu na oryginalne wyposażenie (OEM) z naciskiem na jak najwyższe osiągi opon. Wirtualna symulacja niesie dodatkową korzyść w postaci mniejszej liczby fizycznych testów, co ma znaczenie dla osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

Dookoła świata elektrycznym Fordem Explorerem

Podróżniczka Lexie Alford (@LexieLimitless) ustanowiła dziś oficjalny rekord jako pierwsza osoba, która okrążyła kulę ziemską pojazdem elektrycznym. Dokonała tego za kierownicą nowego, w pełni elektrycznego Forda Explorera. W dniu zakończenia rekordowej wyprawy «Charge Around The Globe», Ford przedstawił specyfikację nowego Forda Explorera, sprawdzonego na drogach całego świata. Do linii mety w Nicei Lexie i nowego Forda Explorera odprowadzał konwój legendarnych pojazdów Forda otoczony przez współczesne modele, które kształtują wizjonerskie kierunki rozwoju firmy. Wyprawa Explorera prowadziła przez sześć kontynentów i 27 krajów, trasą o długości ponad 30 000 kilometrów, pokonanych wyłącznie na napędzie elektrycznym. Po walce z przerwami w dostawie prądu w Afryce, z brakiem infrastruktury ładowania na pustyni Atacama w Chile, z nieutwardzonymi drogami, górskimi przełęczami i mrozem, udało się dotrzeć do mety.

Hyundai odświeżył model i30

Nowy i30 będzie dostępny w 12 kolorach nadwozia (7 nowych), na zderzak nałożono specjalny rodzaj farby bardziej odporny na zarysowania. Tunel środkowy w kabinie jest teraz wykończony czarnym, błyszczącym tworzywem. Dostępne są cztery różne tapicerki siedzeń: z tkaniny, z tkaniny i skóry, z pełnej skóry, a także z tekstylnego zamszu i skóry. Dodano także trzy nowe wzory siedzeń. W ramach modernizacji projektu i30 N Line otrzymał kilka sportowych smaczków stylistycznych, w tym bardziej wyrazisty wzór atrapy chłodnicy. Otwory w zderzaku otrzymały niewielkie metalowe wstawki. N Line ma swoje unikalne wzory felg: 17 i 18 calowe. Na zamszowych oparciach siedzeń wersji N Line pojawiły się poziome, czerwone linie.
W ramach aktualizacji technologicznych wprowadzono standardowy kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 4,2 cala, trzy porty ładowania USB typu C z przodu i z tyłu, aktualizacje map OTA (Over-the-Air) oraz opcjonalny w pełni cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 10,25 cala. Nowy i30 jest teraz standardowo wyposażony w jeszcze więcej funkcji bezpieczeństwa Hyundai Smart Sense. Asystent zapobiegania kolizjom czołowym (FCA) pomaga wykrywać i unikać potencjalnych wypadków z obiektami przed pojazdem. Do dyspozycji mamy asystenta pasa ruchu (LFA), który utrzymuje pojazd na zadanym pasie ruchu, a inteligentny asystent ograniczenia prędkości (ISLA) ostrzega kierowcę dzięki ostrzeżeń dźwiękowych i wizualnych, gdy pojazd przekroczy dozwoloną prędkość. Układ ROA ostrzega kierowcę, jeżeli podczas podróży tylne drzwi zostały otwarte, a także zapobiega pozostawieniu kogokolwiek lub czegokolwiek na tylnym siedzeniu. Klienci mają możliwość uzupełnienia systemu FCA o asystenta pokonywania lewoskrętu na skrzyżowaniach. Inny opcjonalny system bezpieczeństwa, Highway Driving Assist (HDA) 1.5, utrzymuje odległość pojazdu od pojazdu jadącego z przodu, automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do ograniczeń i na zakrętach oraz utrzymuje go na bieżącym pasie ruchu.

Xiaomi SU7

Chińczycy z produkcyjną wersją samochodu Xiaomi SU7, który sprzedawany jest poniżej kosztów produkcji

Cel Chin jest prosty: dominacja. Bo jak inaczej nazwać fakt, iż oto firma z Państwa Środka wprowadza na rynek świetnie wyposażony, dynamiczny samochód elektryczny, który kosztuje (w Chinach) poniżej 120 tys. zł? Co w tej cenie może mieć Europejczyk chętny na elektromobilność? Dacię Spring? Więcej we wcześniejszym materiale.

Cztery nowe samochody koncepcyjne 4×4 marki Jeep® i Jeep Performance Parts (JPP) by Mopar wyruszą na szlak podczas 58. dorocznego Easter Jeep Safari

Marka Jeep wyrusza na 58. doroczne Easter Jeep Safari, które odbędzie się w dniach 23-31 marca 2024 r. w Moab w stanie Utah, prezentując cztery nowe, przyciągające wzrok i zdolne do wykonania terenowej misji samochody koncepcyjne. Koncepcyjny Jeep Wrangler Low Down, będący ukłonem w stronę samochodu koncepcyjnego Lower 40 z 2009 roku, wyposażony jest w silnik 392 V-8. Samochód koncepcyjny Jeep Wrangler 4xe Willys Dispatcher łączy zaawansowany hybrydowy układ napędowy typu plug-in 4xe ze stylistyką nawiązującą do wczesnych powojennych cywilnych SUV-ów Jeepa. Dwa modele koncepcyjne przygotowane przez JPP to oparty na Jeepie Gladiatorze model High Top i bazujący na Jeepie Grand Wagoneerze model koncepcyjny Vacationeer. Oferują one moc sześciu cylindrów, będąc wyposażone odpowiednio w silniki 3,6-litrowy Pentastar V-6 i Hurricane Twin Turbo 510.

Hybrydy Toyoty zdominowały test zużycia paliwa

Brytyjski magazyn „What Car?” przetestował samochody z napędem hybrydowym pod kątem rzeczywistego zużycia paliwa. Najlepiej w zestawieniu wypadły Toyoty, które zajęły sześć miejsc w Top10, a zwycięzcą został Yaris Cross z wynikiem 4,70 l/100 km. Co więcej, Yaris Cross zaimponował także średnim zużyciem paliwa w mieście, które wyniosło 2,73 l/100 km.

Nowa Dacia Duster już w cenniku – jak to nie będzie bestseller to nie wiem co nim będzie

Dacia otwiera zamówienia na nowego Dustera w Polsce, ceny zaczynają się od 79 900 zł. W ofercie znajduje się pełna hybryda HYBRID 140, nowy silnik benzynowy TCe 130 typu Mild Hybrid, wersje z napędem na 4 koła, silnik dwupaliwowy ECO-G 100 benzyna/LPG oraz popularne wśród klientów najwyższe wersje wyposażenia Extreme i Journey, które wzajemnie się uzupełniają. Sprzedaż nowego Dustera rozpoczęła się 26 marca 2024 roku, samochody będą dostępne w sieci salonów Dacia w Polsce od czerwca br.

Mercedes-Maybach EQS SUV już dostępny w Polsce

Po wprowadzeniu na rynek północnoamerykański Mercedes-Maybach EQS 680 SUV jest teraz dostępny w sprzedaży również w Europie. W Polsce cena modelu wynosi od 979 900 zł. Mercedes-Maybach EQS 680 SUV, standardowo wyposażony w napęd na obie osie 4MATIC, dysponuje mocą 484 kW (658 KM) i 950 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jego zasięg w cyklu mieszanym WLTP wynosi 607 km. o ile zatem macie na wydanie milion złotych z okładem (wiadomo, opcje muszą być), to ten luksusowy SUV jest jedną z nowych propozycji na rynku, na co wydać te pieniądze.

Światowa premiera Volkswagena ID Buzz GTX

ID Buzz GTX czerpie w istocie z dwóch legend: Bulliego oraz GTI. W rzeczy samej, jak w swoim materiale deklaruje Wojtek, to właśnie jest Bulli, którego szukasz. Odsyłam zainteresowanych do materiału Wojtka:

Światowa premiera Volkswagena ID Buzz GTX – to jest Bulli, którego szukasz

Absolutny rekord efektywności napędu elektrycznego – Mercedes VISION EQXX

Eksperymentalny, elektryczny samochód niemieckiej marki pokonał ponad 1000-kilometrową trasę na drogach po arabskich pustyniach, w upale, zużywając średnio mniej energii na 100 km trasy, niż zużyją pracujące przez godzinę cztery czajniki elektryczne. To nie żart. To rekord. Szczegóły znajdziecie we wcześniejszym materiale:

Mercedes VISION EQXX uzyskał rekordowe 7,4 kWh/100 km – imponujący pokaz efektywności energetycznej samochodu elektrycznego

Idź do oryginalnego materiału